REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Reforma cen transferowych - rekomendacje zagranicznych ekspertów

Reforma cen transferowych - rekomendacje zagranicznych ekspertów
Reforma cen transferowych - rekomendacje zagranicznych ekspertów

REKLAMA

REKLAMA

Reforma cen transferowych. 19 listopada 2021 r. w Ministerstwie Finansów odbyła się uroczysta inauguracja projektu, w ramach którego eksperci OECD, Komisji Europejskiej oraz naukowcy i praktycy z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii, Szwecji i USA, pod kierownictwem pracowników MF, będą wspólnie pracować nad reformą polskich regulacji w zakresie cen transferowych. Efektem prac będzie przygotowanie wspólnych rekomendacji dotyczących ewentualnych zmian w polskich przepisach podatkowych. Ich celem jest zwiększenie konkurencyjności obowiązujących w Polsce regulacji oraz dalszy wzrost efektywności elektronicznego raportowania (TPR).

Rekomendacje dla reformy przepisów dot. cen transferowych - Polska rozpoczyna projekt w ramach unijnego programu TSI

W dniu 19 listopada 2021 r. w Ministerstwie Finansów odbyła się uroczysta inauguracja projektu „Strenghthening the transfer pricing legal system against tax evasive behaviour”. Projekt ten, realizowany w całości z funduszy unijnych (tzw. Instrument Wsparcia Technicznego, TSI), zakłada analizę i ewaluację obowiązujących w Polsce regulacji prawnych w zakresie cen transferowych, w tym obowiązków elektronicznego raportowania w ramach Informacji TPR. Celem projektu jest zwiększenie konkurencyjności polskich regulacji oraz dalszy wzrost efektywności elektronicznego raportowania (TPR).

Autopromocja

Ważnym elementem projektu jest wymiana z krajami partnerskimi dobrych praktyk w zakresie obowiązków dokumentacyjnych, elektronicznego raportowania i analiz. W ramach tej inicjatywy, Polska nawiązała współpracę z pięcioma krajami, które są uznawane za liderów w zakresie konkurencyjności regulacji dotyczących cen transferowych. Partnerami Polski w realizacji projektu będą Wielka Brytania, Niemcy, Szwecja, Królestwo Niderlandów i Stany Zjednoczone. Eksperci z tych państw podzielą się swoimi doświadczeniami oraz rozwiązaniami technologicznymi z przedstawicielami Ministerstwa Finansów.

W projekcie przewidywane są również szkolenia dla pracowników resortu. Ceny transferowe są bardzo ważnym obszarem w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu prawnopodatkowym, w szczególności w międzynarodowym kontekście toczących się na forum OECD prac nad pakietami służącymi międzynarodowemu uszczelnieniu podatków dochodowych, takimi jak BEPS 1.0 i BEPS 2.0.

- W ciągu ostatnich lat znaczenie cen transferowych istotnie wzrosło jako ważna – w sposób uzasadniony wyodrębniona - część polityki podatkowej każdego państwa i jego administracji podatkowej. Rozpoczynamy projekt, w ramach którego we współpracy z OECD i Komisją Europejską tworzyć będziemy zręby dalszej reformy cen transferowych w Polsce, w szczególności wzmacniającej obszar raportowania i analityki – tłumaczy wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Komisja Europejska pozytywnie oceniła zaangażowanie Ministerstwa Finansów w rozwój ram legislacyjnych i analitycznych w obszarze TP, decydując się na udzielenie wsparcia w dalszym dążeniu do rozwoju transparentnej i silnej polityki w obszarze cen transferowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pozytywna opinia ze strony Komisji Europejskiej oraz chęć współpracy i gotowość do zaangażowania się we wspólny projekt po stronie OECD oraz ekspertów z Europy i świata to ważny dowód zaufania, jakim wśród zagranicznych partnerów cieszą się Polska i Ministerstwo Finansów.

- W toku prac nad projektem, przedstawiciele Ministerstwa Finansów kierować będą zespołem składającym się z przedstawicieli krajów, które od lat mają żółtą koszulkę lidera pod względem nowoczesności regulacji oraz efektywności raportowania i analiz. Swoją wiedzą będą nas wspierać przedstawiciele Niemiec, Holandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych – wyjaśnia wiceminister Sarnowski.

- Udział przedstawicieli z tak wielu państw w projekcie, którego beneficjentem jest polskie Ministerstwo Finansów, wskazuje na pełne zrozumienie dla idei dzielenia się dobrymi praktykami oraz wspólnego dążenia do zbudowania przyjaznego podatnikom, szczelnego i silnego systemu podatkowego w obszarze TP w Polsce, w Unii Europejskiej i na świecie – dodaje wiceminister.

Projekt będzie realizowany niemal dwa lata. Przez cały czas trwania projektu organizowane będą spotkania podsumowujące poszczególne etapy prac, na których prezentowane będą ich efekty.

Czym jest Instrument Wsparcia Technicznego?

Instrument Wsparcia Technicznego (TSI) stanowi kontynuację Programu Wspierania Reform Strukturalnych. Jest zarządzany przez Komisję Europejską (DG REFORM), a jego celem jest m.in. wspieranie wysiłków państw członkowskich służących wzmocnieniu ich zdolności instytucjonalnych i administracyjnych oraz skutecznemu wdrażaniu reform, w tym poprzez wymianę dobrych praktyk. Decyzję o przyznaniu wsparcia, po analizie wniosków zgłoszonych przez zainteresowane państwa członkowskie, podejmuje Komisja Europejska.
Wniosek ze strony Polski przygotowany został przez Departament Cen Transferowych i Wycen Ministerstwa Finansów w 2020 r. Został on pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Europejską. 19 listopada 2021 r. prace grupy roboczej zostały formalnie rozpoczęte.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA