| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Fiskus nie weźmie podatku od każdego odszkodowania

Fiskus nie weźmie podatku od każdego odszkodowania

Wolne od podatku dochodowego będą odszkodowania otrzymane na mocy ugody sądowej. Podatek trzeba będzie nadal płacić od odszkodowań umownych.


Na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Senatu ma odbyć się drugie czytanie senackiego projektu nowelizacji ustawy o PIT. Projekt wprowadza korzystne dla podatników zmiany polegające na rozszerzeniu katalogu odszkodowań zwolnionych z podatku dochodowego. Konieczność zmiany regulacji art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g) wynikała z wyroku Trybunału Konstytucyjnego (SK 51/06), który orzekł o niekonstytucyjności tego przepisu w zakresie, w jakim wyłącza zwolnienie podatkowe w stosunku do odszkodowań uzyskanych na podstawie ugody sądowej. Zgodnie ze stanowiskiem Trybunału państwo, które zachęca strony sporu do jego ugodowego rozstrzygnięcia, nie powinno w takiej sytuacji nakładać swego rodzaju sankcji finansowej, jaką jest konieczność zapłaty podatku od uzyskanego odszkodowania.


Zgodnie z obowiązującymi przepisami wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem m.in. odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.


Nowelizacja wprowadza zwolnienie tylko w odniesieniu do odszkodowań uzyskanych na drodze sądowej. W dalszym ciągu będą natomiast z niego wyłączone odszkodowania, które strony ustaliły umownie. Pozostawienie obecnych regulacji w tym zakresie ma na celu przeciwdziałanie wypłatom fikcyjnych rekompensat.


Projekt ustawy zakłada, że nowelizacja wejdzie w życie 14 dni od dnia ogłoszenia.


MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Biznes159.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »