REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wybrać program do obsługi KSeF? Coraz mniej czasu na zmiany

ksef
ksef

REKLAMA

REKLAMA

Krajowy Systemu e-Faktur (KSeF) zostanie uruchomiony 1 stycznia 2024 r. i stanie się obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców. Tymczasem wiele firm nawet nie zaczęło jeszcze prac nad przystosowaniem swoich systemów informatycznych do obsługi dokumentów ustrukturyzowanych w formacie KSeF.

KSeF  jest dostępny dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2022 r.

Integracja z KSeF może być dla firm dobrą okazją do przyspieszenia cyfryzacji.

Autopromocja

System ERP lub system księgowy wspierający KSeF powinien zapewniać wymianę dokumentów z systemami wykorzystywanymi przez kontrahentów.

Krajowy System e-Faktur zacznie w naszym kraju działać jako rozwiązanie obowiązkowe za niewiele ponad rok. Wraz z jego uruchomieniem, przedsiębiorcy zostaną zobligowani do wystawiania faktur wyłącznie za pośrednictwem KSeF i tylko z wykorzystaniem jedynego, akceptowanego przez system formatu - tzw. faktury ustrukturyzowanej.

Jakie kary za brak KSeF?

W połowie 2024 r. fakturowanie poza KSeF zacznie być przez fiskusa karane. Wystawienie dokumentu księgowego w formie pliku PDF i przesłanie go mailem może firmę kosztować nawet 100 proc. kwoty podatku VAT. Jeśli przedsiębiorca w ogóle podatku na fakturze nie uwzględni, wówczas grozić mu będzie kara sięgająca 18,7 proc. należności.

Co zrobić, aby uniknąć podobnych problemów? Działanie KSeF poznać można już teraz, a jest to możliwe dzięki opcjonalnej wersji systemu, którą Ministerstwo Finansów udostępniło 1 stycznia 2022 r. Warto też wcześniej pomyśleć o tym, jak przystosować działające w firmie systemy informatyczne do obsługi nowego formatu faktur elektronicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wybrać program do KSeF?

Poszukując rozwiązania, które ułatwi integrację z KSeF, można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i wyposażyć firmę w oprogramowanie, które nie tylko ułatwi wystawianie oraz odbieranie faktur strukturyzowanych, lecz również cyfryzację wszystkich innych dokumentów oraz automatyzację obiegu i zatwierdzania dokumentów elektronicznych.  Bez względu na ich format i wykorzystywany protokół oraz to, czy są kierowane do klientów, partnerów biznesowych czy instytucji publicznych.

Małym i średnim przedsiębiorcom wystarczą  platformy, których funkcjonalność sprowadza się do obsługi e-faktur oraz zarządzania płatnościami. W przypadku dużych organizacji, które wystawiają każdego miesiąca ponad 1000 faktur, ważne jest, aby program radził sobie nie tylko z konwersją dokumentów księgowych, lecz także zamówień i potwierdzeń dostawy. Powinien również zapewniać zgodność z już wykorzystywanymi systemami ERP i narzędziami księgowymi.

KSeF jako okazja do modernizacji firmy

- Dostosowanie systemów informatycznych do współpracy z KSeF jest nie tylko obowiązkiem prawnym. Można je potraktować także, jako okazję do przyspieszenia cyfryzacji firmy i usprawnienia wielu procesów, takich jak chociażby opłacanie faktur - mówi Krzysztof Pulkiewicz, Country Manager Unifiedpost Group.

- W kontekście KSeF najważniejsze są oczywiście faktury i ich zgodność z systemem stworzonym przez Ministerstwo Finansów, ale dobrze mieć do dyspozycji aplikacje współpracują także z różnymi rozwiązaniami ERP oraz zgodne z przepisami rozliczeniowymi i podatkowymi w innych krajach. Ułatwi to prowadzenie interesów z partnerami zagranicznymi i będzie mieć szczególnie duże znaczenie, gdy rozwiązania analogiczne do KSeF staną się obowiązkowe we wszystkich państwach członkowskich UE. A pamiętajmy, że taki cel - strukturyzacja faktur wewnątrz wspólnoty - postawiła przed sobą Unia - dodaje Krzysztof Pulkiewicz.

Uruchomienie KSeF i związany z tym obowiązek dostosowania systemów księgowych może przyspieszyć cyfryzację nie tylko w firmach, lecz również w organach administracji publicznej. Jednolity standard faktury ustrukturyzowanej ułatwi działania fiskusa i zmniejszy liczbę prowadzonych przez skarbówkę kontroli. Wszystkie przesłane do KSeF dokumenty księgowe będą bowiem automatycznie archiwizowane w systemie przez okres 10 lat.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

  Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

  Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  REKLAMA