REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

GUS: ceny spadły w lipcu o 0,2% w porównaniu do czerwca. Inflacja +10,8% rdr

GUS: ceny spadły w lipcu o 0,2% w porównaniu do czerwca. Inflacja +10,8% rdr
GUS: ceny spadły w lipcu o 0,2% w porównaniu do czerwca. Inflacja +10,8% rdr
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Główny Urząd Statystyczny poinformował 31 lipca, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2023 r. wzrosły rdr (czyli w porównaniu do lipca 2022 r.) o 10,8 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem (czerwiec 2023 r.) spadły o 0,2 procent.

GUS: Inflacja w lipcu wyniosła rdr 10,8 proc., a mdm -0,2 proc. 

Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen w lipcu o 10,9 proc. rdr i spadku o 0,1 proc. mdm.

REKLAMA

Autopromocja

Poniżej poszczególne składniki wskaźnika inflacji za lipiec i czerwiec 2023 r.

 lipieclipiecczerwiecczerwiec
 rdrmdmrdrmdm
     
INFLACJA OGÓŁEM10,8-0,211,50,0
     
Żywność i napoje bezalkoholowe15,6-1,217,8-0,3
Nośniki energii16,70,018,0-0,3
Paliwa do prywatnych środków transportu-15,50,4-18,0-0,9

Eksperci: Odczyt inflacji w lipcu 2023 r. zbliżony do oczekiwań; w kolejnych miesiącach tempo spadku CPI może wyhamować 

Odczyt inflacji za lipiec był zbliżony do oczekiwań rynkowych - CPI wyniósł 10,8 proc. rdr wobec prognoz na poziomie 10,9 proc. W kolejnych miesiącach tempo spadku wskaźnika CPI może wyhamować - oceniają ekonomiści w komentarzach po danych GUS.

Według szybkiego szacunku GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 10,8 proc., a w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,2 proc. Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali, że CPI w lipcu wyniesie 10,9 proc. rdr i -0,1 proc. mdm.

POLSKI INSTYTUT EKONOMICZNY (Twitter):
"Inflacja spadła w lipcu z 11,5 do 10,8 proc. Najbardziej spadają ceny na paliwa – w lipcu były one o 15,5 proc. niższe niż rok temu. Ceny na żywność oraz nośniki energii również wykazują się mniejszym wzrostem – 15,6 i 16,7 proc. odpowiednio. W najbliższych miesiącach spodziewamy się słabszego spadku inflacji. Niższe oczekiwania inflacyjne będą pozytywnie wpływać na poziom cen – w lipcu prawie 70 proc. respondentów uważa, że ceny będą rosły wolniej albo w takim samym tempie".
W 2024 roku inflacja będzie się utrzymywać na dość wysokich poziomach – prognozujemy, że na koniec roku wyniesie ona 7,9 proc. Rynkowe prognozy są jednak nieco bardziej optymistyczne – Focus Economics wskazuje, że ten wskaźnik wyniesie 6,2 proc.".

REKLAMA

PIOTR BARTKIEWICZ, BANK PEKAO:
"Generalnie w ostatnim czasie odczyty inflacji zaskakują in minus, odczyty są niższe od prognoz, są spore szanse, że ten wzorzec będzie kontynuowany. Na razie mamy mało informacji o samym lipcu. Widzimy, że ceny żywności ukształtowały się poniżej naszych założeń, inflacja bazowa okazał się być nieco niższa od naszej prognozy. Te dwie kategorie weszły w mocne trendy spadkowe i to może być kontynuowane w sierpniu. Natomiast to, co nam namieszało, to kwestia cen paliw - tutaj można się spodziewać wzrostów w sierpniu. Ostatecznie to, czy inflacja w sierpniu będzie jednocyfrowa to się dopiero okaże - będziemy musieli przeprowadzić bardziej szczegółowe analizy".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

MBANK (Twitter):
"Inflacja w lipcu zwolniła do 10,8 proc. rdr (poprzednio 11,5 proc.). Szoł skrada jednak spadek cen w ujęciu miesięcznym o 0,2 proc. To taka prawie normalna wartość jak na ten miesiąc, bo tu rządzi żywność. Inflacja bazowa spadła z 11,1 proc. rdr w okolice 10,7 proc. rdr.
Miary rozpędzenia inflacji bazowej nie są już na szalonych poziomach. Wciąż to jednak okolice 6 proc. w ujęciu rocznym. Ważne jest również to, że postęp się zatrzymał. Presja inflacyjna jest na poziomie tej z 2021 roku. Okres podbitki szokami wojennymi za nami".

PKO BPO (Twitter):
"Inflacja CPI w lipcu spadła do 10,8 proc. rdr z 11,5 proc. rdr w czerwcu, niżej od prognoz. W ujęciu mdm mamy pierwszy spadek od lutego 2022, a wykluczając efekt podatkowy - od sierpnia 2020. Teraz wszystkie oczy są skierowane na wynik za sierpień – wg nas inflacja będzie nieznacznie, ale powyżej 10 proc. rdr.".

ING BANK ŚLĄSKI (Twitter):
"W lipcu inflacja spadła do 10,8 proc. rdr z 11,5 proc. Jesteśmy na ścieżce do jednocyfrowego odczytu w sierpniu. Ustępują zewnętrzne szoki. Kraje wschodzące już tną stopy (Chile, Węgry). NBP dołączy we wrześniu. Czy to ostatecznie wygrana wojna? Niekoniecznie". 

(PAP Biznes)
pat/ gor/

 

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Wielką Brytanią – kompendium wiedzy dla polskich rezydentów podatkowych

W erze globalnej mobilności zawodowej i kapitałowej coraz więcej Polaków uzyskuje dochody z zagranicy. Najczęściej chodzi o Wielką Brytanię – kraj, który od lat przyciąga naszych obywateli do pracy, prowadzenia działalności gospodarczej czy inwestowania. W takim kontekście kluczowa staje się znajomość zasad opodatkowania dochodów uzyskiwanych w UK przez osoby będące polskimi rezydentami podatkowymi.

Prof. W. Modzelewski: VAT unijny to największe zagrożenie dla uczciwych podatników. Trzeba zrezygnować z pozornych działań uszczelniających i napisać od nowa ustawę o VAT

Powoli ale skutecznie przebija się do świadomości podatników diagnoza, że VAT unijny, wprowadzony w Polsce w 2004 r., był od początku nieznaną w historii pułapką zastawioną nie tylko na nasze państwo, lecz również na dziesiątki tysięcy naiwnych i uczciwych podatników, którzy mieli być (i są nadal) ofiarami tego eksperymentu – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Ordynacja podatkowa - MF szykuje liczne zmiany od 2026 r. Przedawnienie, zapłata podatku, zwrot nadpłaty, MDR i wiele innych nowości w projekcie nowelizacji

W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany są bardzo liczne i mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. Ministerstwo Finansów informuje, że celem tej nowelizacji jest poprawa relacji między podatnikami i organami podatkowymi, zwiększenie efektywności działania organów podatkowych oraz doprecyzowanie przepisów, których stosowanie budzi wątpliwości. Zobaczmy jakie zmiany czekają podatników od początku przyszłego roku.

Obowiązkowe e-Doręczenia od 1 kwietnia 2025 r. dla firm zarejestrowanych w KRS. Jak założyć skrzynkę i aktywować Adres do Doręczeń Elektronicznych (ADE)

W komunikacie z 27 marca 2025 r. Poczta Polska przypomina o nadchodzącym terminie: 1 kwietnia 2025 r., kiedy to obowiązek korzystania z systemu e-Doręczeń zostanie rozszerzony na przedsiębiorstwa zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym przed początkiem bieżącego roku.

REKLAMA

Ekologiczne opakowania w e-handlu - ogromne wyzwanie dla logistyki

Europejski klient e-commerce ma sprzeczne oczekiwania wobec opakowań, w których dostarczane są jego zamówienia. Domaga się ekologicznych rozwiązań, ale rzadko zrezygnuje z zakupu, jeśli nie otrzyma alternatywy zrównoważonej klimatycznie. Nie chce też płacić za spełnienie postulatów środowiskowych, a długa lista rozbieżności generuje ogromne wyzwania po stronie sprzedawców i logistyki. Ekologiczna rewolucja nie jest tania, dodatkowo nowe unijne przepisy wymuszają daleko idące zmiany w procesie realizacji zamówień.

Praca w KAS - rekrutacja 2025. Gdzie szukać ogłoszeń?

Praca w KAS a rekrutacja w 2025 roku. Jakie zadania ma Krajowa Administracja Państwowa? Kto może pracować w KAS? Gdzie szukać ogłoszeń? Jakie są wymagania są w trakcie rekrutacji w 2025 roku?

Roczne zeznanie podatkowe CIT tylko do 31 marca. Jak złożyć CIT-8

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają, że 31 marca 2025 r. upływa termin złożenia zeznania CIT-8 za 2024 rok dla tych podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. CIT-8 można złożyć także elektronicznie w serwisie e-Urząd Skarbowy bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego.

PKPiR 2026: będzie 15 poważnych zmian i nowe rozporządzenie od 1 stycznia. Terminy wpisów, dodatkowe kolumny do KSeF, dowody księgowe i inne nowości

Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (pkpir). Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. Sprawdziliśmy co się zmieni w zasadach prowadzenia pkpir w porównaniu do obecnego stanu prawnego.

REKLAMA

Odpisy amortyzacyjne spółek nieruchomościowych

Najnowsze orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) przynoszą istotne zmiany dla spółek nieruchomościowych w zakresie możliwości rozpoznawania odpisów amortyzacyjnych w kosztach podatkowych. W styczniu tego roku NSA w kilku wyrokach (sygn. II FSK 788/23, II FSK 789/23, II FSK 987/23, II FSK 1086/23, II FSK 1652/23) potwierdził korzystne dla podatników stanowisko wojewódzkich sądów administracyjnych (WSA).

CIT estoński a optymalizacja podatkowa. Czy to się opłaca?

Przedsiębiorcy coraz częściej poszukują skutecznych sposobów na obniżenie obciążeń podatkowych. Jednym z rozwiązań, które zyskuje na popularności, jest estoński CIT. Czy rzeczywiście ta forma opodatkowania przynosi realne korzyści? Przyjrzyjmy się, na czym polega ten model, kto może z niego skorzystać i jakie są jego zalety oraz wady dla polskich przedsiębiorstw.

REKLAMA