REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Waloryzacja zasiłku pogrzebowego od 2024 roku – projekt ustawy. Ile wyniesie zwaloryzowany zasiłek?

Waloryzacja zasiłku pogrzebowego od 2024 roku – projekt ustawy. Ile wyniesie zwaloryzowany zasiłek?
Waloryzacja zasiłku pogrzebowego od 2024 roku – projekt ustawy. Ile wyniesie zwaloryzowany zasiłek?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wprowadzenie waloryzacji zasiłku pogrzebowego na zasadach, na jakich są waloryzowane m. in. renty i emerytury, zakłada projekt ustawy przygotowany przez Komisję do Spraw Petycji Sejmu RP. Waloryzacja zasiłku pogrzebowego ma wejść w życie od 1 stycznia 2024 r.

Waloryzacja zasiłku pogrzebowego od 1 stycznia 2024 roku – projekt ustawy

18 kwietnia 2023 r. Komisja do Spraw Petycji Sejmu RP wniosła do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Projekt ten przewiduje wprowadzenie waloryzacji zasiłku pogrzebowego na takich zasadach, na jakich są waloryzowane emerytury i renty. 

Ustawa ta jest reakcją na petycję nr BKSP-145-IX-79/20 złożoną do Sejmu RP 21 lutego 2020 r., którą Komisja do Spraw Petycji uznała po ponad 3 latach za zasadną. 

19 kwietnia 2023 r. projekt ten został skierowany do zaopiniowania przez Biuro Legislacyjne oraz Biuro Analiz Sejmowych pod kątem zgodności projektu ustaw z prawem Unii Europejskiej oraz formalnych elementów uzasadnienia. 

20 kwietnia 2023 r. projekt został skierowany do konsultacji do następujących instytucji: Sąd Najwyższy, Prokurator Generalny, Naczelna Rada Adwokacja, Krajowa Rada Radców Prawnych, Prokuratoria Generalna RP, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Funkcjonariuszy Straży Granicznej, NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, ZUS, Rada Nadzorcza ZUS i Rada Dialogu Społecznego.

Ten projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS jest wyjątkowo krótki. Przewiduje wprowadzenie zasady waloryzacji zasiłku pogrzebowego na tych samych zasadach (art. 88 i art. 89 ww. ustawy), co waloryzacja emerytur i rent.

Nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2024 r.

Autopromocja

Ile wyniesie zwaloryzowany zasiłek pogrzebowy?

W uzasadnieniu omawianego projektu wskazuje się, że zwaloryzowana kwota zasiłku pogrzebowego na proponowanych w projekcie zasadach nie przekroczyłaby 1,5-krotności przeciętnej emerytury. 

Aktualnie od 1 marca 2023 roku przeciętna emerytura wypłacana przez ZUS z FUS wynosi 2918,16 zł. A zatem jej 1,5-krotność wynosi obecnie 4377,24 zł. 

Nie będzie więc to istotna waloryzacja kwoty zasiłku pogrzebowego, biorąc pod uwagę jej „zamrożenie” przez w sumie 13 lat, inflację i wzrost cen pogrzebów.

Zasiłek pogrzebowy – aktualna kwota i stan prawny

Aktualnie, zgodnie z art. 80 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie, która pokryła koszty pogrzebu w stałej kwocie 4000 zł. Przepisy obecnie nie określają żadnego mechanizmu waloryzacji tej kwoty

Obecna treść tego przepisu (jak również kwota zasiłku) została ustalona przez art. 12 ustawy z 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz.U. Nr 238, poz. 1578), która weszła w życie 1 stycznia 2011 roku. A zatem kwota zasiłku pogrzebowego nie zmieniła się od ponad 12 lat.

Jak wskazuje się w uzasadnieniu omawianego projektu, realna wartość tych 4000 zł zasiłku  pogrzebowego – zwłaszcza w porównaniu do faktycznuych, rynkowych kosztów pogrzebów, znacznie zmalała przez te 12 lat. Zdaniem Komisji, obecna kwota zasiłku pogrzebowego nie zapewnia możliwości sfinansowania godnego pochówku – przez co nie jest realizowany cel tego zasiłku. Jak wskazuje Komisja do Spraw Petycji Sejmu RP - bardzo często rodziny zmarłych muszą się zapożyczać, aby zorganizować nawet skromny pogrzeb.

oprac. Paweł Huczko

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje kredytowe w 2024 roku - projekt ustawy dziś na posiedzeniu rządu

  Rząd zajmie się dzisiaj m.in. projektem dotyczącym wakacji kredytowych na 2024 rok, czyli nowelizacją ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. 

  System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

  Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

  Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

  REKLAMA