REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

SLIM VAT 3 w 2023 roku - zmiany w dokumentacji sprzedaży

SLIM VAT 3 w 2023 roku - zmiany w dokumentacji sprzedaży
SLIM VAT 3 w 2023 roku - zmiany w dokumentacji sprzedaży
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie zmiany w zakresie dokumentowania sprzedaży dla potrzeb VAT wynikają z projektu SLIM VAT 3? Kiedy zmiany w VAT wejdą w życie?

Co przewiduje SLIM VAT 3?

Wielkimi krokami zbliża się koniec roku, a wraz z nim... początek kolejnego, który to zawsze dla podatników. Często bowiem różnego rodzaju zmiany prawa, nowelizacje ustaw, bądź wdrażanie nowych wchodzą w życie wraz z 1 stycznia, co nakłada nie tylko na przedsiębiorców, ale i na ich księgowych ogrom pracy i obowiązków, które z kolei często wymagają odbycia szkoleń i kursów.
Tym razem jedną z większych zmian będzie tzw. SLIM VAT 3 – czyli nowelizacja ustawy o VAT i kilku innych ustaw. Od 4 sierpnia 2022 r. gotowy jest projekt owej nowelizacji, który zakłada, że zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2023 roku.
Jednak warto podkreślić, że projekt ten nadal (na dzień publikacji niniejszego artykułu) nie został skierowany do Sejmu. W opublikowanym 4 listopada 2022 r. raporcie z konsultacji publicznych tego projektu, Ministerstwo Finansów zapowiedziało wprowadzenie do projektu kilku zmian.

REKLAMA

Autopromocja

SLIM VAT 3 ma być kolejną zmianą przepisów prawa w zakresie podatku VAT, która ma na celu uproszczenie stosowania przepisów zawartych w ustawie o VAT. W projekcie tym zostały wzięte pod uwagę postulaty wnoszone przez podatników. Mimo tego, że końcowe zmiany owych przepisów mogą ulec zmianom, już teraz dobrze znany jest kierunek planowanych zmian, jak również założenia Ministerstwa Finansów.

Pragniemy Państwu przybliżyć zmiany, jakie mają wejść w życie od 2023 roku w zakresie dokumentacji sprzedaży.

Wyższy limit dla małego podatnika VAT

Podwyższony ma zostać limit wartości sprzedaży, który uprawnia do posiadania statusu małego podatnika z 1,2 mln euro do poziomu 2 mln euro. Zmiana ta umożliwi większemu gronu podatników stosowanie metody kasowej, jak również kwartalne rozliczanie się z tytułu podatku VAT.

Kurs przeliczeniowy dla faktur korygujących w walutach obcych

SLIM VAT 3 ma zmienić zasady w zakresie stosowania kursu przeliczeniowego dla faktur korygujących. Zmiana ta polegać będzie na tym, iż wprowadzona zostanie generalna zasada zgodnie z którą faktury korygujące zarówno te zwiększające, jak i te zmniejszające, będą przeliczane zgodnie z kursem zastosowanym do przeliczenia faktury pierwotnej. Zmiana ta dotyczyć będzie również zbiorczych faktur korygujących, które zostały wystawione z tytułu upustu, bądź obniżki ceny. Uproszczenie to wiążę się ze stosowaniem do owych faktur kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury korygującej.

Transakcje WDT (wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów)

Nowe przepisy mają sprecyzować okres, za który deklarowana jest transakcja WDT w przypadku, kiedy podatnik otrzyma dokumenty później niż po okresie 3 miesięcy. Na obecna chwilę w sytuacji, kiedy podatnik nie otrzyma dokumentacji wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w ustawowo określonym terminie, będzie zobowiązany do wykazania owej transakcji z właściwą dla niej stawką krajową. Dopiero po tym, gdy podatnik otrzyma odpowiedni dokument, uzyskuje on prawo do zastosowania stawki 0%, jak również do właściwego skorygowania rozliczenia. Wówczas zgodnie z przepisami prawa podatnik jest zobowiązany cofnąć się z wykazaniem WDT do okresu rozliczeniowego, w którym dokonano dostawy. Z kolei planowany SLIM VAT 3 rezygnuje z odniesienia się do daty dostawy. Zamiast tego obowiązany będzie do tego, aby cofnąć się z rozliczeniem owej transakcji do okresu, kiedy powstał obowiązek podatkowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WNT (wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów)

SLIM VAT 3 zakłada zrezygnowanie z obowiązku posiadania faktury dokumentującej WNT jako przesłanki, która uprawnia do odliczenia podatku naliczonego. Ma to na celu, aby dana transakcja mogła zostać rozliczona w sposób neutralny podatkowo z tytułu WNT, jak również uproszczenie polegające na braku konieczności monitorowania terminu otrzymania faktur dokumentujących WNT.

Warunkowa rezygnacja z wystawiania faktur zaliczkowych

Warunkowa rezygnacja z wystawiania faktur zaliczkowych będzie mogła nastąpić wówczas, gdy podatnik otrzyma całość, bądź część zapłaty z tytułu sprzedaży danego towaru/usługi. Reguła ta będzie mogła zostać zastosowana wyłącznie wtedy, gdy termin wystawienia faktury został określony na zasadach ogólnych, a więc nie będzie to odnosiło się do przypadków, które wynikają z regulacji odnośnie szczególnego terminu wystawiania faktur.

e-paragony

W projekcie SLIM VAT 3 uwzględnione zostały również zmiany dotyczące e-paragonów. Już od dłuższego czasu istnieje możliwość wystawiania paragonów w sposób elektroniczny, a więc bez konieczności ich druku i przekazania do klienta. Z racji tego konieczne było dostosowanie przepisów odnośnie pozostawiania paragonów w dokumentacji nawet wówczas, gdy wystawiono do niego fakturę. Od nowego roku bez względu czy faktura zostanie wystawiona w formie papierowej czy elektronicznej, konieczne będzie dołączenie do niej danych identyfikujących dany paragon w formie elektronicznej (numer paragonu oraz numeru kasy fiskalnej).

Wszystkie powyższe zmiany wiążą się z raportowaniem podatku VAT i mając na celu uproszczenie rozliczeń, jak również doprecyzowanie zasad wynikających z praktyki organów podatkowych i podatników, cieszą się bardzo pozytywnym odbiorem.

Źródło: Projekt (z 4 sierpnia 2022 r.) ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (UD411).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA