REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

SLIM VAT 3 w 2023 roku - zmiany w dokumentacji sprzedaży

SLIM VAT 3 w 2023 roku - zmiany w dokumentacji sprzedaży
SLIM VAT 3 w 2023 roku - zmiany w dokumentacji sprzedaży
Shutterstock

REKLAMA

Jakie zmiany w zakresie dokumentowania sprzedaży dla potrzeb VAT wynikają z projektu SLIM VAT 3? Kiedy zmiany w VAT wejdą w życie?

Co przewiduje SLIM VAT 3?

Wielkimi krokami zbliża się koniec roku, a wraz z nim... początek kolejnego, który to zawsze dla podatników. Często bowiem różnego rodzaju zmiany prawa, nowelizacje ustaw, bądź wdrażanie nowych wchodzą w życie wraz z 1 stycznia, co nakłada nie tylko na przedsiębiorców, ale i na ich księgowych ogrom pracy i obowiązków, które z kolei często wymagają odbycia szkoleń i kursów.
Tym razem jedną z większych zmian będzie tzw. SLIM VAT 3 – czyli nowelizacja ustawy o VAT i kilku innych ustaw. Od 4 sierpnia 2022 r. gotowy jest projekt owej nowelizacji, który zakłada, że zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2023 roku.
Jednak warto podkreślić, że projekt ten nadal (na dzień publikacji niniejszego artykułu) nie został skierowany do Sejmu. W opublikowanym 4 listopada 2022 r. raporcie z konsultacji publicznych tego projektu, Ministerstwo Finansów zapowiedziało wprowadzenie do projektu kilku zmian.

Autopromocja

SLIM VAT 3 ma być kolejną zmianą przepisów prawa w zakresie podatku VAT, która ma na celu uproszczenie stosowania przepisów zawartych w ustawie o VAT. W projekcie tym zostały wzięte pod uwagę postulaty wnoszone przez podatników. Mimo tego, że końcowe zmiany owych przepisów mogą ulec zmianom, już teraz dobrze znany jest kierunek planowanych zmian, jak również założenia Ministerstwa Finansów.

Pragniemy Państwu przybliżyć zmiany, jakie mają wejść w życie od 2023 roku w zakresie dokumentacji sprzedaży.

Wyższy limit dla małego podatnika VAT

Podwyższony ma zostać limit wartości sprzedaży, który uprawnia do posiadania statusu małego podatnika z 1,2 mln euro do poziomu 2 mln euro. Zmiana ta umożliwi większemu gronu podatników stosowanie metody kasowej, jak również kwartalne rozliczanie się z tytułu podatku VAT.

Kurs przeliczeniowy dla faktur korygujących w walutach obcych

SLIM VAT 3 ma zmienić zasady w zakresie stosowania kursu przeliczeniowego dla faktur korygujących. Zmiana ta polegać będzie na tym, iż wprowadzona zostanie generalna zasada zgodnie z którą faktury korygujące zarówno te zwiększające, jak i te zmniejszające, będą przeliczane zgodnie z kursem zastosowanym do przeliczenia faktury pierwotnej. Zmiana ta dotyczyć będzie również zbiorczych faktur korygujących, które zostały wystawione z tytułu upustu, bądź obniżki ceny. Uproszczenie to wiążę się ze stosowaniem do owych faktur kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury korygującej.

Transakcje WDT (wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów)

Nowe przepisy mają sprecyzować okres, za który deklarowana jest transakcja WDT w przypadku, kiedy podatnik otrzyma dokumenty później niż po okresie 3 miesięcy. Na obecna chwilę w sytuacji, kiedy podatnik nie otrzyma dokumentacji wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w ustawowo określonym terminie, będzie zobowiązany do wykazania owej transakcji z właściwą dla niej stawką krajową. Dopiero po tym, gdy podatnik otrzyma odpowiedni dokument, uzyskuje on prawo do zastosowania stawki 0%, jak również do właściwego skorygowania rozliczenia. Wówczas zgodnie z przepisami prawa podatnik jest zobowiązany cofnąć się z wykazaniem WDT do okresu rozliczeniowego, w którym dokonano dostawy. Z kolei planowany SLIM VAT 3 rezygnuje z odniesienia się do daty dostawy. Zamiast tego obowiązany będzie do tego, aby cofnąć się z rozliczeniem owej transakcji do okresu, kiedy powstał obowiązek podatkowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WNT (wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów)

SLIM VAT 3 zakłada zrezygnowanie z obowiązku posiadania faktury dokumentującej WNT jako przesłanki, która uprawnia do odliczenia podatku naliczonego. Ma to na celu, aby dana transakcja mogła zostać rozliczona w sposób neutralny podatkowo z tytułu WNT, jak również uproszczenie polegające na braku konieczności monitorowania terminu otrzymania faktur dokumentujących WNT.

Warunkowa rezygnacja z wystawiania faktur zaliczkowych

Warunkowa rezygnacja z wystawiania faktur zaliczkowych będzie mogła nastąpić wówczas, gdy podatnik otrzyma całość, bądź część zapłaty z tytułu sprzedaży danego towaru/usługi. Reguła ta będzie mogła zostać zastosowana wyłącznie wtedy, gdy termin wystawienia faktury został określony na zasadach ogólnych, a więc nie będzie to odnosiło się do przypadków, które wynikają z regulacji odnośnie szczególnego terminu wystawiania faktur.

e-paragony

W projekcie SLIM VAT 3 uwzględnione zostały również zmiany dotyczące e-paragonów. Już od dłuższego czasu istnieje możliwość wystawiania paragonów w sposób elektroniczny, a więc bez konieczności ich druku i przekazania do klienta. Z racji tego konieczne było dostosowanie przepisów odnośnie pozostawiania paragonów w dokumentacji nawet wówczas, gdy wystawiono do niego fakturę. Od nowego roku bez względu czy faktura zostanie wystawiona w formie papierowej czy elektronicznej, konieczne będzie dołączenie do niej danych identyfikujących dany paragon w formie elektronicznej (numer paragonu oraz numeru kasy fiskalnej).

Wszystkie powyższe zmiany wiążą się z raportowaniem podatku VAT i mając na celu uproszczenie rozliczeń, jak również doprecyzowanie zasad wynikających z praktyki organów podatkowych i podatników, cieszą się bardzo pozytywnym odbiorem.

Autopromocja

Instrukcje VAT. 15 praktycznych procedur dla podatników

Publikacja przedstawia wytyczne dotyczące rozliczania VAT i akcyzy od sprowadzanych samochodów. Omawia także kwestie związane z płatnościami faktur na rachunek bankowy, stosowaniem split payment oraz wyborem kwartalnego rozliczenia na rok 2024.
Sprawdź

Źródło: Projekt (z 4 sierpnia 2022 r.) ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (UD411).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • O co chodzi?
    2022-11-09 21:32:44
    Pani/Panie "OWY" - trudno zrozumieć tę myśl: Warunkowa rezygnacja z wystawiania faktur zaliczkowych będzie mogła nastąpić wówczas, gdy podatnik otrzyma całość, bądź część zapłaty z tytułu sprzedaży danego towaru/usługi. Reguła ta będzie mogła zostać zastosowana wyłącznie wtedy, gdy termin wystawienia faktury został określony na zasadach ogólnych, a więc nie będzie to odnosiło się do przypadków, które wynikają z regulacji odnośnie szczególnego terminu wystawiania faktur.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Księgowa odchodzi a firma zostaje z problemem. Co zrobić, by zatrzymać księgową?

Wiele firm zna tę sytuację – ważny specjalista taki jak księgowa zaczyna zdradzać oznaki zmęczenia i niezadowolenia z pracy. Brak czasu, za dużo obowiązków, nadmiar dokumentów – to prosta droga do wypalenia zawodowego i rezygnacji ze stanowiska. Jednak czy przedsiębiorcy są gotowi na konsekwencje, jakie niesie za sobą odejście tak ważnego pracownika? Co zrobić, by zatrzymać księgowego w firmie?

Tabela kursów średnich NBP nr 230/A/NBP/2023 z 28 listopada 2023 r. Kurs euro 4,3542 zł

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 28 listopada 2023 r. NBP nr 230/A/NBP/2023. Średni kurs euro 4,3542 zł.

ZUS: Brak korekty ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA do końca 2023 r. bez kar dla przedsiębiorcy

ZUS informuje, że korekta dokumentów rozliczeniowych ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. jest możliwa tylko do końca 2023 roku. Przy czym jeżeli ktoś nie zdąży z korektą w tym terminie, ZUS nie będzie stosował sankcji. Warto też wiedzieć, że błędy w dokumentach rozliczeniowych z ZUS za okres od stycznia 2022 r. - można korygować w ciągu kolejnych 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy. 

Przedłużenie 0 proc. VAT na żywność w 2024 r. "Marszałek Hołownia nie poddaje projektu pod obrady Sejmu"

Zamrażarka w gabinecie marszałka Sejmu jest aktywna - mówi szef klubu PiS Mariusz Błaszczak, zarzucając Szymonowi Hołowni, że nie poddaje pod obrady trzech projektów ustaw, dot. przedłużenia 0 proc. VAT na żywność, przedłużenia wakacji kredytowych i zamrożenia cen energii. Zaapelował też do Hołowni, by zachowywał więcej powagi kierując obradami Izby.

Aktywna siła robocza w UE może zmniejszyć się o 50 mln osób w ciągu najbliższych 30 lat

"W związku ze zmianami demograficznymi, aktywna siła robocza w UE może zmniejszyć się o 50 mln osób w ciągu najbliższych 30 lat. Pandemia covid-19 zaostrzyła niedobory umiejętności, z którymi boryka się już wiele sektorów." Jakie wyzwania czekają rynek pracy w UE? Rozmawiali o tym przedsiębiorcy podczas Europejskiego Parlamentu Przedsiębiorstw.

PIT za 2023 rok: chcesz zapłacić niższy podatek, skorzystaj z ulg i odliczeń, jest na to jeszcze miesiąc. Ale czy potrafisz

Znajomość prawa podatkowego nigdy nie była mocną stroną Polaków, także i dlatego, że ulg i odliczeń było dużo a same przepisy mało zrozumiałe. Dlatego składanie rocznych PIT-ów zawsze wywoływało tak wielkie poruszenie. Teraz większości Polaków spełnienie rocznego obowiązku podatkowego ułatwia sam fiskus, wypełniając PIT-y roczne i oddając je do cyfrowej akceptacji. Jednak tak przygotowane deklaracje podatkowe najczęściej nie uwzględniają wszystkich możliwych odliczeń i ulg podatkowych.

Dostosowanie zasad wystawiania faktur uproszczonych do obowiązkowego KSEF – projekt rozporządzenia

Ministerstwo Finansów opublikowało 27 listopada 2023 r. projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur. Zaproponowane zmiany mają dostosować  wystawiania faktur uproszczonych do obowiązkowego KSeF. Zmiany mają wejść w życie 1 lipca 2024 r., z wyjątkiem tych dotyczących faktur dokumentujących sprzedaż zwolnioną VAT, które będą obowiązywały od 2025 r.

Nowe zasady korzystania z KSeF od 1 lipca 2024 roku. Jest już projekt rozporządzenia. Co się zmieni?

Ministerstwo Finansów opublikowało 27 listopada 2023 r. projekt rozporządzenia w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. To nowe rozporządzenie ma od 1 lipca 2024 r. zastąpić rozporządzenie z 2021 r. o tej samej nazwie. W większości nowe rozporządzenie powieli dotychczasowe rozwiązania, ale wprowadza również nowe regulacje. ZAW-FA będzie można składać elektronicznie. Umożliwione zostanie samofakturowanie przez podmioty zagraniczne bez polskiego NIP. Wprowadzone zostanie większe zabezpieczenie dla wygenerowanych tokenów. Określono również zasady nadawania uprawnień i dostępu do faktur VAT RR przez rolników ryczałtowych oraz oznaczania faktur kodem QR.

85,3 mld zł do budżetu państwa – rekordowe wpływy z CIT. Pięć firm wpłaca najwięcej

W 2022 roku wpływy z CIT, czyli podatku dochodowego od osób prawnych, wyniosły 85,3 mld zł. W 2021 roku było to 66,7 mld zł, mieliśmy więc rekordowy wzrost, wynoszący 28 proc. Łączna wartość CIT-u zapłaconego przez pięciu największych płatników wyniosła 9,8 mld zł, co stanowi aż 11,5 proc. całkowitego przychodu z tego podatku.

KSeF 2024 - nowe przepisy. Rozporządzenie techniczne i zmiana rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur [Komunikat MF]

W komunikacie z 27 listopada 2023 r. Ministerstwo Finansów poinformowało o rozpoczęciu konsultacji dwóch aktów wykonawczych dotyczących powszechnego stosowania KSeF od 1 lipca 2024 r. To rozporządzenie techniczne oraz nowelizacja rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur. Nowe przepisy zawarte w tych projektach rozwiązania będą stosowane już w pierwszym etapie funkcjonowania obowiązkowego KSeF od 1 lipca 2024 r. Oczywiście trzeba mieć świadomość, że w grudniu bieżącego roku zostanie najprawdopodobniej powołany nowy rząd, a wraz z nim nowy minister finansów, który nie musi akceptować treści obecnych projektów i może wstrzymać wydanie tych przepisów.

REKLAMA