REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spadają ceny ropy, gazu i miedzi. Rośnie wartość złotego

Spadają ceny ropy, gazu i miedzi. Rośnie wartość złotego
Spadają ceny ropy, gazu i miedzi. Rośnie wartość złotego
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W poniedziałek 12 czerwca 2023 r. na światowych giełdach jest obserwowany trend spadkowy cen ropy, gazu i miedzi. Natomiast wartość złotego rośnie w porównaniu do euro, dolara amerykańskiego i franka szwajcarskiego.

Baryłka ropy Brent staniała do 73,99 dol., a WTI do 69,36 dol.

W poniedziałek 12 czerwca 2023 r. przed godz. 8.30 cena ropy naftowej Brent na giełdzie w Londynie spadała o 1,07 proc., do 73,99 dol. za baryłkę. Notowania amerykańskiej odmiany WTI zniżkowały o 1,15 proc., do 69,36 dol. za baryłkę.
W piątek ok. godz. 17 baryłka ropy naftowej Brent była wyceniana na rynkach na 76,39 dol., a ropy WTI - 71,60 dol.
W dniu napaści Rosji na Ukrainę, 24 lutego 2022 r., baryłka Brent kosztowała 99 dolarów, a WTI wyceniana była na 92,8 dol. W kulminacyjnym momencie wzrostów ceny ropy naftowej dochodziły w USA do 130 dol. za baryłkę, a w Europie były bliskie 140 dol. za baryłkę. (PAP) aop/ pad/

REKLAMA

Autopromocja

W USA ceny ropy nadal w trendzie spadkowym

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zniżkują kolejną sesję w związku z utrzymującymi się obawami o perspektywy popytu. Analitycy Goldman Sachs kolejny raz obniżają prognozę cen surowca - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na VII kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 69,53 USD, niżej o 0,91 proc.

Ropa Brent na ICE w dostawach na VIII wyceniana jest po 74,09 USD za baryłkę, niżej o 0,94 proc., po zniżce w ub. tygodniu o 1,8 proc., najmocniejszej od początku maja.

Analitycy Goldman Sachs dokonali już trzeciej w ciągu ostatnich 6 miesięcy korekty cen ropy Brent i obniżyli szacunki do 86 USD za baryłkę na koniec tego roku w związku z rosnącą podażą ropy i malejącym popytem na ten surowiec.

Ropa Brent staniała w tym roku o ok. 14 proc. z powodu obaw o spowolnienie gospodarcze w USA i anemiczny rozwój gospodarczy w Chinach.

Dużo ropy dostarcza na rynki Rosja, więc niedawna zapowiedź Arabii Saudyjskiej, że dodatkowo obniży dostawy swojej ropy o 1 mln baryłek nie wystarcza, aby utrzymać ceny surowca na wysokim poziomie.

"Jesteśmy teraz w momencie, w którym rynki są skłonne założyć się, że ryzyko związane z popytem może +przytłoczyć+ zdolność Arabii Saudyjskiej do podwyżki cen surowca na rynkach" - mówi Wishny Varathan z Mizuhi Bank Ltd.
"Słabość Chin, Europy i Stanów Zjednoczonych odbija się negatywnie na perspektywach dla cen ropy" - dodaje. (PAP Biznes) aj/ asa/

Gaz ziemny w hubie TTF staniał do 30,95 euro za MWh w kontraktach lipcowych

W poniedziałek ok. godz. 10.30 gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach na lipiec staniał o 3,42 proc., do 30,95 euro za MWh, a w kontraktach na sierpień o 3,15 proc., do 31,79 euro za MWh. W kontraktach wrześniowych był tańszy o 1,96 proc., z ceną 33,67 euro za MWh.

W piątek ok. godz. 17.30 gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach na lipiec kosztował 33,00 euro za MWh, a w kontraktach sierpniowych 33,76 euro za MWh. Natomiast gaz w kontraktach na wrzesień wyceniano na 35,26 euro za MWh.
W dniu ataku Rosji na Ukrainę, 24 lutego 2022 r., notowania gazu na TTF przekraczały 128 euro za MWh. W szczytowym momencie, w sierpniu 2022 r., ceny gazu sięgały 350 euro za MWh. (PAP) maja/ pad/

Miedź na LME spada z najwyższego poziomu od miesiąca

Ceny miedzi na giełdzie metali LME w Londynie spadają 12 czerwca 2023 r. z najwyższego poziomu od miesiąca. Inwestorzy na rynkach zachowują ostrożność przed zbliżającą się decyzją Fed w sprawie stóp procentowych. Miedź w dostawach 3-miesięcznych kosztuje niżej o 0,8 proc. - po 8.307,00 USD za tonę - informują maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź kosztuje 3,7625 USD za funt i zniżkuje o 0,70 proc.

Inwestorzy wolą nie angażować kapitału na rynkach przed środową decyzją amerykańskiej Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych.

Analitycy spodziewają się podwyżki stóp procentowych w lipcu, a nie na czerwcowym spotkaniu Fed - w środę 14 czerwca 2023 r.

"Ryzyko spadkowe dla cen miedzi pozostaje w środowisku wysokich stóp procentowych" - piszą w rynkowej nocie analitycy First Futures Co.

Na zakończenie poprzedniej sesji na LME miedź zyskała 24 USD do 8.372,00 USD za tonę. (PAP Biznes) aj/ asa/

Złoty zyskał wobec głównych walut

W poniedziałek 12 czerwca 2023 r. rano polska waluta zyskała na wartości wobec euro, dolara amerykańskiego i franka szwajcarskiego. Euro kosztowało 4,44 zł, frank szwajcarski 4,57 zł, a dolar – 4,13 zł.

W poniedziałek ok. godz. 7.40 złoty umacniał się wobec: euro o 0,04 proc., do 4,44 zł; dolara o 0,01 proc., do 4,13 zł; franka szwajcarskiego o 0,11 proc., do 4,57 zł.W piątek ok. godz. 16.40 euro kosztowało 4,44 zł, dolar 4,12 zł, a frank szwajcarski - 4,57 zł. (PAP) aop/ mark/

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

REKLAMA

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

REKLAMA

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA