REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne - luty 2022 r. i kolejne miesiące (przedsiębiorcy)

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Składka na ubezpieczenie zdrowotne - luty 2022 r. i kolejne miesiące
Składka na ubezpieczenie zdrowotne - luty 2022 r. i kolejne miesiące

REKLAMA

REKLAMA

Mimo, że większość nowych przepisów, które przyniósł Nowy Polski Ład obowiązuje od 1 stycznia 2022 r., to jednak niektóre przepisy dot. składki na ubezpieczenie zdrowotne są stosowane dopiero od 1 lutego bieżącego roku. Przedsiębiorcy mają w związku z tym wątpliwości co do wysokości składki, terminu jej płatności i możliwości odliczenia jej pod podatku. Jaka składka zdrowotna w lutym 2022 r. przy jednoosobowej działalności gospodarczej?

Składka zdrowotna za grudzień 2021 r.

Dla wszystkich przedsiębiorców składka zdrowotna wynosiła tyle co przez cały zeszły rok (381,81 zł) i była płatna do 10 stycznia br. Tylko do końca grudnia można było natomiast odliczyć od podatku 7,75% podstawy wymiaru składki zdrowotnej. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy zapłacili ją już w grudniu, skorzystali z korzystniejszych ubiegłorocznych przepisów i pomniejszyli podatek o 328,78 zł. Jeżeli składka została zapłacona po 1 stycznia, nie można już odliczyć od podatku żadnej jej części.

REKLAMA

Autopromocja

Składka zdrowotna za styczeń 2022 r.

a) Opodatkowanie na zasadach ogólnych (według skali podatkowej)

Podstawę wymiaru składki za styczeń należy obliczyć na dotychczasowych zasadach, tj. jako 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w czwartym kwartale roku ubiegłego. Wysokość składki wynosi 9% podstawy.

Uwaga, składka nie będzie wynosić tyle co dotychczas (381,81 zł), bo wysokość w 2021 r. wynikała z przeciętnego wynagrodzenia w czwartym kwartale, ale roku 2020.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w czwartym kwartale 2021 r. według Głównego Urzędu Statystycznego było wyższe i wyniosło 6221,04 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawę wymiaru składki za styczeń obliczamy według wzoru: 75% x 6221,04 = 4665,78 zł.

Składka wynosi 9% podstawy, a zatem 9% x 4665,78 = 419,92 zł.

Tyle powinni zapłacić przedsiębiorcy rozliczający się według skali podatkowej PIT. Zgodnie z nowymi przepisami, mają na to czas do 20 dnia następnego miesiąca. Ponieważ 20 lutego wypada w niedzielę, termin płatności upłynie wyjątkowo 21 lutego. Składka będzie płatna w pełnej wysokości, bez możliwości odliczenia jej od podatku.

b) Podatek liniowy

Podstawę wymiaru składki za styczeń liczymy tak samo jak na zasadach ogólnych. Będzie to 75% przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2021 r., a więc 75% x 6221,04 = 4665,78 zł. Składkę należy zapłacić do 21 lutego i nie można już odliczyć jej od podatku. Problematyczna jest natomiast jej wysokość.

ZUS i Ministerstwo Zdrowia stoją na stanowisku, że wysokość stawki dla liniowców za styczeń 2021 r. to 9% podstawy. Wówczas składka wynosiłaby 419,92 zł.

Niektórzy eksperci inaczej interpretują przepisy. Uważają, że należy zastosować 4,9% podstawy, co odpowiadałoby wysokości 228,62 zł.

c) Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Składka zdrowotna za styczeń jest już naliczana według przepisów Polskiego Ładu. Wyniesie 9% podstawy. Podstawa wynosi zaś, w zależności od przychodów rocznych danego przedsiębiorcy, 60%, 100% albo 180% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w czwartym kwartale roku 2021 (6221,04 zł).

Oznacza to, że przedsiębiorcy o rocznych przychodach (pomniejszonych o składki na ubezpieczenie społeczne):

- do 60 tys. zł – zapłacą składkę zdrowotną w wysokości 335,94 zł miesięcznie;

- od 60 tys. zł do 300 tys. zł – zapłacą składkę zdrowotną w wysokości 559,89 zł miesięcznie;

- ponad 300 tys. zł - – zapłacą składkę zdrowotną w wysokości 1007,81 zł miesięcznie.

O tym, którą stawkę zastosować za styczeń, decyduje też metoda rozliczeniowa wybrana przez przedsiębiorcę. Są dwie możliwości: albo naliczać przychód od początku roku i na tej podstawie wybierać właściwą stawkę (metoda 1), albo za podstawę wyliczeniową przyjąć przychód ubiegłoroczny (metoda 2). Oba rozwiązania mogą powodować konieczność wyrównania składki na koniec roku.

Firma X osiągnęła w 2021 r. przychody w wysokości 200 tys. zł. Spodziewa się, że w tym roku będzie miała przychody o porównywalnej wysokości. Jeśli wybierze metodę 1, za styczeń zapłaci 335,94 zł i taką też składkę będzie płacić do osiągnięcia progu 60 tys. zł, powyżej którego przejdzie na stawkę 559,89 zł. Na koniec roku będzie jednak musiała uregulować niedopłatę za te miesiące, w którym stosowała niższą stawkę. Jeśli wybierze metodę 2, za styczeń i każdy kolejny miesiąc zapłaci 559,89 zł, ale o ile rzeczywiście osiągnie przychody zbieżne z oczekiwaniami, nie będzie już musiała niczego dopłacać.

Składka zdrowotna będzie płatna do 20 dnia następnego miesiąca – w przypadku stycznia wyjątkowo do 21 lutego, gdyż 20 wypada w niedzielę. Nie można już odliczać składki od podatku.

d) Karta podatkowa

Stawka za styczeń i cały rok wynosi 9% minimalnego wynagrodzenia za pracę, które w tym roku odpowiada kwocie 3010 zł. Składka wynosi więc 270,90 zł. Jest płatna do 20 dnia następnego miesiąca (za styczeń wyjątkowo do 21 lutego) i nie odlicza się jej od podatku.

Składka zdrowotna za luty i kolejne miesiące 2022 roku

a) Opodatkowanie na zasadach ogólnych (według skali podatkowej)

Składka zdrowotna będzie wynosiła 9% dochodów (przychody minus koszty) z miesiąca bezpośrednio poprzedzającego miesiąc, za który dokonywane jest rozliczenie. Należy ją zapłacić do 20 dnia następnego miesiąca i nie można jej odliczyć od podatku.

Zatem składka za luty 2022 r. będzie obliczana na podstawie dochodu za styczeń i płatna w marcu. Składka nie może być niższa niż 270,90 zł (9% minimalnego wynagrodzenia).

b) Podatek liniowy

Składka będzie wynosiła 4,9% dochodów (przychody minus koszty) z miesiąca bezpośrednio poprzedzającego miesiąc, za który dokonywane jest rozliczenie. Należy ją zapłacić do 20 dnia następnego miesiąca i nie można jej odliczyć od podatku.

Zatem składka za luty będzie obliczana na podstawie dochodu za styczeń i płatna w marcu. Składka nie może być niższa niż 270,90 zł (9% minimalnego wynagrodzenia).

c) Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Jak w styczniu.

d) Karta podatkowa

Jak w styczniu.

Tomasz Ciechoński

Źródło: gazetaprawna.pl

©℗ Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA