REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pożyczki lombardowe - maksymalne odsetki z kodeksu cywilnego. Pozaodsetkowe koszty maksymalnie 45 proc.

Pożyczki lombardowe - maksymalne odsetki z kodeksu cywilnego. Pozaodsetkowe koszty maksymalnie 45 proc.
Pożyczki lombardowe - maksymalne odsetki z kodeksu cywilnego. Pozaodsetkowe koszty maksymalnie 45 proc.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Koszty odsetkowe pożyczek będą kosztami maksymalnymi w rozumieniu kodeksu cywilnego, natomiast koszty pozaodsetkowe nie będą mogły przekroczyć 45 proc. – powiedział PAP wiceminister finansów Piotr Patkowski.

Ustawa lombardowa

Rząd – na czele z KPRM, ale także Ministerstwo Sprawiedliwości, UOKiK oraz Ministerstwo Finansów – prowadzi proces regulowania tych dziedzin, gdzie dochodziło do nierównowagi między przedsiębiorcą a klientem. Taką dziedziną były umowy pożyczkowe, chwilówkowe. Uważam, że inicjatywa resortu sprawiedliwości była słuszna – tam, gdzie mamy do czynienia z lichwą i gdzie dzieje się krzywda konsumentowi, tam powinna pojawić się stanowcza reakcja państwa i dobrze, że ta reakcja państwa miała miejsce. Podobnie jest w przypadku lombardów” – powiedział PAP wiceminister finansów Piotr Patkowski. 

W styczniu resort finansów zakończył konsultacje społeczne na temat projektu ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej, która ma właśnie uregulować tę branżę. Projekt powinien wkrótce trafić pod obrady Rady Ministrów.

REKLAMA

Autopromocja

Ta regulacja jest konieczna także dlatego, aby nie stworzyć nierównowagi, która miałaby miejsce, gdybyśmy uregulowali branżę pożyczkową, a nie zrobili tego samego z branżą lombardową, gdzie dochodziło do podobnych nieprawidłowości przy pożyczkach: chodzi o nienaturalnie wysokie koszty odsetkowe oraz pozaodsetkowe. Do tego dochodziły rzeczy, które wynikały ze specyfiki tego rynku, a więc radykalnie niższe wycenianie przedmiotu zastawu lombardowego niż wynosi jego rynkowa wartość, zabieranie przedmiotu zabezpieczenia lombardowego konsumentów, dochodziło także do niezwracania różnicy między realną wartością tego przedmiotu a wartością pożyczki. To należy stanowczo uregulować” – powiedział wiceminister finansów.

Patkowski: limit kosztów pozaodsetkowych pożyczki lombardowej - maksymalnie 45 proc.

Dodał, że wśród rozwiązań, jakie zostały zapisane w projekcie, jest uregulowanie wysokości kosztów pożyczki lombardowej. I to zarówno odsetkowych, jak i pozaodsetkowych.

Koszty odsetkowe będą kosztami maksymalnymi w rozumieniu kodeksu cywilnego. Nie będą mogły być kosztami w rozumieniu innego prawa. Jeśli idzie o koszty pozaodsetkowe, to będą regulowane wzorem i będą zależeć od czasu trwania umowy, ale maksymalnie nie będą mogły przekroczyć 45 proc. kwoty konsumenckiej pożyczki lombardowej. Im krótsza umowa, tym te koszty będą niższe” – stwierdził Piotr Patkowski.

Wskazał, że projekt reguluje także kwestię wyceny przedmiotów zabezpieczenia lombardowego, co powinno sprawić, że po wejściu w życie ustawy klienci powinni uzyskiwać wycenę przedmiotu zabezpieczenia lombardowego na poziomie rynkowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Wycena będzie równa wartości rynkowej i będzie zapisywana w umowie. Ale istotny jest mechanizm, który będzie miał zastosowanie, kiedy nie dochodzi do spłaty pożyczki przez konsumenta. Wówczas przedmiot będzie sprzedawany na aukcji, pierwsza aukcja będzie musiała być wyceniona na 100 proc. wartości rynkowej i będzie licytacja. W momencie, kiedy wartość sprzedaży będzie większa od umowy pożyczki z odsetkami i kosztami, wówczas ta różnica będzie zwracana konsumentowi. Dlatego przedsiębiorca nie ma interesu zaniżania wartości rynkowej, bo będzie zaspokajał wierzytelność wynikającą z umowy przez sprzedaż przedmiotu zabezpieczenia lombardowego” – powiedział wiceminister Patkowski.

Aby uniknąć sytuacji, kiedy przedsiębiorcy prowadzący lombardy omijają nowe przepisy, w projekcie zapisano m.in. kary grzywny za nieprzestrzeganie prawa.

„Wprowadzamy karę grzywny za nieprzestrzeganie ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej i to są już przepisy karne. Ale tutaj trzeba się liczyć także ze stanowczą reakcją organów państwa, jeśli zobaczymy, że przedsiębiorstwa próbują omijać przepisy i próbują w inny sposób doprowadzać do lichwy, to nastąpi reakcja UOKiK, Inspekcji Handlowej i KNF i jeśli będzie trzeba, to też organów ścigania i będzie ona bardzo stanowcza” – zapowiedział wiceminister.

KNF będzie prowadziła rejestr przedsiębiorców wykonujących działalność lombardową. Jeżeli przedsiębiorca przestanie spełniać warunki ustawowe zostanie wykreślony z tego rejestru.

„Jeśli KNF dostanie informacje od odpowiednich organów, że przedsiębiorca nie dochowuje warunków albo jeśli zapadnie prawomocne orzeczenie sądowe zakazujące przedsiębiorcy wykonywania działalności gospodarczej objętej wpisem, to wtedy KNF z urzędu dokona takiego wykreślenia” – powiedział Patkowski. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ mmu/

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA