REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wdrażanie wskaźnika WIRON 2023. W II kwartale więcej instrumentów finansowych opartych o WIRON

Wdrażanie WIRON 2023. W II kwartale więcej instrumentów finansowych opartych o WIRON
Wdrażanie WIRON 2023. W II kwartale więcej instrumentów finansowych opartych o WIRON
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W II kwartale sektor bankowy spodziewa się większej produkcji instrumentów finansowych opartych o WIRON, a instytucje finansowe liczą, że na rynku długu proces tranzycji wskaźników referencyjnych zostanie rozpoczęty przez interesariuszy publicznych, czyli przez emisje papierów skarbowych - powiedział PAP Biznes wiceprezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek.

Wdrażanie wskaźnika WIRON w 2023 roku

"Nadal jesteśmy w początkowym okresie tranzycji, więc nie mogę z całą pewnością stwierdzić, że nie będzie pewnych przesunięć, ale biorąc pod uwagę dotychczasowy przebieg procesu (reformy wskaźników - PAP) wszystko wydaje się być pod kontrolą. Intensyfikujemy prace nad programem edukacyjnym, ponieważ uznaliśmy, że trzeba wyjątkowo profesjonalnie się do tego przygotować. Dzięki temu uruchomienie programu zbiegnie się z przebrnięciem przez banki przez warstwę technologiczno-produktową. Od II kw. spodziewamy się większej produkcji instrumentów opartych o WIRON" - powiedział Białek, który jest obecnie Przewodniczącym Komitetu Sterującego Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych (KS NGR).

"W ostatnich dniach została zawarta pierwsza transakcja OIS z wykorzystaniem WIRON. Jest to proces, który musi być bardzo drobiazgowo i mozolnie budowany. To jeden z trudniejszych elementów procesu tranzycji, który ma charakter długotrwały i wymaga udziału interesariuszy zagranicznych, którzy są z nim bardzo dobrze zaznajomieni. Opieramy się zresztą na doświadczeniach rynków, które reformę mają już za sobą. Koledzy z zagranicy wskazują w tym kontekście na ambitne tempo reformy w Polsce, ale na obecną chwilę działamy zgodnie z harmonogramem" - dodał.

REKLAMA

Autopromocja

Obligacje oparte o WIRON

Białek poinformował, że prowadzone są rozmowy z podmiotami zagranicznymi o emisjach obligacji opartych o nowy wskaźnik.

"Oczekiwanie ze strony instytucji finansowych jest przy tym takie, że dobrze by było, żeby na rynku długu proces tranzycji został rozpoczęty przez interesariuszy publicznych, czyli żeby pojawiły się emisje Skarbu Państwa oparte o WIRON. Są też prowadzone rozmowy z europejskimi bankami rozwoju, żeby zainteresować je emisją obligacji z nową stawką" - dodaje wiceprezes ZBP.

WIRON w produktach i instrumentach finansowych od 2023 roku

Od początku 2023 r. banki mogą stosować WIRON w produktach i instrumentach finansowych. Wiceprezes ZBP zwraca w tym miejscu uwagę na dobrowolne, a nie obligatoryjne stosowanie wskaźnika na tym etapie reformy.

"Zgodnie z Mapą Drogową założenie na 2023 r. jest takie, że używanie nowego wskaźnika jest fakultatywne. Banki w ciągu bieżącego roku systematycznie i płynnie będą wprowadzać WIRON do nowych produktów, ale równolegle mogą dalej stosować WIBOR. Od 2024 r. produkcja nowych instrumentów oparta ma być, według obecnych założeń, o nowy wskaźnik, bez fakultatywności. Poruszmy się w bardzo skomplikowanej materii, ten proces powinien następować ewolucyjnie, przy czym jeżeli spojrzymy na procesy tranzycji wskaźników w innych krajach, to widać, że nasze założenie o przeprowadzeniu reformy w 2 lata jest ambitne" - powiedział Białek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Rok 2023 r. jest rozpisany w Mapie Drogowej w ten sposób, żeby nie wylać reformy z kąpielą. Po wykonaniu gigantycznej pracy związanej z grudniowym audytem WIRON banki będą teraz od I/II kw. systematycznie podejmować decyzje o wdrażaniu nowego wskaźnika do nowych produktów" - dodaje.

Kampania edukacyjna dot. wskaźnika WIRON

Pod koniec marca ZBP chce ruszyć z programem edukacyjnym o reformie stawek referencyjnych.

"Kwestie edukacyjne związane reformą wskaźników są moim zdaniem kluczowe dla jej sprawnego wdrożenia. Program edukacyjno-informacyjny będzie bardzo szeroko zakrojony, przygotowuje go dla nas profesjonalny podmiot doradczy. Do końca marca doradca przygotuje wkład merytoryczny, skierowany do różnych grup odbiorców i dostosowany do różnych kanałów komunikacji. Wtedy ruszymy z akcją informacyjną, którą będziemy realizować do końca roku" - powiedział wiceprezes ZBP.

"Z kolei do momentu uruchomienia programu edukacyjnego planujemy na bieżąco z dużą częstotliwością rozmawiać z mediami, starając się rzetelnie tłumaczyć cały proces reformy. Zwłaszcza, że widzimy lobbing różnych kancelarii, które starają się podważyć zaufanie do WIBOR, przekazując quasi-reklamowe informacje, które zmierzają do zagospodarowania rynku pozwów kwestionujących złotowe kredyty hipoteczne. Zaczęła się niestety negatywna kampania w tym obszarze, której wyłącznym celem jest próba podjęcia na szeroką skalę uwalniania się od zaciągniętych zobowiązań kredytowych, co oczywiście musi budzić sprzeciw" - dodaje.

Pierwsze transakcje oparte o WIRON

Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników przyjął w ubiegłym tygodniu rekomendację w zakresie standardowej transakcji OIS opartej na WIRON, a ING Bank Śląski i PKO BP zawarły pierwszą na krajowym rynku finansowym transakcję OIS z WIRON. Trwają ponadto konsultacje publiczne rekomendacji dot. stosowania WIRON w emisjach obligacji zmiennoprocentowych.

Białek informuje, że w niedługim czasie powinny pojawić się kolejne rekomendacje, w tym w pierwszej kolejności dot. stosowania nowego wskaźnika w kredytach hipotecznych.

"Po dostosowaniu się banków od strony technologiczno-dokumentowej banki będą mogły szerzej wyjść na rynek z nowy produktami, opartymi o WIRON" - dodaje.

Przeciwdziałanie dezinformacji

REKLAMA

Wśród głównych wyzwań związanych z reformą wskaźników w Polsce wiceprezes ZBP wskazał na aspekt informacyjno-edukacyjny. "Trzeba zaznajomić klientów, na czym polega nowy wskaźnik, na czym polega tranzycja, z czym to się wiąże. W tym kontekście zwrócę uwagę, że są na rynku podmioty (zwłaszcza niektóre kancelarie prawne), które z pełną świadomością budują fałszywą narrację, że reforma wskaźników w Polsce jest dowodem tego, iż konstrukcja WIBOR jest rzekomo wadliwa, że stawka jest nieprzejrzysta itp. i dlatego trzeba ją zastąpić. Wiąże się z tym trzecie główne wyzwanie, czyli przeciwdziałanie dezinformacji i świadomemu wprowadzaniu w błąd. W tym miejscu trzeba powiedzieć jasno, że podważanie pełnoprawnego wskaźnika, na którym opierają się transakcje łącznej wartości 10 bln zł, oznacza podważanie istnienia bezpieczeństwa nie tylko sektora bankowego, czy szerzej sektora finansowego, ale też filarów bezpieczeństwa finansowego całego kraju" - ocenia Białek.

ZBP poinformował pod koniec grudnia, że Sąd Okręgowy w Katowicach uchylił postanowienie dotyczące zabezpieczenia roszczeń, w którym uznano, że kredytobiorcy na czas procesu będą musieli spłacać kredyt oparty wyłącznie na marży bez uwzględnienia wskaźnika WIBOR.

Audyt WIRON wyeliminował błędy systemowe

28 grudnia 2022 r. GPW Benchmark poinformował o rekalkulacji historycznych wartości indeksu WIRON w związku z przeprowadzeniem audytów związanych z procesami dotyczącymi identyfikacji, kwalifikacji i przekazywania danych transakcyjnych dla tej stawki. Rewizja danych transakcyjnych będąca wynikiem powyższego badania obniżyła przeciętnie poziom indeksu WIRON o 0,5 pb. (0,005 p.p.).

Wiceprezes ZBP zwraca uwagę w kontekście rekalkulacji WIRON na pojawienie się w ostatnim czasie, jego zdaniem, niezbyt obiektywnych, czy też wręcz nierzetelnych publikacji.

"Ma to wywołać przekonanie o błędnej konstrukcji WIRON, a to podważa proces tranzycji. Tymczasem audyt transmisji danych jest dowodem na to, że dopełniono należytej staranności i przed uruchomieniem i właściwym zastosowaniem wskaźnika upewniono się, że wszystko jest z nim w porządku. Jeden z banków zasygnalizował niepoprawnie działający algorytm, więc Komitet Nadzorczy zdecydował o konieczności przeprowadzenia audytu" - wskazuje Białek.

"Należy wyraźnie podkreślić, że wszystkie procedury zadziałały prawidłowo. Bardzo dobrze, że audyt miał miejsce, bo z pewnością wpłynął na poprawę jakości danych, będących podstawą do wyliczania wskaźnika. Audyt pozwolił wyeliminować błędy o charakterze systemowym w obszarze nieprawidłowej klasyfikacji podmiotów do kategorii małych/dużych przedsiębiorstw. Oczywiście błędy natury incydentalnej, jednostkowej zawsze mogą mieć miejsce, ale zgodnie z metodą one nie będą wpływać na kształtowanie się wartości WIRON" - dodaje.

Białek przypomina, że rekalkulacja i wyeliminowanie błędów w algorytmie wpłynęła na zmianę niektórych wartości wskaźnika, ale to były wartości historyczne i dotyczyły okresu, w którym WIRON nie był wykorzystywany w żadnych umowach rynkowych.

"Reasumując, będąc blisko całego procesu, jako przewodniczący Komitetu Sterującego Narodowej Grupy Roboczej mogę powiedzieć z dużą dozą przekonania, że audyt pozwolił na wyeliminowanie błędów o charakterze systemowym" - konkluduje wiceprezes ZBP.

Rafał Tuszyński (PAP Biznes)

tus/ ana/

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ordynacja podatkowa - liczne zmiany od 2026 r. Przedawnienie, zapłata podatku, zwrot nadpłaty, MDR i kilkadziesiąt innych nowości w projekcie nowelizacji

W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany są bardzo liczne i mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. Ministerstwo Finansów informuje, że celem tej nowelizacji jest poprawa relacji między podatnikami i organami podatkowymi, zwiększenie efektywności działania organów podatkowych oraz doprecyzowanie przepisów, których stosowanie budzi wątpliwości. Zobaczmy jakie zmiany czekają podatników od początku przyszłego roku.

Obowiązkowe e-Doręczenia od 1 kwietnia 2025 r. dla firm zarejestrowanych w KRS. Jak założyć skrzynkę i aktywować Adres do Doręczeń Elektronicznych (ADE)

W komunikacie z 27 marca 2025 r. Poczta Polska przypomina o nadchodzącym terminie: 1 kwietnia 2025 r., kiedy to obowiązek korzystania z systemu e-Doręczeń zostanie rozszerzony na przedsiębiorstwa zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym przed początkiem bieżącego roku.

Ekologiczne opakowania w e-handlu - ogromne wyzwanie dla logistyki

Europejski klient e-commerce ma sprzeczne oczekiwania wobec opakowań, w których dostarczane są jego zamówienia. Domaga się ekologicznych rozwiązań, ale rzadko zrezygnuje z zakupu, jeśli nie otrzyma alternatywy zrównoważonej klimatycznie. Nie chce też płacić za spełnienie postulatów środowiskowych, a długa lista rozbieżności generuje ogromne wyzwania po stronie sprzedawców i logistyki. Ekologiczna rewolucja nie jest tania, dodatkowo nowe unijne przepisy wymuszają daleko idące zmiany w procesie realizacji zamówień.

Praca w KAS - rekrutacja 2025. Gdzie szukać ogłoszeń?

Praca w KAS a rekrutacja w 2025 roku. Jakie zadania ma Krajowa Administracja Państwowa? Kto może pracować w KAS? Gdzie szukać ogłoszeń? Jakie są wymagania są w trakcie rekrutacji w 2025 roku?

REKLAMA

Roczne zeznanie podatkowe CIT tylko do 31 marca. Jak złożyć CIT-8

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają, że 31 marca 2025 r. upływa termin złożenia zeznania CIT-8 za 2024 rok dla tych podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. CIT-8 można złożyć także elektronicznie w serwisie e-Urząd Skarbowy bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego.

PKPiR 2026: będzie 15 poważnych zmian i nowe rozporządzenie od 1 stycznia. Terminy wpisów, dodatkowe kolumny do KSeF, dowody księgowe i inne nowości

Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (pkpir). Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. Sprawdziliśmy co się zmieni w zasadach prowadzenia pkpir w porównaniu do obecnego stanu prawnego.

Odpisy amortyzacyjne spółek nieruchomościowych

Najnowsze orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) przynoszą istotne zmiany dla spółek nieruchomościowych w zakresie możliwości rozpoznawania odpisów amortyzacyjnych w kosztach podatkowych. W styczniu tego roku NSA w kilku wyrokach (sygn. II FSK 788/23, II FSK 789/23, II FSK 987/23, II FSK 1086/23, II FSK 1652/23) potwierdził korzystne dla podatników stanowisko wojewódzkich sądów administracyjnych (WSA).

CIT estoński a optymalizacja podatkowa. Czy to się opłaca?

Przedsiębiorcy coraz częściej poszukują skutecznych sposobów na obniżenie obciążeń podatkowych. Jednym z rozwiązań, które zyskuje na popularności, jest estoński CIT. Czy rzeczywiście ta forma opodatkowania przynosi realne korzyści? Przyjrzyjmy się, na czym polega ten model, kto może z niego skorzystać i jakie są jego zalety oraz wady dla polskich przedsiębiorstw.

REKLAMA

Składka zdrowotna w 2026 roku – zmiany rewolucyjne, czy ewolucyjne?

Planowane na 2026 rok zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców stanowią jeden z najbardziej dyskutowanych tematów w sferze podatkowej, mimo iż sama składka podatkiem nie jest. Tak jak każda kwestia dotycząca finansów osobistych a równocześnie publicznych, wywołuje liczne pytania zarówno wśród prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak i wśród polityków, gdzie widoczne są wyraźne podziały.

Podatnik już nie będzie karany za przypadkowe błędy, nie będzie udowadniał niewinności

Szef rządu Donald Tusk poinformował, że za niecelowe, przypadkowe błędy nie będzie się już karać podatnika. Teraz to urząd skarbowy będzie musiał udowadniać jak jest.

REKLAMA