REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Brak gotowości na KSeF - wyniki ankiety wśród księgowych

e-faktura
e-faktura

REKLAMA

REKLAMA

Większość księgowych słyszała już o KSeF; gorzej jest ze znajomością szczegółów działania systemu. Księgowi nie ufają działaniom informacyjnym Ministerstwa Finansów i nisko oceniają jakość tworzonych przez resort przepisów. Wprowadzenie obowiązku korzystania z KSeF planowane jest obecnie na 1 lipca 2024 r.

KSeF – rewolucja dla księgowych 

Uruchomienie KSeF rozpatrywać można w kategoriach księgowej rewolucji. Wraz z pojawieniem się nowego systemu, przedsiębiorcy zostaną zobligowani do wystawiania faktur elektronicznych, a jedynym, prawnie obowiązującym formatem dokumentu księgowego stanie się tzw. faktura ustrukturyzowana. Zaskakujący może więc wydawać się fakt, że na niespełna rok przed wprowadzeniem KSeF wiedza na jego temat nadal jest bardzo ograniczona, nawet wśród księgowych.

Autopromocja

Wiadomo czym jest KSeF ale nie we wszystkich aspektach 

Jak wynika z raportu pt. KSeF. Fakty. Obawy. Wątpliwości, zdecydowana większość - prawie 80 proc. - księgowych wie już co prawda, czym jest nowy system, ale nie zna szczegółów jego działania.

Wątpliwości przedstawicieli branży budzi m.in. to, czy wystawienie faktury w KSeF wymagać będzie zgody i akceptacji kontrahenta, a także, czy błędną fakturę będzie można odrzucić. Księgowi nie są również pewni, kto może wystawić fakturę - czy wyłącznie przedsiębiorca, czy również wskazany przez niego podmiot? Na to pytanie poprawnie odpowiedziało niecałe 30 proc. respondentów. Badanym brak też wiedzy, kiedy e-faktura zostanie uznana za wystawioną (30 proc. poprawnych odpowiedzi) i jak długo będzie przechowywana w KSeF. Zaskakująco spora część badanych - 13,5 proc. - nie wie też, że korzystania z systemu jest już możliwe.

Nieznajomość prawa szkodzi 

Kluczowa dla poprawy sytuacji może być działalność informacyjna Ministerstwa Finansów, które wciąż prowadzi prace nad przepisami dotyczącymi KSeF. Czy jednak można w tej kwestii liczyć na urzędników? Tutaj większość księgowych też jest niestety sceptyczna. Ankietowani bardzo surowo oceniają bowiem nie tylko sposób komunikowania się resortu z przedsiębiorcami, lecz również jakość tworzonego w nim prawa.

- Ministerstwo zaczyna sobie zdawać sprawę z wciąż powszechnej niewiedzy dotyczącej KSeF i po konsultacjach z przedstawicielami m.in. przedsiębiorców oraz branży IT, kolejny raz zdecydowało się na przesunięcie terminu wdrożenia systemu. Trudno jednoznacznie ocenić, czy to krok w dobrym kierunku. Potrzebne przecież zmiany są kolejny raz przesuwane, choć z drugiej strony daje to złudzenie mnóstwa czasu na przygotowanie się - komentuje Krzysztof Pulkiewicz, Country Manager Unifiedpost Group. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Niezależnie od działań urzędników, informacje na temat systemu warto zdobywać samodzielnie i nie czekać z tym na ostatnią chwilę. Już teraz można zapoznać się z dobrowolną wersją KSeF, która ułatwia zrozumienie najważniejszych mechanizmów jego działania. Koniecznie trzeba też rozważyć dostosowanie używanego w firmie oprogramowania księgowego do wymagań stawianych przez KSeF - radzi Krzysztof Pulkiewicz.

Co planuje MF w kwestii KSeF?  

Ministerstwo Finansów nadal pracuje nad przepisami wprowadzającymi KSeF, co oznacza, że ich ostateczna treść wciąż jeszcze może się zmienić. Zgodnie z ostatnimi informacjami resortu, termin uruchomienia systemu ma zostać przesunięty na 1 lipca 2024 r. Zmienią się także terminy dotyczące:

 • możliwości wystawiania faktur uproszczonych i faktur z kas fiskalnych w dotychczasowej formie (do 31 grudnia 2024 r.)
 • wdrożenia KSeF przez podatników zwolnionych z VAT (od 1 stycznia 2025 r.)
 • wprowadzenia sankcji za wystawianie faktur poza KSeF (od 1 stycznia 2025 r.)

Ministerstwo przekazało również, że systemem nie zostaną objęte faktury B2C oraz bilety (w tym paragony na płatnych autostradach). W przypadku awarii technicznej po stronie przedsiębiorcy, będzie miał on natomiast możliwość wystawienia faktur offline i przesłania ich do KSeF następnego dnia.   

Projekt nowych regulacji ma zostać przyjęty jeszcze w pierwszym kwartale 2023 r. Warto więc śledzić informacje ukazujące się na stronach resortu i Rządowego Centrum Legislacji. W myśl rzymskiej zasady Ignorantia iuris nocet, brak wiedzy na temat obowiązującego prawa nie zwalnia z obowiązku jego przestrzegania. 

Źródło: Unifiedpost Group

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • nataczki
  2023-02-14 08:39:54
  w listopadzie naród pokaże co o tym całym brdlu sądzi
  0
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

Tabela kursów średnich NBP z 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

Projekt CPK - potrzebne będą zmiany w prawie celno-podatkowym

Żeby projekt CPK miał szanse powodzenia, niezbędne będą zmian w prawie celno-podatkowym. Powstanie hubu lotniczo-kolejowego powinno się zacząć od przygotowań do prawno-celnej jego obsługi.

Ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT. Czy jest automatycznie uwzględniana?

Czy ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT jest uwzględniana automatycznie? Jak skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów w rozliczeniu rocznym PIT?

Obowiązek raportowania ESG już za 2024 rok. Jak mierzyć oddziaływanie biznesu na otoczenie społeczne i środowisko?

Dyrektywa ds. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), opublikowana w grudniu 2022 r., nakłada na firmy obowiązek ujawniania konkretnych informacji pozafinansowych. Regulacje w zakresie ESG zaczną obowiązywać już od 2024 roku. Dzisiaj decydenci nie zastanawiają się czy mierzyć skalę oddziaływania biznesu na otoczenie społeczne i środowisko, ale jak to realnie robić. 

Obniżony VAT dla branży beauty. MF wyda w marcu nowe rozporządzenie

Rozporządzenie, którego celem jest wprowadzenie obniżonej, 8-proc. stawki VAT na usługi branży beauty zostanie wydane w marcu. Tak wynika z informacji opublikowanej w wykazie prac Ministerstwa Finansów.

Jak udoskonalić procesy HR? Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online w dniu 27 lutego, z cyklu Kawa z INFORLEX

Jak udoskonalić procesy HR? Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu Kawa z INFORLEX, które odbędzie się w dniu 27 lutego br.

Twój e-PIT - ulga na dziecko urodzone w 2023 roku. Czy jest uwzględniona?

Czy w usłudze Twój e-PIT jest automatycznie uwzględniona ulga na dziecko urodzone w 2023 roku?

11 mln zł zaległego podatku CIT - tyle zapłaciła spółka po kontroli KAS

Kontrola KAS wykazała nieprawidłowości przy rozliczeniu podatku CIT. Spółka wpłaciła do budżetu państwa ponad 11 mln zł zaległego podatku.

REKLAMA