reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie każdy skorzysta z pełnej ulgi na dziecko

Nie każdy skorzysta z pełnej ulgi na dziecko

Ulga na dzieci przysługuje wszystkim rodzicom opodatkowanym według skali. I to osoby korzystające z tej ulgi najbardziej odczują obniżenie podatków w 2008 roku.


W rozliczeniu podatkowym za 2007 rok podatnicy będą mogli po raz pierwszy skorzystać z prawa do pomniejszenia podatku z tytułu wychowywania własnych lub przysposobionych dzieci. Z tej samej ulgi będzie można korzystać także w 2008 roku. Ulga prorodzinna jest odliczana od podatku i nie zależy od wysokości uzyskiwanych dochodów. Jednak ze względu na to, że kwota odliczenia jest wysoka i w rozliczeniu podatkowym za mijający rok wyniesie 1145,08 zł, z ulgi w pełni skorzystają osoby uzyskujące odpowiednio wysoki dochód. Żeby odliczyć pełną kwotę ulgi, rodzina z jednym dzieckiem powinna osiągać dochód na poziomie około 2,4 tys. zł brutto (ok. 1,7 tys. zł netto) miesięcznie. W przypadku rodziny z dwójką dzieci zarobki powinny wynosić około 3,5 tys. zł brutto (około 2,4 tys. zł netto) miesięcznie.

W 2008 roku ulga wzrośnie do 1173,70 zł na jedno dziecko. Z ulgi mogą skorzystać podatnicy, którzy płacą fiskusowi choćby minimalną kwotę podatku. Zatem, gdy należny podatek jest niższy niż kwota przysługującego odliczenia, rodzina nie traci prawa do odpisu. W tej sytuacji odliczy ulgę do wysokości podatku, który po złożeniu zeznania zostanie zwrócony przez urząd skarbowy. Należy pamiętać, że nadwyżka ulgi nie przechodzi na następny rok podatkowy. Ulgę przysługującą za 2007 rok można zatem odliczyć wyłącznie w rozliczeniu podatkowym za ten rok.

Z rodzinnej preferencji w podatku dochodowym mogą korzystać tylko osoby rozliczające się z fiskusem według progresywnej skali podatkowej ze stawkami 19, 30 i 40 proc. Ulgę można odliczyć od podatku jednego z rodziców lub od podatku obojga. Preferencja nie przysługuje zatem w przypadku, gdy żaden z rodziców nie uzyskuje dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Rabczewski

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama