REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatkowy Polski Ład - najważniejsze zmiany od 2022 roku

Podatkowy Polski Ład - najważniejsze zmiany od 2022 roku
Podatkowy Polski Ład - najważniejsze zmiany od 2022 roku
gov.pl

REKLAMA

REKLAMA

Na konferencji prasowej w dniu 20 grudnia 2021 r. minister finansów Tadeusz Kościński, wiceminister finansów Jan Sarnowski i wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk przedstawili najważniejsze zmiany podatkowe w ramach tzw. Polskiego Ładu, które wejdą w życie od 1 stycznia 2022 roku.

Zmiany w podatkach od 1 stycznia 2022 r.

12 dni dzieli nas od historycznej zmiany w podatkach. Robimy wielki krok do przodu – przywracamy system podatkowy do właściwych proporcji. Podatkowy Polski Ład to program, który swoimi założeniami uzupełnia rządową politykę prospołeczną w Polsce, opartą na fundamencie solidarności, wspierającą najmłodszych i najstarszych obywateli oraz rodziny. Budujemy w Polsce nowoczesny system podatkowy wspierający rozwój naszej gospodarki, bo na tym korzystamy wszyscy. Niezależnie od tego czy jesteśmy pracownikami, emerytami, rencistami czy przedsiębiorcami  podkreśla minister finansów Tadeusz Kościński.

Niższe podatki zapłaci 18 mln osób. Prawie 9 mln przestanie płacić PIT, w tym najmniej zarabiający i ok. 2/3 emerytów i rencistów. 32% podatek zapłaci o połowę mniej osób niż dotychczas – ich liczba zmniejszy się z ok. 1,24 mln do 620 tys. Nowe rozwiązania są korzystne lub neutralne dla ok. 90 proc. osób płacących podatki w Polsce.

Najważniejsze zmiany:
- Wzrost kwoty wolnej od podatku PIT do 30 tys. zł.
- Wyższy próg podatkowy – podniesiony z ok. 85 tys. zł do 120 tys. zł.
- Kolejna obniżka stawek ryczałtu m.in. dla inżynierów, zawodów IT, lekarzy.
- Emerytura bez podatku do 2,5 tys. zł.
- Fair Play w zakresie składki zdrowotnej.
- Podatkowy restart gospodarki – pakiet rozwiązań dedykowanych przedsiębiorcom.
- Podatkowe fair play wobec państwa.

Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie

Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi

Posiadasz już konto? Zaloguj się.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Finansów
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(9)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • 88888 888
  2021-12-31 13:14:54
  Teraz najważniejsze, żeby umieć się ustawić i wyrwać dla siebie jak najwięcej, żeby doić chociaż te ochłapy, co to rządzący już nie chcą
  2
 • Mama
  2021-12-21 21:53:22
  Czy osoby pobierające zasiłek macierzyński będą, czy nie będą uprawnione do skorzystania z ulgi dla klasy średniej? Ulga jest dla przychodów uzyskanych ze stosunku: służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy oraz uzyskanych w ciągu roku przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej pomniejszonych o koszty prowadzenia tej działalności z wyłączeniem kosztów składek na ubezpieczenie społeczne. A zasiłek macierzyński na formularzu pit 11 jest wykazany jako przychody z innych źródeł (nie jako ze stosunku pracy), co sugeruje, że ulga na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim nie przysługuje.
  0
  pokażodpowiedzi (3)
 • jaho8
  2022-01-08 12:18:28
  DOPIERO MI SIĘ OCZY OTWORZYŁY jak dostałem pomniejszoną emeryturę, pomniejszone wynagrodzenie za pracę (ja nadal pracuję) oraz przy jednocześnie prowadzonej działalności gospodarczej straciłem ewidentnie na zdrowotnym i podatku , ponieważ mogę kwotę wolną odliczyć raz i to już robi za mnie ZUS. Przepracowałem 53 lata płacąc składki > w nagrodę mam okrojona emeryturę a kolejna waloryzacja może spowodować jedynie to, że będę ją miał jeszcze bardziej okrojoną. z UMÓW O PRACE NIE MAM KWOTY WOLNEJ WIĘC ZARABIAM ZNACZNIE MNIEJ , czyli o 425 zł. miesięcznie na minusie. To wariacja ci ludzie z PIS niezupełnie chyba wiedzieni jak ten Nowy Ład zadziała. Dla mnie to strata miesięczna około netto 1500 zł. łącznie. Może po roku coś odzyskam ale to bardzo wątpliwe. Tymczasem, nieroby ( no może nie wszyscy) są na plusie moim kosztem > toż to typowe "janosikowe" PIS stracił potencjalnego wyborcę
  0
 • Rejestracja spółki z o.o.
  2021-12-24 11:50:00
  Omiń Polski Ład! Zarejestruj spółkę w PRS, zmień umowę spółki! rejestracja-spolki-zoo pl
  3
 • Admin
  2021-12-25 18:05:41
  Czy umowa zlecenie jest brana pod uwagę przy uldze podatkowej. Np: pracując na dwa etaty mając umowę o prace i zarabiając 7000 brutto i na umowie zleceniu 3000 brutto co daje razem miesięcznie 10000 , w skali roku 120 000 tys. czy przysługuje w takim przypadku ulga ? , i czy wnioskować o co miesięczną ulgę czy na koniec roku odliczyć od podatku w rozliczeniu PIT jeśli przysługuje.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

REKLAMA