| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dzięki zmianom podatnicy mogą zaoszczędzić kilkaset złotych

Dzięki zmianom podatnicy mogą zaoszczędzić kilkaset złotych

Od 2008 roku będą obowiązywać zwaloryzowana skala podatkowa PIT i wyższe koszty dla pracowników. W przyszłorocznej skali podwyższony zostanie tylko pierwszy próg podatkowy i kwota wolna od podatku. W konsekwencji podatnicy zaoszczędzą kilkaset złotych, a pracodawcy mogą mieć problem z obliczaniem nowych limitów.


ANALIZA

Od 1 stycznia 2008 r. skala PIT i pracownicze koszty uzyskania przychodów zostaną zwaloryzowane. O dużych zmianach mówić nie można, ale wpłyną one na rozliczenia pracowników i pracodawców. W skali podatkowej zwiększy się wysokość pierwszego progu. Wzrośnie on o 1085 zł. Dziś jest to 43 405 zł, a będzie 44 490 zł. Zmieni się także kwota zmniejszająca podatek. Będzie wyższa o nieco ponad 14 zł. Obecnie jest to 572,54 zł, a będzie 586,85 zł.

Jeśli chodzi o nowe pracownicze koszty, to ich progi wzrosną, ale również nieznacznie. Podwyżka nie przekracza 100 zł przy limitach rocznych kosztów.

W uzasadnieniu do ustawy zmieniającej ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych podkreślano konieczność uwzględniania inflacji zarówno w skali, jak i w kosztach.

Zdaniem ekspertów odmrożenie skali i kosztów to dobry pomysł, biorąc pod uwagę fakt, że od kilku lat wskaźniki te pozostawały na niezmienionym poziomie. Jednak, jak podkreślają specjaliści, to niewielkie podwyżki, chociaż dla niektórych podatników oznaczają nawet kilkusetzłotowe oszczędności. Natomiast pracodawcom przysporzą nowych kłopotów związanych z rozliczaniem pracowników według nowych wskaźników.

Jest już pewne, że w 2008 roku nie należy spodziewać się wielkich zmian w skali podatkowej. Marek Gadacz, doradca podatkowy w PricewaterhouseCoopers, zwrócił uwagę, że nadal będziemy płacić podatek dochodowy według stawek 19, 30 i 40 proc. Podatki będą jednak nieznacznie niższe.

- Wynika to po pierwsze z większej kwoty wolnej od podatku, a po drugie - z podniesienia pierwszego progu skali podatkowej, po przekroczeniu którego będzie się wpadać w 30-proc. stawkę podatku - tłumaczył Marek Gadacz.

Jednocześnie zauważył, że nie są to jedyne zmiany. Do obniżenia efektywnych kosztów podatkowych pracowników, ale także menedżerów czy osób zasiadających w radach nadzorczych przyczynią się również zwiększone miesięczne koszty uzyskania przychodów.

- W ciągu roku z dobrodziejstwa zmian skorzystają przede wszystkim pracownicy, gdyż w ich przypadku już zaliczki pobierane przez pracodawców będą je uwzględniać. Pozostali podatnicy odczują efekt zmian dopiero przy rocznym rozliczeniu - argumentował Marek Gadacz.

Nowe progi podatkowe nieznacznie wpłyną na wysokość rozliczeń podatkowych, pozwalając na oszczędności rzędu kilkuset złotych rocznie.

Zdaniem Tomasza Rysiaka, prawnika z kancelarii Magnusson, jeszcze mniejszy wpływ na wysokość podatku będzie miała zmiana wysokości kosztów uzyskania przychodu, o które podatnik pracujący na umowę o pracę będzie mógł pomniejszyć swoje przychody.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Majszak

Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »