REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przejście z ryczałtu na PIT według skali podatkowej - plusy i minusy. Komu się opłaci?

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Przejście z ryczałtu na PIT według skali podatkowej - plusy i minusy
Przejście z ryczałtu na PIT według skali podatkowej - plusy i minusy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Najpóźniej 22 sierpnia 2022 r. podatnicy mogą zmienić formę opodatkowania działalności gospodarczej na drugie półrocze br. – z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na PIT według skali podatkowej. Warto jednak rozważyć niuanse i pułapki związane z przejściem na PIT.

Będzie można jeszcze przejść na ryczałt po zakończeniu 2022 roku

Kto nie zdecyduje się teraz, będzie mógł jeszcze przejść na PIT przy rozliczeniu rocznym (do 2 maja 2023 r.), ale wtedy już za cały 2022 r., a nie tylko za drugie półrocze. Taką decyzję będą mogli podjąć wtedy również ryczałtowcy, którzy wynajmują nieruchomości.

Autopromocja

Wybierając już teraz PIT według skali podatkowej, trzeba złożyć naczelnikowi swojego urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o rezygnacji z ryczałtu za okres 1 lipca – 31 grudnia 2022 r. 22 sierpnia 2022 r.  mija termin na złożenie takiego oświadczenia.

Z wyliczeń sporządzonych dla DGP przez firmę Vialto Partners wynika, że wybór opodatkowania według skali podatkowej na drugie półrocze br. może się opłacać tylko niektórym podatnikom.

Dwa zeznania roczne

Kto przejdzie na skalę podatkową już teraz, nie będzie mógł potem wybrać jej za cały miniony 2022 r. W takiej sytuacji będzie musiał po zakończeniu tego roku złożyć dwa zeznania:

 • PIT-28, czyli zeznanie dla celów ryczałtu, w którym wykaże przychody za styczeń – czerwiec 2022 r. i
 • PIT-36, czyli zeznanie dla celów PIT, w którym wykaże dochody za lipiec – grudzień 2022 r.

Ponadto w odpowiedzi na pytanie DGP Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że jeśli przedsiębiorca prowadzi firmę w dwóch różnych formach (np. indywidualną działalność gospodarczą i spółkę cywilną), to może podjąć decyzję o przejściu z ryczałtu na skalę PIT w zakresie każdej z tych działalności odrębnie.

Ministerstwo Finansów wyjaśniło bowiem: „w przypadku gdy podatnik złoży PIT-28, w którym rozliczy np. przychody osiągnięte w 2022 r. z działalności prowadzonej jednoosobowo, to nie ma przeszkód, żeby dla przychodów osiągniętych w 2022 r. ze spółki niebędącej osobą prawną, opodatkowanych w trakcie 2022 r. ryczałtem, wybrał skalę podatkową w zeznaniu PIT-36 złożonym po zeznaniu PIT-28”. Pisaliśmy o tym w artykule „MF rozwiewa kolejne wątpliwości w sprawie zmiany formy opodatkowania” (DGP nr 142/2022).

Skala podatkowa PIT czy ryczałt ewidencjonowany - co i komu się bardziej opłaca

Od 1 lipca 2022 r. skala PIT zyskała znacznie na atrakcyjności. Polski Ład 2.0 obniżył bowiem stawkę PIT z 17 proc. do 12 proc. (w odniesieniu do całego 2022 r.). Jest ona przez to niższa niż część stawek ryczałtu (15 proc. i 17 proc.), ale nadal wyższa niż stawki 8,5 proc., 5,5 proc. czy 3 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy też pamiętać, że stawka 12 proc. PIT dotyczy jedynie dochodów do wysokości 120 tys. zł. Powyżej tej kwoty wzrasta do 32 proc.

Ale za to 30 tys. zł dochodu rocznie jest wolne od PIT. W ryczałcie takiej kwoty wolnej nie ma. Co więcej, kwota wolna 30 tys. zł przysługuje zarówno temu, kto zmieni ryczałt na skalę PIT za cały rok, jak i temu, kto będzie płacił PIT od dochodów tylko za pół roku (od 1 lipca do 31 grudnia 2022 r.).

Podatnicy rozliczający się z fiskusem według skali mogą się rozliczyć wspólnie z małżonkiem lub z samotnie wychowywanym dzieckiem, a także skorzystać z ulgi prorodzinnej (na dzieci). Ryczałtowcom te preferencje nie przysługują.

Michał Rodak, doradca podatkowy z Grant Thornton, wskazuje też, że zasady ogólne PIT będą bardziej opłacalne dla podatników korzystających z ulg B+R czy IP BOX.

Za wyborem skali PIT przemawia również możliwość odliczania podatkowych kosztów. Ryczałtowcy tego prawa nie mają – płacą podatek od przychodów.

– Ponadto wiele banków mniej korzystnie szacuje zdolność kredytową przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem niż według skali podatkowej – dodaje Michał Rodak.

Rozważając, co bardziej się opłaca, trzeba jednak wziąć pod uwagę również składkę zdrowotną. Tu wygrywa ryczałt. Składka wynosi bowiem 9 proc., ale podstawa jej wymiaru zależy od wysokości rocznych przychodów. Ponadto ryczałtowcy mogą odliczyć od przychodu połowę zapłaconej składki, zarówno za siebie, jak i za osoby współpracujące.

Przy wyborze skali PIT składka zdrowotna też wynosi 9 proc., ale jest naliczana od rzeczywistego dochodu i nie można jej w ogóle odliczyć.

Jak widać, różnic jest wiele, pisaliśmy o nich więcej w artykule „Wszystko o Polskim Ładzie. Co już wyjaśniono, a co wciąż budzi wątpliwości” (DGP nr 146/2022).

Można stracić preferencję…

Znajomość różnic między PIT a ryczałtem nie wystarczy. Trzeba też wiedzieć, gdzie czyhają pułapki związane z wyborem skali podatkowej na drugie półrocze 2022 r.

Przede wszystkim należy pamiętać, że decyzję o przejściu na skalę podatkową w trwającym 2022 r. można podjąć tylko raz. Kto teraz wybierze PIT na zasadach ogólnych, ten nie będzie mógł później wybrać tej formy opodatkowania za cały 2022 r. Ostrzegaliśmy o tym w artykule „Polski Ład 2.0: Zmiana formy opodatkowania z pułapką” (DGP nr 117/2022).

Jest to istotne zwłaszcza ze względu na prawa do preferencji podatkowych. Wybór skali PIT tylko na drugie półrocze br. oznacza utratę prawa do takich korzyści, jak wspólne rozliczenie z małżonkiem czy z samotnie wychowywanym dzieckiem. Jest ono bowiem możliwe tylko, gdy podatek według skali był opłacany za cały rok kalendarzowy.

…ale zyskać koszty

Przejście na skalę PIT od połowy roku może być natomiast bardziej opłacalne z innego powodu. Podatnik, który przejdzie w połowie roku z ryczałtu na zasady ogólne PIT, będzie mógł po sporządzeniu spisu z natury odliczyć koszt towarów handlowych, materiałów, wyrobów gotowych itd. kupionych lub wytworzonych w pierwszym półroczu 2022 r. lub wcześniej. Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP, o czym pisaliśmy w artykułach: „Rezygnacja z ryczałtu od 1 lipca br. pozwala odzyskać koszty” (DGP nr 127/2022) oraz „Polski Ład 2.0: Kto szybko zdecyduje, ten zyska na kosztach” (DGP nr 122/2022).

Kto natomiast po zakończeniu roku postanowi przejść na skalę podatkową za cały miniony 2022 r., ten:

- jeżeli sporządził na 31 grudnia 2021 r. remanent towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadków – uwzględni go jako remanent początkowy dla celów PIT, czyli na 1 stycznia 2022 r.,

- jeżeli nie sporządził remanentu na 1 stycznia 2022 r. (bo nie sporządził go na 31 grudnia 2021 r.), to jako wartość remanentu początkowego będzie musiał przyjąć 0 zł.

Tak wynika wprost z art. 15 ust. 5 ustawy nowelizującej z 9 czerwca br. (Dz.U. poz. 1265), zwanej potocznie Polskim Ładem 2.0.

Zerowy remanent początkowy jest bardzo niekorzystny, bo oznacza, że podatnik wykaże w przyszłości przychód, ale nie będzie mógł pomniejszyć go o koszt jego uzyskania (z tytułu różnic remanentowych).

W takiej sytuacji mogą się znaleźć podatnicy, którzy nie sporządzili remanentu na koniec 2021 r., bo nie mieli takiej potrzeby. Przykładem są osoby, które w 2021 r. płaciły ryczałt ewidencjonowany (od 2019 r. ryczałt nie wymaga już sporządzania spisu z natury) lub rozliczały się z fiskusem według karty podatkowej.

Możliwa dopłata składki

Niewykluczone, że podatnicy opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, którzy od 1 lipca przeszli na skalę podatkową, będą musieli na koniec roku dopłacić składkę zdrowotną za pierwsze półrocze. To efekt nieprecyzyjnego przepisu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej.

– Nie ma pewności, czy o wysokości składki ryczałtowca za pierwsze półrocze będą decydowały przychody z całego 2022 r., a więc jaka będzie ostateczna kwota miesięcznej składki za pierwsze pół roku – mówił Michał Rodak, doradca podatkowy w Grant Thornton.

Na problem ten zwróciliśmy uwagę w artykule „Na ryczałtowców przechodzących na skalę może czekać pułapka” (DGP nr 137/2022).

Trzeba policzyć

Marta Chacińska, starszy konsultant w Vialto Partners, wskazuje, że nie można jednoznacznie odpowiedzieć, która opcja jest najbardziej korzystna dla ryczałtowców; czy za cały rok skala podatkowa, czy ryczałt, czy może pół roku jedna forma opodatkowania, a pół roku druga.

– To zależy od wielu czynników: wysokości przychodów, wysokości ponoszonych kosztów oraz stawki ryczałtu, którą jest opodatkowana działalność danego przedsiębiorcy – wylicza ekspertka. Dodaje, że szczególnie skomplikowana jest sytuacja przedsiębiorców korzystających z kilku stawek ryczałtu naraz.

Dlatego uważa, że każdy przedsiębiorca musi przeanalizować swoją sytuację indywidualnie.

Częściowo pomocne mogą być wyliczenia przygotowane dla DGP przez Vialto Partners. Należy pamiętać, że zostały one sporządzone przy określonych założeniach.

Komu się opłaci przejście na skalę podatkową PIT?

– Z prezentowanych wyliczeń można wnioskować, że im niższe przychody, tym skala podatkowa jest bardziej opłacalna. Wynika to z możliwości zastosowania kwoty wolnej od podatku (30 tys. zł), niższej stawki PIT (12 proc.) w porównaniu z ryczałtem (15 proc.), możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodów – tłumaczy Marta Chacińska.

Ekspertka dodaje, że wybór skali podatkowej tylko na drugie półrocze 2022 r. wydaje się atrakcyjnym rozwiązaniem dla ryczałtowców opodatkowanych 15-proc. stawką tego podatku osiągających roczne przychody na poziomie ok. 180–420 tys. zł.

– Przy rocznych przychodach na poziomie ok. 310 tys. zł różnica pomiędzy ryczałtem przez cały rok a opcją pół na pół (6 miesięcy ryczałt i 6 miesięcy PIT według skali) może wynieść nawet ok. 5 tys. zł – wskazuje Chacińska.

Z wyliczeń wynika, że przy 12-proc. ryczałcie przejście na PIT od 1 lipca br. jest korzystne dla podatnika w węższym przedziale przychodowym (ok. 160–365 tys. zł). Z kolei dla osób rozliczających się ryczałtem w wysokości 8,5 proc. zmiana w ciągu roku jest opłacalna, jeżeli roczne przychody mieszczą się w przedziale 90–185 tys. zł.

W najprostszej sytuacji są podatnicy o najwyższych dochodach – w ich przypadku najbardziej opłacalne jest pozostawienie opodatkowania ryczałtem przez cały rok (przy ryczałcie 15 proc. – od ok. 420 tys. zł, przy ryczałcie 12 proc. – od ok. 365 tys. zł, przy ryczałcie 8,5 proc. – od ok. 185 tys. zł). ©℗

Łukasz Zalewski

Porównanie form opodatkowania – skali PIT i ryczałtu w trzech wariantach

Pogrubienie – wariant najbardziej korzystny

Podkreślenie – wariant najmniej korzystny

Założenia:
- Wynagrodzenie roczne 100 tys. zł, 200 tys. zł i 400 tys. zł;
- Koszty uzyskania przychodu na poziomie 20 proc.;
- Stawki ryczałtu 8,5 proc., 12 proc. oraz 15 proc.

Wynagrodzenie brutto 100 tys. zł
Netto Netto Netto
skala PIT 75 316,76 skala PIT 75 316,76 skala PIT 75 316,76
ryczałt stawka 15 proc. (cały rok) 66 429,85 ryczałt stawka 12 proc.(cały rok) 68 892,85 ryczałt stawka 8,5 proc. (cały rok) 71 766,85
ryczałt 15 proc./skala (zmiana w połowie roku) 73 611,14 ryczałt 12 proc./skala (zmiana w połowie roku) 74 863,14 ryczałt 8,5 proc./skala (zmiana w połowie roku) 76 323,14
Wynagrodzenie brutto 200 tys. zł
Netto Netto Netto
skala PIT 153 423,76 skala PIT 153 423,76 skala PIT 153 423,76
ryczałt stawka 15 proc. (cały rok) 151 429,85 ryczałt stawka 12 proc. (cały rok) 156 892,85 ryczałt stawka 8,5 proc. (cały rok) 163 266,85
ryczałt 15 proc./skala (zmiana w połowie roku) 156 773,29 ryczałt 12 proc./skala (zmiana w połowie roku) 159 505,29 ryczałt 8,5 proc./skala (zmiana w połowie roku) 162 691,29
Wynagrodzenie brutto 400 tys. zł
Netto Netto Netto
skala PIT 287 823,76 skala PIT 287 823,76 skala PIT 287 823,76
ryczałt stawka 15 proc.(cały rok) 316 457,87 ryczałt stawka 12 proc.(cały rok) 327 840,87 ryczałt stawka 8,5 proc. (cały rok) 341 119,87
ryczałt 15 proc./skala (zmiana w połowie roku) 318 427,29 ryczałt 12 proc./skala (zmiana w połowie roku) 324 159,29 ryczałt 8,5 proc./skala (zmiana w połowie roku) 330 845,29

Opr. Marta Chacińska, starszy konsultant w Vialto Partners

©℗Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA