REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pożyczki lombardowe - maksymalne odsetki z kodeksu cywilnego. Pozaodsetkowe koszty maksymalnie 45 proc.

Pożyczki lombardowe - maksymalne odsetki z kodeksu cywilnego. Pozaodsetkowe koszty maksymalnie 45 proc.
Pożyczki lombardowe - maksymalne odsetki z kodeksu cywilnego. Pozaodsetkowe koszty maksymalnie 45 proc.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Koszty odsetkowe pożyczek będą kosztami maksymalnymi w rozumieniu kodeksu cywilnego, natomiast koszty pozaodsetkowe nie będą mogły przekroczyć 45 proc. – powiedział PAP wiceminister finansów Piotr Patkowski.

Ustawa lombardowa

Rząd – na czele z KPRM, ale także Ministerstwo Sprawiedliwości, UOKiK oraz Ministerstwo Finansów – prowadzi proces regulowania tych dziedzin, gdzie dochodziło do nierównowagi między przedsiębiorcą a klientem. Taką dziedziną były umowy pożyczkowe, chwilówkowe. Uważam, że inicjatywa resortu sprawiedliwości była słuszna – tam, gdzie mamy do czynienia z lichwą i gdzie dzieje się krzywda konsumentowi, tam powinna pojawić się stanowcza reakcja państwa i dobrze, że ta reakcja państwa miała miejsce. Podobnie jest w przypadku lombardów” – powiedział PAP wiceminister finansów Piotr Patkowski. 

W styczniu resort finansów zakończył konsultacje społeczne na temat projektu ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej, która ma właśnie uregulować tę branżę. Projekt powinien wkrótce trafić pod obrady Rady Ministrów.

Autopromocja

Ta regulacja jest konieczna także dlatego, aby nie stworzyć nierównowagi, która miałaby miejsce, gdybyśmy uregulowali branżę pożyczkową, a nie zrobili tego samego z branżą lombardową, gdzie dochodziło do podobnych nieprawidłowości przy pożyczkach: chodzi o nienaturalnie wysokie koszty odsetkowe oraz pozaodsetkowe. Do tego dochodziły rzeczy, które wynikały ze specyfiki tego rynku, a więc radykalnie niższe wycenianie przedmiotu zastawu lombardowego niż wynosi jego rynkowa wartość, zabieranie przedmiotu zabezpieczenia lombardowego konsumentów, dochodziło także do niezwracania różnicy między realną wartością tego przedmiotu a wartością pożyczki. To należy stanowczo uregulować” – powiedział wiceminister finansów.

Patkowski: limit kosztów pozaodsetkowych pożyczki lombardowej - maksymalnie 45 proc.

Dodał, że wśród rozwiązań, jakie zostały zapisane w projekcie, jest uregulowanie wysokości kosztów pożyczki lombardowej. I to zarówno odsetkowych, jak i pozaodsetkowych.

Koszty odsetkowe będą kosztami maksymalnymi w rozumieniu kodeksu cywilnego. Nie będą mogły być kosztami w rozumieniu innego prawa. Jeśli idzie o koszty pozaodsetkowe, to będą regulowane wzorem i będą zależeć od czasu trwania umowy, ale maksymalnie nie będą mogły przekroczyć 45 proc. kwoty konsumenckiej pożyczki lombardowej. Im krótsza umowa, tym te koszty będą niższe” – stwierdził Piotr Patkowski.

Wskazał, że projekt reguluje także kwestię wyceny przedmiotów zabezpieczenia lombardowego, co powinno sprawić, że po wejściu w życie ustawy klienci powinni uzyskiwać wycenę przedmiotu zabezpieczenia lombardowego na poziomie rynkowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Wycena będzie równa wartości rynkowej i będzie zapisywana w umowie. Ale istotny jest mechanizm, który będzie miał zastosowanie, kiedy nie dochodzi do spłaty pożyczki przez konsumenta. Wówczas przedmiot będzie sprzedawany na aukcji, pierwsza aukcja będzie musiała być wyceniona na 100 proc. wartości rynkowej i będzie licytacja. W momencie, kiedy wartość sprzedaży będzie większa od umowy pożyczki z odsetkami i kosztami, wówczas ta różnica będzie zwracana konsumentowi. Dlatego przedsiębiorca nie ma interesu zaniżania wartości rynkowej, bo będzie zaspokajał wierzytelność wynikającą z umowy przez sprzedaż przedmiotu zabezpieczenia lombardowego” – powiedział wiceminister Patkowski.

Aby uniknąć sytuacji, kiedy przedsiębiorcy prowadzący lombardy omijają nowe przepisy, w projekcie zapisano m.in. kary grzywny za nieprzestrzeganie prawa.

„Wprowadzamy karę grzywny za nieprzestrzeganie ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej i to są już przepisy karne. Ale tutaj trzeba się liczyć także ze stanowczą reakcją organów państwa, jeśli zobaczymy, że przedsiębiorstwa próbują omijać przepisy i próbują w inny sposób doprowadzać do lichwy, to nastąpi reakcja UOKiK, Inspekcji Handlowej i KNF i jeśli będzie trzeba, to też organów ścigania i będzie ona bardzo stanowcza” – zapowiedział wiceminister.

KNF będzie prowadziła rejestr przedsiębiorców wykonujących działalność lombardową. Jeżeli przedsiębiorca przestanie spełniać warunki ustawowe zostanie wykreślony z tego rejestru.

„Jeśli KNF dostanie informacje od odpowiednich organów, że przedsiębiorca nie dochowuje warunków albo jeśli zapadnie prawomocne orzeczenie sądowe zakazujące przedsiębiorcy wykonywania działalności gospodarczej objętej wpisem, to wtedy KNF z urzędu dokona takiego wykreślenia” – powiedział Patkowski. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ mmu/

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA