REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wdrażanie wskaźnika WIRON 2023. W II kwartale więcej instrumentów finansowych opartych o WIRON

Wdrażanie WIRON 2023. W II kwartale więcej instrumentów finansowych opartych o WIRON
Wdrażanie WIRON 2023. W II kwartale więcej instrumentów finansowych opartych o WIRON
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W II kwartale sektor bankowy spodziewa się większej produkcji instrumentów finansowych opartych o WIRON, a instytucje finansowe liczą, że na rynku długu proces tranzycji wskaźników referencyjnych zostanie rozpoczęty przez interesariuszy publicznych, czyli przez emisje papierów skarbowych - powiedział PAP Biznes wiceprezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek.

Wdrażanie wskaźnika WIRON w 2023 roku

"Nadal jesteśmy w początkowym okresie tranzycji, więc nie mogę z całą pewnością stwierdzić, że nie będzie pewnych przesunięć, ale biorąc pod uwagę dotychczasowy przebieg procesu (reformy wskaźników - PAP) wszystko wydaje się być pod kontrolą. Intensyfikujemy prace nad programem edukacyjnym, ponieważ uznaliśmy, że trzeba wyjątkowo profesjonalnie się do tego przygotować. Dzięki temu uruchomienie programu zbiegnie się z przebrnięciem przez banki przez warstwę technologiczno-produktową. Od II kw. spodziewamy się większej produkcji instrumentów opartych o WIRON" - powiedział Białek, który jest obecnie Przewodniczącym Komitetu Sterującego Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych (KS NGR).

"W ostatnich dniach została zawarta pierwsza transakcja OIS z wykorzystaniem WIRON. Jest to proces, który musi być bardzo drobiazgowo i mozolnie budowany. To jeden z trudniejszych elementów procesu tranzycji, który ma charakter długotrwały i wymaga udziału interesariuszy zagranicznych, którzy są z nim bardzo dobrze zaznajomieni. Opieramy się zresztą na doświadczeniach rynków, które reformę mają już za sobą. Koledzy z zagranicy wskazują w tym kontekście na ambitne tempo reformy w Polsce, ale na obecną chwilę działamy zgodnie z harmonogramem" - dodał.

REKLAMA

Autopromocja

Obligacje oparte o WIRON

Białek poinformował, że prowadzone są rozmowy z podmiotami zagranicznymi o emisjach obligacji opartych o nowy wskaźnik.

"Oczekiwanie ze strony instytucji finansowych jest przy tym takie, że dobrze by było, żeby na rynku długu proces tranzycji został rozpoczęty przez interesariuszy publicznych, czyli żeby pojawiły się emisje Skarbu Państwa oparte o WIRON. Są też prowadzone rozmowy z europejskimi bankami rozwoju, żeby zainteresować je emisją obligacji z nową stawką" - dodaje wiceprezes ZBP.

WIRON w produktach i instrumentach finansowych od 2023 roku

Od początku 2023 r. banki mogą stosować WIRON w produktach i instrumentach finansowych. Wiceprezes ZBP zwraca w tym miejscu uwagę na dobrowolne, a nie obligatoryjne stosowanie wskaźnika na tym etapie reformy.

"Zgodnie z Mapą Drogową założenie na 2023 r. jest takie, że używanie nowego wskaźnika jest fakultatywne. Banki w ciągu bieżącego roku systematycznie i płynnie będą wprowadzać WIRON do nowych produktów, ale równolegle mogą dalej stosować WIBOR. Od 2024 r. produkcja nowych instrumentów oparta ma być, według obecnych założeń, o nowy wskaźnik, bez fakultatywności. Poruszmy się w bardzo skomplikowanej materii, ten proces powinien następować ewolucyjnie, przy czym jeżeli spojrzymy na procesy tranzycji wskaźników w innych krajach, to widać, że nasze założenie o przeprowadzeniu reformy w 2 lata jest ambitne" - powiedział Białek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Rok 2023 r. jest rozpisany w Mapie Drogowej w ten sposób, żeby nie wylać reformy z kąpielą. Po wykonaniu gigantycznej pracy związanej z grudniowym audytem WIRON banki będą teraz od I/II kw. systematycznie podejmować decyzje o wdrażaniu nowego wskaźnika do nowych produktów" - dodaje.

Kampania edukacyjna dot. wskaźnika WIRON

Pod koniec marca ZBP chce ruszyć z programem edukacyjnym o reformie stawek referencyjnych.

"Kwestie edukacyjne związane reformą wskaźników są moim zdaniem kluczowe dla jej sprawnego wdrożenia. Program edukacyjno-informacyjny będzie bardzo szeroko zakrojony, przygotowuje go dla nas profesjonalny podmiot doradczy. Do końca marca doradca przygotuje wkład merytoryczny, skierowany do różnych grup odbiorców i dostosowany do różnych kanałów komunikacji. Wtedy ruszymy z akcją informacyjną, którą będziemy realizować do końca roku" - powiedział wiceprezes ZBP.

"Z kolei do momentu uruchomienia programu edukacyjnego planujemy na bieżąco z dużą częstotliwością rozmawiać z mediami, starając się rzetelnie tłumaczyć cały proces reformy. Zwłaszcza, że widzimy lobbing różnych kancelarii, które starają się podważyć zaufanie do WIBOR, przekazując quasi-reklamowe informacje, które zmierzają do zagospodarowania rynku pozwów kwestionujących złotowe kredyty hipoteczne. Zaczęła się niestety negatywna kampania w tym obszarze, której wyłącznym celem jest próba podjęcia na szeroką skalę uwalniania się od zaciągniętych zobowiązań kredytowych, co oczywiście musi budzić sprzeciw" - dodaje.

Pierwsze transakcje oparte o WIRON

Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników przyjął w ubiegłym tygodniu rekomendację w zakresie standardowej transakcji OIS opartej na WIRON, a ING Bank Śląski i PKO BP zawarły pierwszą na krajowym rynku finansowym transakcję OIS z WIRON. Trwają ponadto konsultacje publiczne rekomendacji dot. stosowania WIRON w emisjach obligacji zmiennoprocentowych.

Białek informuje, że w niedługim czasie powinny pojawić się kolejne rekomendacje, w tym w pierwszej kolejności dot. stosowania nowego wskaźnika w kredytach hipotecznych.

"Po dostosowaniu się banków od strony technologiczno-dokumentowej banki będą mogły szerzej wyjść na rynek z nowy produktami, opartymi o WIRON" - dodaje.

Przeciwdziałanie dezinformacji

REKLAMA

Wśród głównych wyzwań związanych z reformą wskaźników w Polsce wiceprezes ZBP wskazał na aspekt informacyjno-edukacyjny. "Trzeba zaznajomić klientów, na czym polega nowy wskaźnik, na czym polega tranzycja, z czym to się wiąże. W tym kontekście zwrócę uwagę, że są na rynku podmioty (zwłaszcza niektóre kancelarie prawne), które z pełną świadomością budują fałszywą narrację, że reforma wskaźników w Polsce jest dowodem tego, iż konstrukcja WIBOR jest rzekomo wadliwa, że stawka jest nieprzejrzysta itp. i dlatego trzeba ją zastąpić. Wiąże się z tym trzecie główne wyzwanie, czyli przeciwdziałanie dezinformacji i świadomemu wprowadzaniu w błąd. W tym miejscu trzeba powiedzieć jasno, że podważanie pełnoprawnego wskaźnika, na którym opierają się transakcje łącznej wartości 10 bln zł, oznacza podważanie istnienia bezpieczeństwa nie tylko sektora bankowego, czy szerzej sektora finansowego, ale też filarów bezpieczeństwa finansowego całego kraju" - ocenia Białek.

ZBP poinformował pod koniec grudnia, że Sąd Okręgowy w Katowicach uchylił postanowienie dotyczące zabezpieczenia roszczeń, w którym uznano, że kredytobiorcy na czas procesu będą musieli spłacać kredyt oparty wyłącznie na marży bez uwzględnienia wskaźnika WIBOR.

Audyt WIRON wyeliminował błędy systemowe

28 grudnia 2022 r. GPW Benchmark poinformował o rekalkulacji historycznych wartości indeksu WIRON w związku z przeprowadzeniem audytów związanych z procesami dotyczącymi identyfikacji, kwalifikacji i przekazywania danych transakcyjnych dla tej stawki. Rewizja danych transakcyjnych będąca wynikiem powyższego badania obniżyła przeciętnie poziom indeksu WIRON o 0,5 pb. (0,005 p.p.).

Wiceprezes ZBP zwraca uwagę w kontekście rekalkulacji WIRON na pojawienie się w ostatnim czasie, jego zdaniem, niezbyt obiektywnych, czy też wręcz nierzetelnych publikacji.

"Ma to wywołać przekonanie o błędnej konstrukcji WIRON, a to podważa proces tranzycji. Tymczasem audyt transmisji danych jest dowodem na to, że dopełniono należytej staranności i przed uruchomieniem i właściwym zastosowaniem wskaźnika upewniono się, że wszystko jest z nim w porządku. Jeden z banków zasygnalizował niepoprawnie działający algorytm, więc Komitet Nadzorczy zdecydował o konieczności przeprowadzenia audytu" - wskazuje Białek.

"Należy wyraźnie podkreślić, że wszystkie procedury zadziałały prawidłowo. Bardzo dobrze, że audyt miał miejsce, bo z pewnością wpłynął na poprawę jakości danych, będących podstawą do wyliczania wskaźnika. Audyt pozwolił wyeliminować błędy o charakterze systemowym w obszarze nieprawidłowej klasyfikacji podmiotów do kategorii małych/dużych przedsiębiorstw. Oczywiście błędy natury incydentalnej, jednostkowej zawsze mogą mieć miejsce, ale zgodnie z metodą one nie będą wpływać na kształtowanie się wartości WIRON" - dodaje.

Białek przypomina, że rekalkulacja i wyeliminowanie błędów w algorytmie wpłynęła na zmianę niektórych wartości wskaźnika, ale to były wartości historyczne i dotyczyły okresu, w którym WIRON nie był wykorzystywany w żadnych umowach rynkowych.

"Reasumując, będąc blisko całego procesu, jako przewodniczący Komitetu Sterującego Narodowej Grupy Roboczej mogę powiedzieć z dużą dozą przekonania, że audyt pozwolił na wyeliminowanie błędów o charakterze systemowym" - konkluduje wiceprezes ZBP.

Rafał Tuszyński (PAP Biznes)

tus/ ana/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2025 r. Tego chce minister finansów

Chciałbym, żeby nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców weszła w życie 1 stycznia 2025 r. - powiedział 25 lipca 2024 r. w TVN 24 minister finansów Andrzej Domański. Jak mówił, zależy mu, by powstał wspólny rządowy projekt; takie rozwiązanie powinno być wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Zarządzanie zmianą - kluczowa umiejętność w biznesie i na wyższej uczelni. Jak to robić skutecznie?

Dzisiejsze środowiska biznesowe oraz akademickie charakteryzują się dynamicznymi zmianami, które wymagają od menedżerów, pracowników oraz kadry akademickiej posiadania specjalistycznych umiejętności zarządzania tymi procesami/lub procesami transformacyjnymi. Zmiany, napędzane głównie przez postęp technologiczny oraz nowe formy prowadzenia biznesu i edukacji, stają się coraz bardziej nieodłącznym elementem codziennej pracy i nauki. Pandemia COVID-19 jeszcze bardziej uwidoczniła konieczność szybkiego przystosowania się do nowych warunków, w szczególności w kontekście przejścia na tryb nauki i pracy zdalnej, bądź hybrydowej.

Fundacja rodzinna: kiedy jest szansą na zachowanie firmowego majątku? Czy może być wykorzystana do optymalizacji podatkowej?

Fundacja rodzinna to nowoczesna forma prawna, która zyskuje coraz większe uznanie w Polsce. Stworzona z myślą o skutecznym zarządzaniu i ochronie majątku rodzinnego, stanowi odpowiedź na wyzwania związane z sukcesją oraz koniecznością zabezpieczenia interesów bliskich. Dzięki niej możliwe jest nie tylko uporządkowanie spraw majątkowych, ale także uniknięcie potencjalnych sporów rodzinnych. Jakie są zasady funkcjonowania fundacji rodzinnej, jej organów oraz korzyści, jakie niesie dla fundatorów i beneficjentów? 

Dyskusja o akcyzie: legislacja europejska nie nadąża za badaniami

Około 25 proc. Polaków każdego dnia sięga po papierosa. Wartość ta – zamiast maleć – zwiększa się i stawia nas w gronie państw o względnie wysokim stopniu narażenia społeczeństwa na zagrożenia spowodowane dymem tytoniowym. Na drugim biegunie UE są Szwedzi. Tam pali zaledwie 8 proc. ludności. O planach ograniczenia konsumpcji tytoniu, produktów nikotynowych i alkoholu rozmawiali politycy i eksperci podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

Np. 6,2% rocznie przez 3 lata - stały i pewny zysk z oszczędności. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

REKLAMA