REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składka zdrowotna przedsiębiorców 2022. W lipcu odliczenie składki za I półrocze

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Składka zdrowotna przedsiębiorców 2022. W lipcu odliczenie składki za I półrocze
Składka zdrowotna przedsiębiorców 2022. W lipcu odliczenie składki za I półrocze

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany w PIT proponowane przez Ministerstwo Finansów jako korekta Polskiego Ładu umożliwią części przedsiębiorców potrącenie swojej składki zdrowotnej za pierwsze półrocze 2022 roku już w lipcu. Pozwoli to zredukować przedsiębiorcom swój podatek za czerwiec, w niektórych przypadkach nawet do zera.

Zmiany w PIT od 1 lipca 2022 r. a składka zdrowotna

O zmianach przewidzianych w projekcie, który jest teraz w konsultacjach, pisaliśmy szczegółowo m.in. w artykule „Zmiany w PIT korzystne dla większości podatników” (DGP nr 60/2022).
Propozycja dotycząca możliwości odliczenia składek zdrowotnych nie dotyczy przedsiębiorców rozliczający się według skali, w ich przypadku bowiem w grę wchodzi obniżka dolnej stawki skali podatkowej – z 17 proc. do 12 proc.

REKLAMA

Autopromocja

Nie skorzystają z niej przedsiębiorcy rozliczający się według liniowej stawki PIT, ryczałtu ewidencjonowanego lub karty podatkowej. Dla nich, jak pisaliśmy, przygotowano inne rozwiązanie – możliwość odliczenia przynajmniej częściowo składki zdrowotnej.

Liniowcy zaliczą do kosztów uzyskania przychodu składkę zdrowotną zapłaconą za siebie i za osoby współpracujące – w 2022 r. do kwoty 8700 zł. Potem limit ten będzie co roku waloryzowany.

Z kolei przedsiębiorcy płacący ryczałt ewidencjonowany będą mogli odliczyć od przychodu połowę zapłaconej składki, zarówno za siebie, jak i za osoby współpracujące. Natomiast osoby rozliczające się według karty podatkowej potrącą 19 proc. zapłaconej składki zdrowotnej od kwoty podatku ustalonego w decyzji naczelnika urzędu skarbowego.

Przepisy te zaczną obowiązywać od 1 lipca 2022 r., ale zgodnie z przepisem przejściowym (art. 9 ust. 1 projektowanej nowelizacji) będą miały zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych już od 1 stycznia br.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W lipcu 2022 r. potrącenie składek zdrowotnych za I półrocze zredukuje podatek

REKLAMA

Już w lipcu zatem, rozliczając się za czerwiec, podatnicy będą mogli potrącić składki zdrowotne zapłacone od stycznia i zredukować zaliczkę na podatek, przy niskich dochodach nawet do zera. Jeżeli w tym miesiącu nie wystarczy dochodu, to będzie można potrącać składki w kolejnych okresach, aż do wyczerpania limitu, czyli przykładowo u liniowców do kwoty 8700 zł – wyjaśnia Małgorzata Samborska, doradca podatkowy i partner w Grant Thornton.

Tego samego zdania jest Grzegorz Ogórek, starszy menedżer w PwC. – W projekcie nie przewidziano żadnego przejściowego mechanizmu odliczania składek zdrowotnych zapłaconych za pierwsze pół roku. Nie napisano też, że mają być one rozliczone dopiero w rocznym zeznaniu – wskazuje ekspert.

Zwraca uwagę, że jedynie w przypadku liniowców, którzy rozliczają zaliczki na PIT w formie uproszczonej, czyli w z góry ustalonych, stałych kwotach, postanowiono uregulować tę kwestię szczegółowo. Co do zasady otrzymają oni możliwość odliczania od zaliczki 19 proc. składki zdrowotnej (planowany nowy art. 44 ust. 6j ustawy o PIT). Zgodnie z przepisem przejściowym (art. 17 ust. 3 projektu nowelizacji) będą oni mogli pomniejszyć wysokość uproszczonej zaliczki za miesiące od lipca 2022 r. do grudnia 2022 r. o kwotę stanowiącą 19 proc. zapłaconych od stycznia 2022 r. do czerwca 2022 r. składek zdrowotnych podlegających odliczeniu.

Grzegorz Ogórek podkreśla, że tu będzie miał zastosowanie limit, ale w tym przypadku 19 proc. od kwoty 8700 zł. ©℗

Agnieszka Pokojska

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

Np. 6,2% rocznie przez 3 lata - stały i pewny zysk z oszczędności. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

Składka zdrowotna 2025: Projekt kompromisowy, zamiast projektu MF

Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia dotyczącego składki zdrowotnej, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt. W Sejmie mógłby liczyć na głosy ponad 400 posłów. Takiego zdania jest wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wynajem mieszkania a VAT. Czy czynsz ze spółdzielni wlicza się do podstawy opodatkowania?

Wiele osób wynajmuje swoje mieszkania, także spółdzielcze. Powstaje w tym przypadku pytanie, czy czynsze ze spółdzielni należy wliczać do podstawy opodatkowania VAT z tytułu najmu nieruchomości. 

REKLAMA

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

REKLAMA