REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Składka zdrowotna po zmianach
Składka zdrowotna po zmianach

REKLAMA

REKLAMA

Składka zdrowotna po zmianach. Niepokoje wokół rewolucji kalkulacji składki zdrowotnej nie cichną od kilku miesięcy. Nic w tym dziwnego skoro rządzący nie przestają zaskakiwać podatników częstotliwością wprowadzanych naprędce zmian. Szokujące zdaje się być również wprowadzanie nowelizacji do „świeżo” podpisanej przez Prezydenta ustawy nowelizującej - w szczególności, że zmiany te dotyczą właśnie składki zdrowotnej.

Luka w Polskim Ładzie

Ustawodawca musiał załatać „lukę” w nowo uchwalonych przepisach poprzez doprecyzowanie wysokości składki zdrowotnej dla podmiotów objętych zwolnieniem z PIT:  tj. „powracających z zagranicy”, „seniorów, którzy zrezygnują z emerytury” oraz „rodziców co najmniej czwórki dzieci”,   (art. 21 ust. 1 pkt 152-154 ustawy PIT) – gdyż w pierwotnym kształcie, przepisy te nie tylko przewidywały zwolnienie tych podatników z podatku dochodowego, ale również z obowiązku uiszczania składki zdrowotnej.

Autopromocja

Osiem grzechów głównych Polskiego Ładu

Pozostałe przepisy dotyczące składki zdrowotnej, wprowadzone ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (dalej jako „Ustawa nowelizująca” - Dz. U. z 2021 r. poz. 2105), na chwilę obecną pozostają aktualne, niemniej jednak ogrom wprowadzonych zmian może przyprawić o przysłowiowy „ból głowy” nie tylko podatników, ale również płatników czy księgowych, którym nowo wprowadzone przepisy znacznie utrudniły codzienną pracę.

Zakres wprowadzonych zmian - przedsiębiorcy

Ustawa nowelizująca wprowadziła rewolucję w dotychczasowym sposobie kalkulacji składki zdrowotnej, realizując zamysł oparcia podstawy wymiaru składki zdrowotnej przedsiębiorcy na zróżnicowanych podstawach, w tym w większości przypadków na dochodzie.

Jak słusznie zauważył Senat w uwagach sporządzonych do ustawy nowelizującej (druk senacki nr 506), po zmianach, obecna 9% składka zdrowotna liczona dla każdego prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą, zostanie zastąpiona przez konglomerat przepisów. I tak, inne zasady należy stosować prowadząc działalność na zasadach ogólnych, inne rozliczając się podatkiem liniowym, a jeszcze inne stosując ryczałt od przychodów ewidencjonowanych czy kartę podatkową.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Przedsiębiorcy (osoby fizyczne) rozliczający podatek dochodowy na zasadach ogólnych zapłacą 9% składkę zdrowotną liczoną od dochodu, jednakże nie mniejszą niż 9% wynagrodzenia minimalnego, bez ograniczenia podstawy wymiaru (z wyłączeniem m.in. twórców, artystów oraz niektórych akcjonariuszy prostej spółki akcyjnej).
  2. Przedsiębiorcy (osoby fizyczne) rozliczający podatek dochodowy tzw. stawką liniową zapłacą 4,9-procentową składkę zdrowotną liczoną od dochodu - nie mniejszą niż 9% wynagrodzenia minimalnego, bez ograniczenia podstawy wymiaru (z wyłączeniem m.in. twórców, artystów oraz niektórych akcjonariuszy prostej spółki akcyjnej).
  3. Przedsiębiorcy (osoby fizyczne) stosujący opodatkowanie ryczałtowe, zapłacą 9% składkę zdrowotną obliczaną od podstawy wymiaru stanowiącej uzależniony od przychodu odsetek przeciętnego wynagrodzenia: 60% dla przychodu nieprzekraczającego 60 tys. zł; 100% dla przychodu nieprzekraczającego 300 tys. zł; 180% powyżej tej kwoty. Składka ma być nie mniejsza niż 9% wynagrodzenia minimalnego, bez ograniczenia podstawy wymiaru(z wyłączeniem m.in. twórców, artystów oraz niektórych akcjonariuszy prostej spółki akcyjnej).
  4. Przedsiębiorcy (osoby fizyczne), stosujący opodatkowanie tzw. „kartą podatkową”, zapłacą 9% składkę zdrowotną, liczoną od kwoty minimalnego wynagrodzenia.
  5. Niektórzy wspólnicy spółek, w tym jednoosobowej z o.o. podlegający z tego tytułu ubezpieczeniu zdrowotnemu, twórcy bądź artyści, niektórzy akcjonariusze prostej spółki akcyjnej, współpracownicy osób prowadzących działalność gospodarczą, zapłacą 9% procentową składkę zdrowotną obliczaną zawsze od przeciętnego wynagrodzenia.

Podkreślić należy, że przy tak dużej liczbie wprowadzonych nowelizacji, w niektórych sytuacjach konieczna okazać się może zmiana dotychczasowej formy prowadzenia działalności gospodarczej. Jednakże „opłacalność” takiej zmiany zależna jest od wielu czynników, które należy przeanalizować w kontekście pozostałych zmian wprowadzonych ustawą nowelizującą. Co istotne, podjęcie się takiej analizy samodzielnie – bez udziału wykwalifikowanego doradcy – ze względu na zawiłość zaproponowanych przez ustawodawcę rozwiązań może okazać się wyzwaniem przekraczającym realne możliwości przedsiębiorcy.

„Nowy Ład” – zmiany w podatkach - zapraszamy na szkolenie online 2 i 3 grudnia 2021 r.

Katarzyna Kliszczewska, konsultant podatkowy w Taxeo Komorniczak i Wspólnicy sp. k.

Podstawa prawna: ustawa z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw – Dz. U. z 2021 r., poz. 2105.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Biuro rachunkowe Modrzejewski
    2021-11-25 14:15:09
    Naszym Klientom oferujemy kompleksowe usługi księgowe. W cenie takie usługi jak doradztwo, Panel Klienta, program do faktur, JPK. Zapraszamy! 22 378 12 27
    9
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

REKLAMA