reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Fiskus nie weźmie podatku od każdego odszkodowania

Fiskus nie weźmie podatku od każdego odszkodowania

Wolne od podatku dochodowego będą odszkodowania otrzymane na mocy ugody sądowej. Podatek trzeba będzie nadal płacić od odszkodowań umownych.


Na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Senatu ma odbyć się drugie czytanie senackiego projektu nowelizacji ustawy o PIT. Projekt wprowadza korzystne dla podatników zmiany polegające na rozszerzeniu katalogu odszkodowań zwolnionych z podatku dochodowego. Konieczność zmiany regulacji art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g) wynikała z wyroku Trybunału Konstytucyjnego (SK 51/06), który orzekł o niekonstytucyjności tego przepisu w zakresie, w jakim wyłącza zwolnienie podatkowe w stosunku do odszkodowań uzyskanych na podstawie ugody sądowej. Zgodnie ze stanowiskiem Trybunału państwo, które zachęca strony sporu do jego ugodowego rozstrzygnięcia, nie powinno w takiej sytuacji nakładać swego rodzaju sankcji finansowej, jaką jest konieczność zapłaty podatku od uzyskanego odszkodowania.


Zgodnie z obowiązującymi przepisami wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem m.in. odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.


Nowelizacja wprowadza zwolnienie tylko w odniesieniu do odszkodowań uzyskanych na drodze sądowej. W dalszym ciągu będą natomiast z niego wyłączone odszkodowania, które strony ustaliły umownie. Pozostawienie obecnych regulacji w tym zakresie ma na celu przeciwdziałanie wypłatom fikcyjnych rekompensat.


Projekt ustawy zakłada, że nowelizacja wejdzie w życie 14 dni od dnia ogłoszenia.


MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama