Jak wybrać program do obsługi KSeF? Coraz mniej czasu na zmiany
REKLAMA
REKLAMA
- KSeF jest dostępny dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2022 r.
- Jakie kary za brak KSeF?
- Jak wybrać program do KSeF?
- KSeF jako okazja do modernizacji firmy
KSeF jest dostępny dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2022 r.
Integracja z KSeF może być dla firm dobrą okazją do przyspieszenia cyfryzacji.
REKLAMA
System ERP lub system księgowy wspierający KSeF powinien zapewniać wymianę dokumentów z systemami wykorzystywanymi przez kontrahentów.
Krajowy System e-Faktur zacznie w naszym kraju działać jako rozwiązanie obowiązkowe za niewiele ponad rok. Wraz z jego uruchomieniem, przedsiębiorcy zostaną zobligowani do wystawiania faktur wyłącznie za pośrednictwem KSeF i tylko z wykorzystaniem jedynego, akceptowanego przez system formatu - tzw. faktury ustrukturyzowanej.
Jakie kary za brak KSeF?
W połowie 2024 r. fakturowanie poza KSeF zacznie być przez fiskusa karane. Wystawienie dokumentu księgowego w formie pliku PDF i przesłanie go mailem może firmę kosztować nawet 100 proc. kwoty podatku VAT. Jeśli przedsiębiorca w ogóle podatku na fakturze nie uwzględni, wówczas grozić mu będzie kara sięgająca 18,7 proc. należności.
Co zrobić, aby uniknąć podobnych problemów? Działanie KSeF poznać można już teraz, a jest to możliwe dzięki opcjonalnej wersji systemu, którą Ministerstwo Finansów udostępniło 1 stycznia 2022 r. Warto też wcześniej pomyśleć o tym, jak przystosować działające w firmie systemy informatyczne do obsługi nowego formatu faktur elektronicznych.
Jak wybrać program do KSeF?
Poszukując rozwiązania, które ułatwi integrację z KSeF, można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i wyposażyć firmę w oprogramowanie, które nie tylko ułatwi wystawianie oraz odbieranie faktur strukturyzowanych, lecz również cyfryzację wszystkich innych dokumentów oraz automatyzację obiegu i zatwierdzania dokumentów elektronicznych. Bez względu na ich format i wykorzystywany protokół oraz to, czy są kierowane do klientów, partnerów biznesowych czy instytucji publicznych.
Małym i średnim przedsiębiorcom wystarczą platformy, których funkcjonalność sprowadza się do obsługi e-faktur oraz zarządzania płatnościami. W przypadku dużych organizacji, które wystawiają każdego miesiąca ponad 1000 faktur, ważne jest, aby program radził sobie nie tylko z konwersją dokumentów księgowych, lecz także zamówień i potwierdzeń dostawy. Powinien również zapewniać zgodność z już wykorzystywanymi systemami ERP i narzędziami księgowymi.
KSeF jako okazja do modernizacji firmy
REKLAMA
- Dostosowanie systemów informatycznych do współpracy z KSeF jest nie tylko obowiązkiem prawnym. Można je potraktować także, jako okazję do przyspieszenia cyfryzacji firmy i usprawnienia wielu procesów, takich jak chociażby opłacanie faktur - mówi Krzysztof Pulkiewicz, Country Manager Unifiedpost Group.
- W kontekście KSeF najważniejsze są oczywiście faktury i ich zgodność z systemem stworzonym przez Ministerstwo Finansów, ale dobrze mieć do dyspozycji aplikacje współpracują także z różnymi rozwiązaniami ERP oraz zgodne z przepisami rozliczeniowymi i podatkowymi w innych krajach. Ułatwi to prowadzenie interesów z partnerami zagranicznymi i będzie mieć szczególnie duże znaczenie, gdy rozwiązania analogiczne do KSeF staną się obowiązkowe we wszystkich państwach członkowskich UE. A pamiętajmy, że taki cel - strukturyzacja faktur wewnątrz wspólnoty - postawiła przed sobą Unia - dodaje Krzysztof Pulkiewicz.
Uruchomienie KSeF i związany z tym obowiązek dostosowania systemów księgowych może przyspieszyć cyfryzację nie tylko w firmach, lecz również w organach administracji publicznej. Jednolity standard faktury ustrukturyzowanej ułatwi działania fiskusa i zmniejszy liczbę prowadzonych przez skarbówkę kontroli. Wszystkie przesłane do KSeF dokumenty księgowe będą bowiem automatycznie archiwizowane w systemie przez okres 10 lat.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat