Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wdrażanie wskaźnika WIRON 2023. W II kwartale więcej instrumentów finansowych opartych o WIRON

Wdrażanie WIRON 2023. W II kwartale więcej instrumentów finansowych opartych o WIRON
Wdrażanie WIRON 2023. W II kwartale więcej instrumentów finansowych opartych o WIRON
Shutterstock
W II kwartale sektor bankowy spodziewa się większej produkcji instrumentów finansowych opartych o WIRON, a instytucje finansowe liczą, że na rynku długu proces tranzycji wskaźników referencyjnych zostanie rozpoczęty przez interesariuszy publicznych, czyli przez emisje papierów skarbowych - powiedział PAP Biznes wiceprezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek.

Wdrażanie wskaźnika WIRON w 2023 roku

"Nadal jesteśmy w początkowym okresie tranzycji, więc nie mogę z całą pewnością stwierdzić, że nie będzie pewnych przesunięć, ale biorąc pod uwagę dotychczasowy przebieg procesu (reformy wskaźników - PAP) wszystko wydaje się być pod kontrolą. Intensyfikujemy prace nad programem edukacyjnym, ponieważ uznaliśmy, że trzeba wyjątkowo profesjonalnie się do tego przygotować. Dzięki temu uruchomienie programu zbiegnie się z przebrnięciem przez banki przez warstwę technologiczno-produktową. Od II kw. spodziewamy się większej produkcji instrumentów opartych o WIRON" - powiedział Białek, który jest obecnie Przewodniczącym Komitetu Sterującego Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych (KS NGR).

"W ostatnich dniach została zawarta pierwsza transakcja OIS z wykorzystaniem WIRON. Jest to proces, który musi być bardzo drobiazgowo i mozolnie budowany. To jeden z trudniejszych elementów procesu tranzycji, który ma charakter długotrwały i wymaga udziału interesariuszy zagranicznych, którzy są z nim bardzo dobrze zaznajomieni. Opieramy się zresztą na doświadczeniach rynków, które reformę mają już za sobą. Koledzy z zagranicy wskazują w tym kontekście na ambitne tempo reformy w Polsce, ale na obecną chwilę działamy zgodnie z harmonogramem" - dodał.

Obligacje oparte o WIRON

Białek poinformował, że prowadzone są rozmowy z podmiotami zagranicznymi o emisjach obligacji opartych o nowy wskaźnik.

"Oczekiwanie ze strony instytucji finansowych jest przy tym takie, że dobrze by było, żeby na rynku długu proces tranzycji został rozpoczęty przez interesariuszy publicznych, czyli żeby pojawiły się emisje Skarbu Państwa oparte o WIRON. Są też prowadzone rozmowy z europejskimi bankami rozwoju, żeby zainteresować je emisją obligacji z nową stawką" - dodaje wiceprezes ZBP.

WIRON w produktach i instrumentach finansowych od 2023 roku

Od początku 2023 r. banki mogą stosować WIRON w produktach i instrumentach finansowych. Wiceprezes ZBP zwraca w tym miejscu uwagę na dobrowolne, a nie obligatoryjne stosowanie wskaźnika na tym etapie reformy.

"Zgodnie z Mapą Drogową założenie na 2023 r. jest takie, że używanie nowego wskaźnika jest fakultatywne. Banki w ciągu bieżącego roku systematycznie i płynnie będą wprowadzać WIRON do nowych produktów, ale równolegle mogą dalej stosować WIBOR. Od 2024 r. produkcja nowych instrumentów oparta ma być, według obecnych założeń, o nowy wskaźnik, bez fakultatywności. Poruszmy się w bardzo skomplikowanej materii, ten proces powinien następować ewolucyjnie, przy czym jeżeli spojrzymy na procesy tranzycji wskaźników w innych krajach, to widać, że nasze założenie o przeprowadzeniu reformy w 2 lata jest ambitne" - powiedział Białek.

"Rok 2023 r. jest rozpisany w Mapie Drogowej w ten sposób, żeby nie wylać reformy z kąpielą. Po wykonaniu gigantycznej pracy związanej z grudniowym audytem WIRON banki będą teraz od I/II kw. systematycznie podejmować decyzje o wdrażaniu nowego wskaźnika do nowych produktów" - dodaje.

Kampania edukacyjna dot. wskaźnika WIRON

Pod koniec marca ZBP chce ruszyć z programem edukacyjnym o reformie stawek referencyjnych.

"Kwestie edukacyjne związane reformą wskaźników są moim zdaniem kluczowe dla jej sprawnego wdrożenia. Program edukacyjno-informacyjny będzie bardzo szeroko zakrojony, przygotowuje go dla nas profesjonalny podmiot doradczy. Do końca marca doradca przygotuje wkład merytoryczny, skierowany do różnych grup odbiorców i dostosowany do różnych kanałów komunikacji. Wtedy ruszymy z akcją informacyjną, którą będziemy realizować do końca roku" - powiedział wiceprezes ZBP.

"Z kolei do momentu uruchomienia programu edukacyjnego planujemy na bieżąco z dużą częstotliwością rozmawiać z mediami, starając się rzetelnie tłumaczyć cały proces reformy. Zwłaszcza, że widzimy lobbing różnych kancelarii, które starają się podważyć zaufanie do WIBOR, przekazując quasi-reklamowe informacje, które zmierzają do zagospodarowania rynku pozwów kwestionujących złotowe kredyty hipoteczne. Zaczęła się niestety negatywna kampania w tym obszarze, której wyłącznym celem jest próba podjęcia na szeroką skalę uwalniania się od zaciągniętych zobowiązań kredytowych, co oczywiście musi budzić sprzeciw" - dodaje.

Pierwsze transakcje oparte o WIRON

Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników przyjął w ubiegłym tygodniu rekomendację w zakresie standardowej transakcji OIS opartej na WIRON, a ING Bank Śląski i PKO BP zawarły pierwszą na krajowym rynku finansowym transakcję OIS z WIRON. Trwają ponadto konsultacje publiczne rekomendacji dot. stosowania WIRON w emisjach obligacji zmiennoprocentowych.

Białek informuje, że w niedługim czasie powinny pojawić się kolejne rekomendacje, w tym w pierwszej kolejności dot. stosowania nowego wskaźnika w kredytach hipotecznych.

"Po dostosowaniu się banków od strony technologiczno-dokumentowej banki będą mogły szerzej wyjść na rynek z nowy produktami, opartymi o WIRON" - dodaje.

Przeciwdziałanie dezinformacji

Wśród głównych wyzwań związanych z reformą wskaźników w Polsce wiceprezes ZBP wskazał na aspekt informacyjno-edukacyjny. "Trzeba zaznajomić klientów, na czym polega nowy wskaźnik, na czym polega tranzycja, z czym to się wiąże. W tym kontekście zwrócę uwagę, że są na rynku podmioty (zwłaszcza niektóre kancelarie prawne), które z pełną świadomością budują fałszywą narrację, że reforma wskaźników w Polsce jest dowodem tego, iż konstrukcja WIBOR jest rzekomo wadliwa, że stawka jest nieprzejrzysta itp. i dlatego trzeba ją zastąpić. Wiąże się z tym trzecie główne wyzwanie, czyli przeciwdziałanie dezinformacji i świadomemu wprowadzaniu w błąd. W tym miejscu trzeba powiedzieć jasno, że podważanie pełnoprawnego wskaźnika, na którym opierają się transakcje łącznej wartości 10 bln zł, oznacza podważanie istnienia bezpieczeństwa nie tylko sektora bankowego, czy szerzej sektora finansowego, ale też filarów bezpieczeństwa finansowego całego kraju" - ocenia Białek.

ZBP poinformował pod koniec grudnia, że Sąd Okręgowy w Katowicach uchylił postanowienie dotyczące zabezpieczenia roszczeń, w którym uznano, że kredytobiorcy na czas procesu będą musieli spłacać kredyt oparty wyłącznie na marży bez uwzględnienia wskaźnika WIBOR.

Audyt WIRON wyeliminował błędy systemowe

28 grudnia 2022 r. GPW Benchmark poinformował o rekalkulacji historycznych wartości indeksu WIRON w związku z przeprowadzeniem audytów związanych z procesami dotyczącymi identyfikacji, kwalifikacji i przekazywania danych transakcyjnych dla tej stawki. Rewizja danych transakcyjnych będąca wynikiem powyższego badania obniżyła przeciętnie poziom indeksu WIRON o 0,5 pb. (0,005 p.p.).

Wiceprezes ZBP zwraca uwagę w kontekście rekalkulacji WIRON na pojawienie się w ostatnim czasie, jego zdaniem, niezbyt obiektywnych, czy też wręcz nierzetelnych publikacji.

"Ma to wywołać przekonanie o błędnej konstrukcji WIRON, a to podważa proces tranzycji. Tymczasem audyt transmisji danych jest dowodem na to, że dopełniono należytej staranności i przed uruchomieniem i właściwym zastosowaniem wskaźnika upewniono się, że wszystko jest z nim w porządku. Jeden z banków zasygnalizował niepoprawnie działający algorytm, więc Komitet Nadzorczy zdecydował o konieczności przeprowadzenia audytu" - wskazuje Białek.

"Należy wyraźnie podkreślić, że wszystkie procedury zadziałały prawidłowo. Bardzo dobrze, że audyt miał miejsce, bo z pewnością wpłynął na poprawę jakości danych, będących podstawą do wyliczania wskaźnika. Audyt pozwolił wyeliminować błędy o charakterze systemowym w obszarze nieprawidłowej klasyfikacji podmiotów do kategorii małych/dużych przedsiębiorstw. Oczywiście błędy natury incydentalnej, jednostkowej zawsze mogą mieć miejsce, ale zgodnie z metodą one nie będą wpływać na kształtowanie się wartości WIRON" - dodaje.

Białek przypomina, że rekalkulacja i wyeliminowanie błędów w algorytmie wpłynęła na zmianę niektórych wartości wskaźnika, ale to były wartości historyczne i dotyczyły okresu, w którym WIRON nie był wykorzystywany w żadnych umowach rynkowych.

"Reasumując, będąc blisko całego procesu, jako przewodniczący Komitetu Sterującego Narodowej Grupy Roboczej mogę powiedzieć z dużą dozą przekonania, że audyt pozwolił na wyeliminowanie błędów o charakterze systemowym" - konkluduje wiceprezes ZBP.

Rafał Tuszyński (PAP Biznes)

tus/ ana/

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  ZUS IWA za 2022 rok do 31 stycznia 2023 r. Kto musi złożyć?
  Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że do 31 stycznia 2023 r. część płatników składek ma czas na złożenie druku ZUS IWA (Informacja o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe) za 2022 rok. Dane wskazane w tym formularzu pozwolą ZUS-owi ustalić wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe dla płatnika w kolejnym roku składkowym (tj. od 1 kwietnia 2023 r. do 31 marca 2024 r.).
  Kredyty hipoteczne 2023/2024. Połowa pensji na ratę kredytu bez wakacji kredytowych

  Nawet około 700-800 tysięcy kredytobiorców wydawałoby dziś ponad połowę swojego wynagrodzenia na ratę złotowego kredytu mieszkaniowego – wynika z szacunków HRE Investments. Byłoby tak gdyby nie rządowe wakacje kredytowe. Te mogą zostać przedłużone jeśli nasze pensje nie będą wystarczająco szybko rosły, a RPP nie zacznie w 2023 roku obniżać stóp procentowych.

  PIT-11 za 2022 rok - do kiedy wysłać w 2023 roku

  PIT-11, czyli informacja o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy w 2022 roku jest składana do urzędu skarbowego w 2023 roku wyłącznie elektronicznie. W jakiej formie trzeba dostarczyć PIT-11 pracownikowi lub zleceniodawcy? Do kiedy trzeba przekazać PIT-11?

  Przewodniczący PFON pozytywnie o nowelizacji kodeksu pracy dot. pracy zdalnej

  Rozwiązania przyjęte w nowelizacji kodeksu pracy, dotyczące pracy zdalnej, wpłyną pozytywnie na aktywność zawodową osób wspierających na co dzień osoby z niepełnosprawnościami - powiedział PAP dr Krzysztof Kurowski, przewodniczący Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami.

  Osoby samotnie wychowujące dzieci mogą sporo oszczędzić dzięki Polskiemu Ładowi

  Samotnie wychowujący dziecko rodzic może zaoszczędzić. Zbliża się czas rozliczeń podatku dochodowego za 2022 rok. Osoby samotnie wychowujące dzieci powinny pamiętać, że mogą skorzystać z podwójnej kwoty wolnej od podatku i zapłacić wyższą stawkę PIT dopiero po przekroczeniu 240 tys. zł dochodu. Wspólne rozliczenie z dzieckiem może przynieść im spore oszczędności.

  Ulga termomodernizacyjna - małżonkowie mogą odliczyć w sumie 106 tys. zł. Czy faktury muszą być wystawione na oboje małżonków?
  Małżonkowie, którzy są współwłaścicielami domu jednorodzinnego mogą w ramach ulgi termomodernizacyjnej (o ile spełnią jej wszystkie warunki) odliczyć w sumie 106 000,- zł. Każdemu z nich bowiem przysługuje cały limit ulgi (53 tys. zł). Czy faktury dokumentujące poniesienie wydatków termomodernizacyjnych muszą być wystawione na oboje małżonków?
  PIT za 2022 rok - jak przygotować się do złożenia zeznania podatkowego?
  Niedługo rozpocznie się "sezon PIT-owy", czyli czas składania rocznych zeznań podatkowych PIT. W 2023 roku będzie to jednak trudniejsze, niż kiedykolwiek. Po raz pierwszy podatnicy będą musieli odnaleźć się w gąszczu zmian wprowadzonych przez Polski Ład. Przedstawiamy największe z nich, podpowiadamy, w jaki sposób można jeszcze wpłynąć na wysokość podatku oraz sprawdzamy, jak otrzymać najszybszy możliwy zwrot podatku.
  Ceny transferowe: błędy podatników, okazja dla fiskusa

  Ceny transferowe są obecnie najczęstszym obszarem kontroli podatkowych. Wprowadzona w 2019 r. instytucja recharakteryzacji pozwala na przekwalifikowanie danej transakcji na inną, jeśli podmioty na wolnym rynku zawarłyby ją na innych warunkach. Organy opierają się niekiedy na przypuszczeniach.

  Co wiesz o ulgach w PIT? KRZYŻÓWKA

  Ulgi podatkowe PIT. Co o nich wiesz? Proponujemy krzyżówkę z tego zakresu. Ciekawi jesteśmy jak sobie poradzicie, jak dobrze znacie tematykę podatkową dotyczącą rozliczeń rocznych PIT, ze szczególnym uwzględnieniem właśnie ulg podatkowych. Zapraszamy do zabawy!

  Podatek od nieruchomości 2023 – deklaracje do 31 stycznia. Ostatni dzwonek na obniżenie firmowego podatku od nieruchomości
  Z rocznymi rozliczeniami podatków możemy zwykle poczekać dłużej, przynajmniej do końca kwartału. Inaczej jest w przypadku podatku od nieruchomości - deklaracje za rok, który dopiero się rozpoczął musimy złożyć do 31 stycznia.
  Składka zdrowotna 2023 - zasady ogólne i karta podatkowa
  Jaką składkę zdrowotną płacą w 2023 roku przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych (tj. wg skali podatkowej PIT), a jaką przedsiębiorcy opodatkowani w formie karty podatkowej? Jakie są podstawy wymiaru tych składek?
  Podatek od spadków i darowizn 2023 - wyższe kwoty wolne od 1 lipca
  W czwartek 26 stycznia 2023 r. Sejm uchwalił tzw. ustawę deregulacyjną (ustawa o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych), nowelizującą kilkanaście ustaw w tym m.in. ustawę o podatku od spadków i darowizn. Ta nowelizacja przewiduje w szczególności podniesienie kwot wolnych w podatku od spadków i darowizn od 1 lipca 2023 r.
  Ulga termomodernizacyjna 2023 – jak odliczyć 53 tys. zł w rocznym zeznaniu podatkowym PIT
  W ramach tzw. ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć od dochodu (w podatku dochodowym od osób fizycznych - PIT) lub przychodu (w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych) do 53 000 zł rocznie. Do takiego odliczenia mają prawo podatnicy PIT i osoby płacące ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, którzy są właścicielami domów jednorodzinnych. Co ciekawe małżonkowie, którzy są współwłaścicielami domu jednorodzinnego mogą w sumie odliczyć 106 000 zł, bowiem każdemu z nich przysługuje odliczenie w maksymalnej wysokości 53 000 zł. Odliczyć można wydatki poniesione na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w domu jednorodzinnym. Jakie konkretnie wydatki można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej? Jak rozliczyć ulgę termomodernizacyjną? Co nowego w uldze termomodernizacyjnej w 2023 roku?
  Numer identyfikacji podatkowej

  Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP) to jeden z ważniejszych numerów identyfikacyjnych, jakim posługują się podmioty prawne w Polsce. Czym jest NIP? Kto musi go używać, a kto nie? Jakie informacje są zaszyfrowane w NIP?

  Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 - kryteria wyboru pierwszych konkursów
  18 stycznia 2023 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Komitetu Monitorującego Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027. Zatwierdzono na nim kryteria wyboru projektów dla pierwszych konkursów.
  Obowiązkowy KSeF od 2024 roku - nowy projekt nowelizacji ustawy o VAT w lutym 2023 r.
  Potencjalne kary finansowe i sposób postępowania na wypadek awarii Krajowego Systemu e-Faktur – te dwie kwestie okazały się dla przedsiębiorców najbardziej wątpliwe w trakcie konsultacji projektu nowelizacji ustawy o VAT, którego celem jest wprowadzenie KSeF. – Nowy projekt pojawi się po zakończeniu etapu analizowania uwag zgłoszonych w trakcie konsultacji. Spodziewamy się, że nastąpi to w lutym – zapowiada Anna Mytyk z Ministerstwa Finansów, wskazując również, że resort ma w planach zakrojoną na szeroką skalę kampanię informacyjno-edukacyjną skierowaną do przedsiębiorców. Ci mogą jak na razie dobrowolnie korzystać z KSeF, ale za kilka miesięcy wystawianie e-faktur w tym systemie stanie się obligatoryjne.
  210 mln więcej podatku dla organizacji pożytku publicznego w 2023 roku
  Szacujemy, że organizacje pożytku publicznego (OPP) w 2023 roku otrzymają o 210 mln zł więcej z odpisu z PIT niż w 2022 roku – poinformowało PAP Ministerstwo Finansów.
  Dniówka kierowcy - rozliczenie w 2023 roku
  Rozliczanie wynagrodzenia kierowcy w transporcie międzynarodowym, od czasu wprowadzenia zmian w lutym 2022 roku, budzi wiele wątpliwości i dla polskich przedsiębiorców stanowi jedno z kluczowych wyzwań w prowadzeniu biznesu. Dzisiaj większość przedsiębiorstw w pełni dostosowała się do przepisów w taki sposób, że lista płac zawiera nie tylko te wymagane przepisami prawa składniki, ale także dodatkowe premie i nagrody, które pozwalają dojść do oczekiwanego wynagrodzenia netto dla kierowcy. Wyzwaniem jest jednak prawidłowe rozliczenie wynagrodzenia i przekazanie kierowcy informacji, ile faktycznie zarobi w danym miesiącu. Rynek sam znalazł rozwiązanie i wśród pracodawców często spotykaną praktyką stało się podawanie kierowcom kwoty, jaką otrzymają za każdy dzień spędzony w trasie. W jaki sposób wynagrodzenie w formie dniówek, na które umawia się przedsiębiorca z pracownikiem, prawidłowo wprowadzać w dokumentacji pracowniczej tak, żeby było zgodne z polskimi i europejskimi przepisami? Czy są narzędzia, które te wyliczenia usprawniają i automatyzują? Na te pytania odpowiada ekspert Grupy Inelo, Mateusz Włoch.
  Sztuczna inteligencja nadal bez prawnych regulacji

  Przychody rynku sztucznej inteligencji do końca dekady wzrosną ponad trzynastokrotnie – przewidują analitycy Grand View Research. Futurolodzy są zdania, że rozwój tych technologii dopiero się zaczyna. – Większość ekspertów by powiedziała, że to jest wiosna albo nawet przedwiośnie tej dziedziny, a kolejne pory roku, zwłaszcza długie lato, dopiero przed nami – mówi Aleksandra Przegalińska, profesorka i prorektorka Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Rozpędzająca się branża wymyka się regulacjom prawnym i choć wiele się mówi o potrzebie dostosowania prawa do nowej rzeczywistości, zdaniem ekspertki nie ma to na razie znaczenia dla tempa rozwoju.

  Sprawozdania finansowe składane do Szefa KAS a tajemnica skarbowa

  Ministerstwo Finansów informuje, że sprawozdania finansowe składane do Szefa KAS a tajemnica skarbowa i nie mogą być udostępniane w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej.

  ZUS już wysyła do emerytów i rencistów PIT-40A, PIT-11A i PIT-11 za 2022 rok
  ZUS już zaczął wysyłanie do emerytów, rencistów i innych świadczeniobiorców deklaracji podatkowych PIT-40A, PIT-11A i PIT-11 za 2022 rok – poinformował 25 stycznia 2023 r. rzecznik Zakład Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. Deklaracje te będą wysyłane do końca lutego 2023 r.
  Koszty pracownika 2023 w PIT
  Jakie koszty mogą odliczać pracownicy w 2023 roku? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie pozwala (co do zasady) pracownikom odliczać od przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę faktycznie poniesionych kosztów. Pracownicy mają jedynie koszty zryczałtowane w zależności od liczby zawartych umów o pracę i tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, której znajduje się zakład pracy, czy w innej miejscowości. Jednak w rozliczeniu rocznym pracownicy mogą uwzględnić faktyczne wydatki na dojazdy do pracy udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.
  Fałszywe maile udające administrację skarbową. Żądanie zapłaty

  Pocztą elektroniczną rozsyłane są fałszywe wiadomości w języku angielskim, których autor podszywa się pod Ministerstwo Finansów (MF) lub Krajową Administrację Skarbową (KAS). 

  Ministerstwo Finansów: w 2022 roku nie było premii za prace nad Polskim Ładem i Niskimi Podatkami
  Ministerstwo Finansów w 2022 roku nie przyznało pracownikom i funkcjonariuszom nagród za prace nad reformą Polski Ład i Niskie Podatki - poinformowała 25 stycznia 2023 r. PAP rzeczniczka prasowa MF Patrycja Dudek.
  Samochody elektryczne i hybrydowe objęte "kilometrówką"?
  Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad ustawowym rozwiązaniem, które pozwoliłoby na skorzystanie z tzw. kilometrówki posiadaczom samochodów elektrycznych i hybrydowych - poinformował w środę wiceminister infrastruktury Rafał Weber.