| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Upływa termin na złożenie wniosku o wznowienie postępowania

Upływa termin na złożenie wniosku o wznowienie postępowania

Dziś upływa miesięczny termin do złożenia wniosku o wznowienie postępowania po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie podwójnych sankcji za błędy przy rozliczeniu VAT.


Podatnicy, którzy zostali ukarani podwójną sankcją za błędy w rozliczeniu VAT, mają ostatni dzień na skorzystanie z wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o orzeczenie z 4 września, w którym Trybunał Konstytucyjny orzekł niezgodność art. 109 ust. 5 i 6 ustawy o VAT w zakresie, w jakim dopuszcza zastosowanie wobec tej samej osoby za ten sam czyn sankcji administracyjnej, określonej przez ustawę o VAT jako dodatkowe zobowiązanie podatkowe, i odpowiedzialności za wykroczenia skarbowe albo przestępstwa skarbowe z konstytucyjną zasadą państwa prawnego.

Podatnicy, którzy nie skorzystali z prawa do odwołania, a ich decyzje stały się ostateczne, mogli w terminie miesiąca od publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego zażądać wznowienia postępowania. Wyrok został opublikowany w Dzienniku Ustaw 18 września 2007 r. i właśnie dziś upływa miesięczny termin do złożenia wniosku.

Przypomnijmy, że sprawa podwójnych sankcji dla osób fizycznych TK zajmował się już raz w 1998 roku. Swojego stanowiska nie zmienił.

Tak samo jak pod rządami starej ustawy o VAT, tak i obecnie - stosowanie wobec tej samej osoby, za ten sam czyn, sankcji administracyjnej, określanej jako dodatkowe, zobowiązanie podatkowe, i odpowiedzialności karnej skarbowej Trybunał uznał za naruszenie zasady państwa prawa wyrażoną w art. 2 konstytucji.

W jego ocenie kumulowanie odpowiedzialności administracyjnej i odpowiedzialności za wykroczenia skarbowe stanowi wyraz nadmiernego fiskalizmu i nie uwzględnia w żadnym stopniu interesu podatnika, który poniósł wskazaną karę administracyjną.

Wniosek o wznowienie postępowania można sporządzić samodzielnie, bez fachowej pomocy. Co do zasady powinien on zawierać co najmniej treść żądania, wskazanie osoby, od której pochodzi, oraz jej adresu (miejsca zamieszkania lub pobytu, siedziby albo miejsca prowadzenia działalności). Jako podstawę wniosku należy powołać art. 240 par. 1 pkt 8 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.). Należy wskazać też na wyrok TK z 4 września 2007 r., sygn. akt P 43/06 (Dz.U. nr 168, poz. 1187).

Organem właściwym w sprawach wznowienia jest organ, który wydał w sprawie decyzję w ostatniej instancji. Wniosek można złożyć m.in. bez-pośrednio lub wysłać pocztą listem poleconym. Wówczas datą złożenia wniosku będzie data stempla pocztowego.

Ważne!

Wniosek można złożyć m.in. bezpośrednio lub wysłać pocztą listem poleconym. Wówczas datą złożenia wniosku będzie data stempla pocztowego

Aleksandra Tarka

aleksandra.tarka@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »