REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szybsze spłaty kredytów hipotecznych oraz zainteresowanie kredytami na stałą stopę

kraedyty hipoteczne - kiedy zmiany dla kredytobiorców
kraedyty hipoteczne - kiedy zmiany dla kredytobiorców
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

ING Bank Śląski obserwuje utrzymującą się zwiększoną wartość wypłat gotówkowych, rosnące tempo przedpłat i całkowitych spłat kredytów hipotecznych, a kredyty na stałą stopę procentową mają już 64 proc. udziału w bieżącej sprzedaży hipotek - poinformował prezes banku Brunon Bartkiewicz

"Mamy nadal zwiększoną wartość wypłat gotówkowych, która prawdopodobnie nie ma charakteru paniki, reakcji na wojnę (...) natomiast zapewne jest wynikiem tego, co się pojawiło na rynku czyli schematu "gorącego pieniądza"- powiedział Bartkiewicz.

Autopromocja

Wyższa inflacja, wyższe ceny

"W momencie, kiedy społeczeństwo jest przekonane, że inflacja, która dotyka bezpośrednio ich gospodarstwa domowe przekracza czy sięga 12 proc. i będzie rosła, i będzie trwała przez okres długiego czasu, zastawia się gdzie przechowywać pieniądze, przede wszystkim szukają możliwości ulokowania tych pieniędzy w coś, czego wartość nawet w charakterze nominalnym będzie wzrastać. Wydatki - nazwijmy to - konsumpcyjne, rosną (...)" - dodał.

Kredyty hipoteczne – tendencja do przyspieszenia spłaty

Podał, że klienci decydują się także na przyspieszanie spłat kredytów, czy ich spłacania.

"Te sytuacje pojawiły się wraz ze wzrostem stóp w IV kwartale, w I kwartale były bardzo wyraźne, i trudno oczekiwać by zniknęły z pola widzenia" - powiedział Bartkiewicz.

"Mamy do czynienia z sytuacją zwiększenia przedpłat i spłat kredytów hipotecznych mniej więcej w tempie dwukrotnie wyższym niż normalnie widzieliśmy. Ta tendencja się utrzymuje, a wręcz rośnie w I kwartale i w kwietniu" - dodał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Więcej kredytobiorców chce bardziej przewidywalnych kredytów hipotecznych

Poinformował, że rośnie zainteresowanie kredytami na okresową stałą stopę i w kwietniu kredyty te miały 64 proc. udział w sprzedaży kredytów hipotecznych.

Jego zdaniem rządowe propozycje dotyczące wsparcia kredytobiorców zdejmują pewną nieprzewidywalność w sektorze w tym zakresie.

W kwietniu 2022 roku premier przedstawił pakiet propozycji rządu, dotyczący wsparcia dla kredytobiorców, obejmujący wprowadzenie w roku 2022 i 2023 wakacji kredytowych dla kredytobiorców, zobowiązanie banków do posługiwania się stawką dla kredytów inną niż WIBOR oraz rozszerzenie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

"Z naszej perspektywy one zdejmują w poważnym stopniu pewien element nieprzewidywalności, która jest najtrudniejsza do wymodelowania, a więc reakcji władz monetarnych i władz gospodarczych w tym zakresie" - powiedział Bartkiewicz.

"Przesądzenie w tym zakresie, jeśli będzie utrzymane, jest oczywiście dobrą wiadomością, ponieważ zdejmuje części elementu nieprzewidywalności w środowisku, w którym źródeł nieprzewidywalności jest bardzo wiele" - dodał.

Podał, że szczegóły wpływu tego programu na system bankowy nie są obecnie znane. Ocenił, że proponowane zastąpienie stawki WIBOR- jest "w miarę oczekiwane".

"Za głęboko nieuzasadnione uważam kwestionowanie dzisiejszych WIBOR-ów oraz przyszłych rozwiązań ustawowych (...)" - powiedział Bartkiewicz. Poinformował, że wzrost wynagrodzeń w banku od kwietnia jest na poziomie około 12 proc. (PAP Biznes)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowelizacja ustawy o rachunkowości podpisana. Zmiany dotyczą głównie dużych firm

  Duże firmy będą miały obowiązek firmy obowiązku ujawniania informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji w podziale na poszczególne kraje.

  Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

  Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

  Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

  Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

  Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

  Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

  Zmiany w zamówieniach publicznych - wprowadzenie certyfikacji wykonawców od 2025 roku. Na początku certyfikacja obejmie wyłącznie zamówienia na roboty budowlane

  Certyfikacja wykonawców w systemie zamówień publicznych, która wejdzie w życie od 2025 roku, ma zapewniać wykonawcom możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego, że wobec danego wykonawcy nie zachodzą objęte zakresem certyfikacji podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, lub że posiada on zdolności i zasoby (np. określone doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę) na poziomie wskazanym w certyfikacie, które będzie wykorzystywał do potwierdzania spełniania warunków udziału w postępowaniu.

  Dochody podatkowe budżetu państwa wyniosły 131,4 mld zł. MF podało dane za I kwartał 2024 roku

  Dochody podatkowe budżetu państwa w I kwartale 2024 roku wyniosły 131,4 mld zł i były wyższe w stosunku do wykonania z ubiegłego roku o około 22,2 mld zł (tj. 20,3%) - informuje Ministerstwo Finansów.

  Rodzice tracą prawo do ulgi na dziecko po podwyżkach. Ich pensje przebijają limit dochodów z … 2013 r.

  PIT za 2023 rok: Rodzice po podwyżkach zarabiają za dużo. I wypadają z ulgi na dziecko.  

  Jaka inflacja w Polsce w 2024 roku? W marcu najniższa, w grudniu najwyższa. Średnio ok. 3,5 proc. Stopy procentowe spadną najwcześniej w listopadzie [prognozy ekonomistów]

  Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. wzrosły rdr o 2,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał 15 kwietnia Główny Urząd Statystyczny. Niestety w kolejnych miesiącach nastąpi szybszy wzrost cen żywności i paliw - prognozują ekonomiści. Na koniec roku inflacja ma osiągąć ok. 4,5-4,8 proc. rdr. A średnio w 2024 roku ok. 3,5% rdr.

  Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

  Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

  REKLAMA