Ewidencja płatności transgranicznych - zmiany w VAT od 2024 roku
REKLAMA
REKLAMA
Jak informuje Ministerstwo Finansów, ustawa ta ma na celu implementuje dyrektywę 2020/284 zmieniającą dyrektywę VAT w odniesieniu do wprowadzenia pewnych wymogów dla dostawców usług płatniczych. Proponowane rozwiązania zakładają zacieśnienie współpracy między administracjami podatkowymi, a dostawcami usług płatniczych. Chodzi np. banki czy instytucje kredytowe.
Administracja podatkowa zyska dzięki tym zmianom dodatkowe narzędzie do skuteczniejszego zwalczania oszustw związanych z VAT, w międzynarodowym handlu elektronicznym.
REKLAMA
Co się zmieni? Najważniejsze rozwiązania
Dostawcy usług płatniczych będą mieli obowiązek prowadzić kwartalną ewidencję płatności transgranicznych i odbiorców płatności.
Obowiązek ten będzie dotyczył m.in. krajowych banków, oddziałów banków zagranicznych, instytucji kredytowych, instytucji płatniczych i SKOK-ów.
Nowym obowiązkiem będą objęte tylko płatności transgraniczne. Ewidencja będzie prowadzona, jeżeli dostawca usług płatniczych zrealizuje w ciągu kwartału więcej niż 25 takich płatności na rzecz tego samego odbiorcy.
Wprowadzone zostaną zasady liczenia progu płatności transgranicznych oraz zasady określania lokalizacji płatników i odbiorców płatności.
Określone zostaną także szczegółowo dane dotyczące ewidencji, która prowadzona będzie przez dostawcę usług płatniczych. Są to m.in. informacje umożliwiające identyfikację odbiorcy płatności i dotyczące płatności otrzymanych przez tego odbiorcę (m.in. dotyczące kwoty i daty) i ewentualnych zwrotów płatności.
System CESOP
Zgromadzone dzięki obowiązkowi prowadzenia ww ewidencji płatności transgranicznych dane będą:
- przechowywane przez szefa KAS,
- umieszczone w unijnym systemie CESOP.
System CESOP będzie zbierać dane przekazywane przez administracje wszystkich państw członkowskich. W ten sposób powstanie kompleksowa baza danych o płatnościach transgranicznych, realizowanych w ramach Unii jak i z krajami trzecimi, z której na ściśle określonych zasadach, będą mogły korzystać poszczególne państwa.
CESOP to kolejne narzędzie analityczne służące do wykrywania nieprawidłowości, co w efekcie przekłada się na uszczelnienie poboru VAT, szczególnie w sektorze e-commerce.
Kiedy wejdą w życie nowe przepisy?
Projekt omawianej nowelizacji zakłada, że nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2024 r.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat