REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Preferencje podatkowe w VAT, PIT, CIT za przekazanie towarów i usług na cele pro bono

Preferencje podatkowe w VAT, PIT, CIT dla przekazujących towary i usługi na cele pro bono
Preferencje podatkowe w VAT, PIT, CIT dla przekazujących towary i usługi na cele pro bono

REKLAMA

REKLAMA

Podatnikowi, który przekazuje towary lub usługi na cele pro bono przysługują preferencje podatkowe, zarówno w podatku VAT, jak i CIT i PIT – wynika z informacji przesłanej PAP przez Ministerstwo Finansów.

Ministerstwo Finansów: podatnikowi, który przekazuje towary lub usługi na cele pro bono przysługują preferencje podatkowe

VAT

„W świetle przepisów o podatku od towarów i usług świadczenie usług pro bono nie podlega opodatkowaniu VAT, jeśli podatnik podejmuje czynności w ramach działalności gospodarczej, które wynikają przede wszystkim z chęci budowania pozytywnego wizerunku i w efekcie prowadzą do pozyskania nowych klientów, tj. czynności mieszczą się w zakresie prowadzonej działalności” – wskazało Ministerstwo Finansów w informacji przesłanej PAP.

Autopromocja

Resort przypomniał, że podatnikowi VAT świadczącemu usługi w formule pro bono (uznanych za usługi niepodlegające opodatkowaniu VAT) w ramach swojej działalności gospodarczej przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, w związku z czynnościami pro bono prowadzącymi np. do pozyskania nowych klientów.

MF wskazało, że przepisy VAT przewidują również preferencje dotyczące określonych czynności wykonywanych w sferze dobroczynności. Chodzi na przykład o zwolnienie z VAT (z prawem do odliczenia podatku naliczonego) dla darowizn produktów spożywczych (z wyłączeniem napojów alkoholowych) na rzecz organizacji pożytku publicznego z przeznaczeniem na cele prowadzonej przez nie działalności charytatywnej.

Obowiązuje również czasowa preferencja - od 24 lutego do 31 grudnia 2022 r. - wprowadzona w związku z pomocą ofiarom wojny w Ukrainie – w ramach której stawka VAT wynosi 0 proc. dla nieodpłatnych dostaw towarów oraz nieodpłatnego świadczenia usług na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych na terytorium Ukrainy – wykonywanych na rzecz wskazanych w przepisach podmiotów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei w czasie pandemii Covid-19 obowiązywały ponadto czasowe preferencje (do dnia odwołania w kraju stanu epidemii), tj. stawka 0 proc. m.in. dla nieodpłatnych świadczeń (towarów i usług) związanych z ochroną zdrowia, przekazywanych podmiotom leczniczym za pośrednictwem organizacji pożytku publicznego, darowizn niektórych towarów związanych z ochroną zdrowia, darowizn określonych kategorii sprzętu komputerowego do podmiotów, w których realizowane jest nauczanie – po spełnieniu określonych w przepisach warunków.

Podatki dochodowe - PIT i CIT

„Także w świetle przepisów dotyczących podatków dochodowych PIT i CIT przekazanie darowizn na cele służące działalności pożytku publicznego wyspecjalizowanym w prowadzeniu tej działalności organizacjom jest premiowane ulgą podatkową. Polega ona na możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania (dochodu) wartości przekazanych darowizn, do wysokości 6 proc. dochodu w podatku PIT oraz 10 proc. dochodu w podatku CIT” – wskazało MF.

W informacji przesłanej PAP resort finansów przypomniał także, że od 1 stycznia 2022 roku wprowadzona została ulga dla przedsiębiorców, którzy angażują się w działalność społecznie pożyteczną (CSR). Polega ona na odliczeniu od podstawy opodatkowania 50 proc. kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność sportową, kulturalną, bądź wspierającą szkolnictwo wyższe lub naukę. Zwiększono też wielkość pomocy kierowanej do OPP przez odpis podatkowy w PIT. Jego wielkość została podniesiona z 1 proc. na 1,5 proc. i będzie realizowana już w rozliczeniu za 2022 r.

„Podobnie jak w przypadku VAT, także w podatkach dochodowych reagowano na sytuacje kryzysowe, a mianowicie wprowadzono ulgi polegające na możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania wartości przekazanych darowizn przekazanych na okres, w którym obowiązywał stan epidemii COVID-19, zaś w związku z wojną na terytorium Ukrainy umożliwiono przedsiębiorcom niosącym pomoc zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów wartości darowizn i nieodpłatnych świadczeń przekazanych lub udzielonych na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych” – podało MF. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ mmu/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

REKLAMA