REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Import towarów 2023. Wdrożenie modułu AIS/VAT

Import towarów 2023. Wdrożenie modułu AIS/VAT
Import towarów 2023. Wdrożenie modułu AIS/VAT

REKLAMA

REKLAMA

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że 1 stycznia 2023 roku został wdrożony moduł AIS/VAT. Zastąpił on dotychczasowe funkcjonalności AIS/IMPORT w zakresie dotyczącym:potwierdzania rozliczenia podatku VAT w trybie art. 33a ustawy o VAT (import towarów),rozliczania procedury 42 i 63 oraz listy podmiotów naruszających warunki procedury 42 i 63 – „Nierozliczony VAT proc 42 i 63”.

 Moduł AIS/VAT - czym jest

Moduł  moduł AIS/VAT jest narzędziem wspierającym kontrolę rozliczania zgłoszeń celnych przywozowych, dokonanych w systemie AIS/IMPORT od 1 stycznia 2023 roku. Umożliwia także rozliczenie przywozowych zgłoszeń celnych za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku , jeśli takie działania nie zostały przeprowadzone w AIS/IMPORT.

REKLAMA

Autopromocja

Funkcjonalności modułu AIS/VAT są podobne do dotychczasowych funkcjonalności znanych z systemu AIS/IMPORT.

Nowością jest wprowadzenie automatycznego rozliczania zgłoszeń celnych w trybie art. 33a ustawy o VAT na podstawie danych pobieranych przez moduł AIS/VAT z Centralnej Hurtowni Danych (CHD).

Automatyczne powiązanie danych ze zgłoszeń celnych z danymi z deklaracji podatkowej (pliki JPK_VAT) za dany okres, dla danego podatnika, nastąpi wtedy, gdy kwota i podstawa VAT ze zgłoszeń celnych będzie tożsama z kwotą i podstawą VAT z deklaracji podatkowej (pole P25 i P26). Jeżeli kwoty będą takie same – okres zostanie rozliczony, tj. automatycznie zostaną rozliczone wszystkie zgłoszenia z tego okresu.

Jeżeli kwoty nie będą tożsame, system będzie weryfikował dane z poszczególnych zgłoszeń z danymi z pól K25 i K26 oraz numerem dokumentu sprzedaży. Należy pamiętać, że w przypadku dowodów dokumentujących import towarów, rozliczany zgodnie z art. 33a ustawy o VAT, jako dowód sprzedaży należy podać numer MRN zgłoszenia celnego lub numer deklaracji importowej, o której mowa w art. 33b ustawy o VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Numery MRN

Ministerstwo Finansów przypomina, że w przypadku, gdy zgłoszenia celne były składane z zastosowaniem uproszczeń, należy podać:

  • numer MRN zgłoszenia uzupełniającego złożonego do wpisu/wpisów do rejestru dokonanych w okresie rozliczeniowym, za który składana jest deklaracja importowa,
  • numer MRN zgłoszenia uproszczonego.

Funkcjonalność automatycznego rozliczenia obejmie tylko te okresy / zgłoszenia celne, dla których dane będą zgodne. W przypadku braku automatycznego rozliczenia zgłoszenia, do zgłaszającego – za pośrednictwem AIS/IMPORT – wygenerowany zostanie komunikat ZC219. Informuje on, że nie udało się rozliczyć zgłoszenia, na podstawie danych z deklaracji podatkowej. Komunikat ten jest wysyłany tylko w przypadku automatycznego rozliczania z CHD (przy manualnym rozliczaniu zgłoszenia nie jest wysyłany). Dla zgłoszeń rozliczonych zostanie wygenerowany komunikat ZC297, gdzie podana będzie data rozliczenia i atrybut @RozliczonyCzesciowo = 0.

Zgłoszenia rozliczane manualnie

W przypadku zgłoszeń rozliczanych manualnie (funkcjonalność analogiczna, jak w rozwiązaniach AIS/IMPORT), do zgłaszającego może zostać wygenerowany również komunikat ZC297 – informujący o dokonaniu częściowego rozliczenia na zgłoszeniu lub braku rozliczenia. W tym przypadku komunikat nie będzie zawierał daty rozliczenia i atrybut @RozliczonyCzesciowo będzie równy 1.

Korekta deklaracji 

Podatnik ma możliwość złożenia korekty deklaracji podatkowej w terminie określonym w przepisie art. 33a ust. 6a ustawy o VAT, czyli w terminie 4 miesięcy, licząc od miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu tych towarów.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Finansów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA