REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Składka zdrowotna po zmianach
Składka zdrowotna po zmianach

REKLAMA

REKLAMA

Składka zdrowotna po zmianach. Niepokoje wokół rewolucji kalkulacji składki zdrowotnej nie cichną od kilku miesięcy. Nic w tym dziwnego skoro rządzący nie przestają zaskakiwać podatników częstotliwością wprowadzanych naprędce zmian. Szokujące zdaje się być również wprowadzanie nowelizacji do „świeżo” podpisanej przez Prezydenta ustawy nowelizującej - w szczególności, że zmiany te dotyczą właśnie składki zdrowotnej.

Luka w Polskim Ładzie

Ustawodawca musiał załatać „lukę” w nowo uchwalonych przepisach poprzez doprecyzowanie wysokości składki zdrowotnej dla podmiotów objętych zwolnieniem z PIT:  tj. „powracających z zagranicy”, „seniorów, którzy zrezygnują z emerytury” oraz „rodziców co najmniej czwórki dzieci”,   (art. 21 ust. 1 pkt 152-154 ustawy PIT) – gdyż w pierwotnym kształcie, przepisy te nie tylko przewidywały zwolnienie tych podatników z podatku dochodowego, ale również z obowiązku uiszczania składki zdrowotnej.

REKLAMA

Autopromocja

Osiem grzechów głównych Polskiego Ładu

Pozostałe przepisy dotyczące składki zdrowotnej, wprowadzone ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (dalej jako „Ustawa nowelizująca” - Dz. U. z 2021 r. poz. 2105), na chwilę obecną pozostają aktualne, niemniej jednak ogrom wprowadzonych zmian może przyprawić o przysłowiowy „ból głowy” nie tylko podatników, ale również płatników czy księgowych, którym nowo wprowadzone przepisy znacznie utrudniły codzienną pracę.

Zakres wprowadzonych zmian - przedsiębiorcy

Ustawa nowelizująca wprowadziła rewolucję w dotychczasowym sposobie kalkulacji składki zdrowotnej, realizując zamysł oparcia podstawy wymiaru składki zdrowotnej przedsiębiorcy na zróżnicowanych podstawach, w tym w większości przypadków na dochodzie.

Jak słusznie zauważył Senat w uwagach sporządzonych do ustawy nowelizującej (druk senacki nr 506), po zmianach, obecna 9% składka zdrowotna liczona dla każdego prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą, zostanie zastąpiona przez konglomerat przepisów. I tak, inne zasady należy stosować prowadząc działalność na zasadach ogólnych, inne rozliczając się podatkiem liniowym, a jeszcze inne stosując ryczałt od przychodów ewidencjonowanych czy kartę podatkową.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Przedsiębiorcy (osoby fizyczne) rozliczający podatek dochodowy na zasadach ogólnych zapłacą 9% składkę zdrowotną liczoną od dochodu, jednakże nie mniejszą niż 9% wynagrodzenia minimalnego, bez ograniczenia podstawy wymiaru (z wyłączeniem m.in. twórców, artystów oraz niektórych akcjonariuszy prostej spółki akcyjnej).
  2. Przedsiębiorcy (osoby fizyczne) rozliczający podatek dochodowy tzw. stawką liniową zapłacą 4,9-procentową składkę zdrowotną liczoną od dochodu - nie mniejszą niż 9% wynagrodzenia minimalnego, bez ograniczenia podstawy wymiaru (z wyłączeniem m.in. twórców, artystów oraz niektórych akcjonariuszy prostej spółki akcyjnej).
  3. Przedsiębiorcy (osoby fizyczne) stosujący opodatkowanie ryczałtowe, zapłacą 9% składkę zdrowotną obliczaną od podstawy wymiaru stanowiącej uzależniony od przychodu odsetek przeciętnego wynagrodzenia: 60% dla przychodu nieprzekraczającego 60 tys. zł; 100% dla przychodu nieprzekraczającego 300 tys. zł; 180% powyżej tej kwoty. Składka ma być nie mniejsza niż 9% wynagrodzenia minimalnego, bez ograniczenia podstawy wymiaru(z wyłączeniem m.in. twórców, artystów oraz niektórych akcjonariuszy prostej spółki akcyjnej).
  4. Przedsiębiorcy (osoby fizyczne), stosujący opodatkowanie tzw. „kartą podatkową”, zapłacą 9% składkę zdrowotną, liczoną od kwoty minimalnego wynagrodzenia.
  5. Niektórzy wspólnicy spółek, w tym jednoosobowej z o.o. podlegający z tego tytułu ubezpieczeniu zdrowotnemu, twórcy bądź artyści, niektórzy akcjonariusze prostej spółki akcyjnej, współpracownicy osób prowadzących działalność gospodarczą, zapłacą 9% procentową składkę zdrowotną obliczaną zawsze od przeciętnego wynagrodzenia.

Podkreślić należy, że przy tak dużej liczbie wprowadzonych nowelizacji, w niektórych sytuacjach konieczna okazać się może zmiana dotychczasowej formy prowadzenia działalności gospodarczej. Jednakże „opłacalność” takiej zmiany zależna jest od wielu czynników, które należy przeanalizować w kontekście pozostałych zmian wprowadzonych ustawą nowelizującą. Co istotne, podjęcie się takiej analizy samodzielnie – bez udziału wykwalifikowanego doradcy – ze względu na zawiłość zaproponowanych przez ustawodawcę rozwiązań może okazać się wyzwaniem przekraczającym realne możliwości przedsiębiorcy.

„Nowy Ład” – zmiany w podatkach - zapraszamy na szkolenie online 2 i 3 grudnia 2021 r.

Katarzyna Kliszczewska, konsultant podatkowy w Taxeo Komorniczak i Wspólnicy sp. k.

Podstawa prawna: ustawa z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw – Dz. U. z 2021 r., poz. 2105.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

REKLAMA