REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Import towarów 2023. Wdrożenie modułu AIS/VAT

Import towarów 2023. Wdrożenie modułu AIS/VAT
Import towarów 2023. Wdrożenie modułu AIS/VAT

REKLAMA

REKLAMA

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że 1 stycznia 2023 roku został wdrożony moduł AIS/VAT. Zastąpił on dotychczasowe funkcjonalności AIS/IMPORT w zakresie dotyczącym:potwierdzania rozliczenia podatku VAT w trybie art. 33a ustawy o VAT (import towarów),rozliczania procedury 42 i 63 oraz listy podmiotów naruszających warunki procedury 42 i 63 – „Nierozliczony VAT proc 42 i 63”.

 Moduł AIS/VAT - czym jest

Moduł  moduł AIS/VAT jest narzędziem wspierającym kontrolę rozliczania zgłoszeń celnych przywozowych, dokonanych w systemie AIS/IMPORT od 1 stycznia 2023 roku. Umożliwia także rozliczenie przywozowych zgłoszeń celnych za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku , jeśli takie działania nie zostały przeprowadzone w AIS/IMPORT.

Autopromocja

Funkcjonalności modułu AIS/VAT są podobne do dotychczasowych funkcjonalności znanych z systemu AIS/IMPORT.

Nowością jest wprowadzenie automatycznego rozliczania zgłoszeń celnych w trybie art. 33a ustawy o VAT na podstawie danych pobieranych przez moduł AIS/VAT z Centralnej Hurtowni Danych (CHD).

Automatyczne powiązanie danych ze zgłoszeń celnych z danymi z deklaracji podatkowej (pliki JPK_VAT) za dany okres, dla danego podatnika, nastąpi wtedy, gdy kwota i podstawa VAT ze zgłoszeń celnych będzie tożsama z kwotą i podstawą VAT z deklaracji podatkowej (pole P25 i P26). Jeżeli kwoty będą takie same – okres zostanie rozliczony, tj. automatycznie zostaną rozliczone wszystkie zgłoszenia z tego okresu.

Jeżeli kwoty nie będą tożsame, system będzie weryfikował dane z poszczególnych zgłoszeń z danymi z pól K25 i K26 oraz numerem dokumentu sprzedaży. Należy pamiętać, że w przypadku dowodów dokumentujących import towarów, rozliczany zgodnie z art. 33a ustawy o VAT, jako dowód sprzedaży należy podać numer MRN zgłoszenia celnego lub numer deklaracji importowej, o której mowa w art. 33b ustawy o VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Numery MRN

Ministerstwo Finansów przypomina, że w przypadku, gdy zgłoszenia celne były składane z zastosowaniem uproszczeń, należy podać:

 • numer MRN zgłoszenia uzupełniającego złożonego do wpisu/wpisów do rejestru dokonanych w okresie rozliczeniowym, za który składana jest deklaracja importowa,
 • numer MRN zgłoszenia uproszczonego.

Funkcjonalność automatycznego rozliczenia obejmie tylko te okresy / zgłoszenia celne, dla których dane będą zgodne. W przypadku braku automatycznego rozliczenia zgłoszenia, do zgłaszającego – za pośrednictwem AIS/IMPORT – wygenerowany zostanie komunikat ZC219. Informuje on, że nie udało się rozliczyć zgłoszenia, na podstawie danych z deklaracji podatkowej. Komunikat ten jest wysyłany tylko w przypadku automatycznego rozliczania z CHD (przy manualnym rozliczaniu zgłoszenia nie jest wysyłany). Dla zgłoszeń rozliczonych zostanie wygenerowany komunikat ZC297, gdzie podana będzie data rozliczenia i atrybut @RozliczonyCzesciowo = 0.

Zgłoszenia rozliczane manualnie

W przypadku zgłoszeń rozliczanych manualnie (funkcjonalność analogiczna, jak w rozwiązaniach AIS/IMPORT), do zgłaszającego może zostać wygenerowany również komunikat ZC297 – informujący o dokonaniu częściowego rozliczenia na zgłoszeniu lub braku rozliczenia. W tym przypadku komunikat nie będzie zawierał daty rozliczenia i atrybut @RozliczonyCzesciowo będzie równy 1.

Korekta deklaracji 

Podatnik ma możliwość złożenia korekty deklaracji podatkowej w terminie określonym w przepisie art. 33a ust. 6a ustawy o VAT, czyli w terminie 4 miesięcy, licząc od miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu tych towarów.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Finansów
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA