REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kasy fiskalne. Posłowie chcą zmiany rozporządzenia

REKLAMA

Posłowie z Komisji Finansów Publicznych domagają się od ministra finansów zmiany grudniowego rozporządzenia dotyczącego kas fiskalnych.
Według posłów, jeśli już mają być kasy fiskalne, to u prawników, lekarzy i pośredników finansowych.
23 grudnia ub.r. minister finansów określił w rozporządzeniu kolejne grupy podatników, które mają zacząć ewidencjonować obroty za pomocą kas fiskalnych. Zgodnie z nim do 30 kwietnia br. urządzenia takie będą musieli zainstalować m.in. fryzjerzy czy kosmetyczki. Dłuższym zwolnieniem, bo do 30 września br., będą się cieszyć czynności dotyczące usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo. Sprzedaż w zakresie pozostałych wymienionych w załączniku do rozporządzenia czynności ma być zwolniona do końca roku. Wśród nich są m.in. usługi prawnicze, medyczne czy pośrednictwa finansowego. To nie podoba się posłom z sejmowej Komisji Finansów Publicznych, którzy uważają, że jeżeli już trzeba wprowadzać kasy fiskalne, to należy zacząć właśnie od tych usług.
Podczas ostatniego posiedzenia komisji posłowie zdecydowali się wystąpić w tej sprawie do ministra finansów. Zdaniem posła Artura Zawiszy z Prawa i Sprawiedliwości obowiązek posiadania kas należy najpierw nakładać na finansowo silniejszych przedsiębiorców, a potem na słabszych. – Zwolnienia skierowane dla pewnych grup to ich uprzywilejowanie. Tymczasem według naszego rozeznania w usługach medycznych, prawnych i pośrednictwa finansowego mamy do czynienia z największymi obrotami – tłumaczy z kolei poseł Janusz Lisak z Partii Ludowo-Demokratycznej.
W dezyderacie do MF komisja wyraziła sprzeciw wobec rozporządzenia z 23 grudnia ub.r., uznając, że nie uwzględnia ono wyrażanych wcześniej wniosków posłów. Parlamentarzyści żądają od ministra przedstawienia harmonogramu wprowadzania obowiązku posiadania kas fiskalnych dla wszystkich grup podatników. Przede wszystkim jednak domagają się, aby od 1 stycznia 2006 r. obowiązek ewidencjonowania objął przychody z usług medycznych, prawniczych i pośrednictwa finansowego, a także przychody z gier losowych i zakładów wzajemnych.
Zdaniem autorów dezyderatu, powszechnie wiadomo, że większość usług świadczonych w zakresie ochrony zdrowia oraz prawniczych nie jest ewidencjonowana i opodatkowana. Posłowie zwrócili się też o przedstawienie szacunku przychodów w tych usługach, a także opracowanie koncepcji ewidencjonowania usług ochrony zdrowia w porozumieniu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jednocześnie posłowie proponują, by przedłużyć obowiązujące obecnie zwolnienia dla drobnych przedsiębiorców.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA