REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

System kaucyjny od 2025 r. Ustawa opublikowana

System kaucyjny od 2025 r. Jakie opakowania będą objęte systemem kaucyjnym?
System kaucyjny od 2025 r. Jakie opakowania będą objęte systemem kaucyjnym?
ShutterStock

REKLAMA

System kaucyjny zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Ma on na celu poprawę gospodarki opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Nowe przepisy wprowadzają wiele nowości, które mają wpłynąć na sposób, w jaki opakowania będą zbierane i przetwarzane. Ustawa w tej sprawie została opublikowana w Dzienniku Ustaw.
rozwiń >

Co to jest system kaucyjny?

System kaucyjny to sposób gospodarowania opakowaniami, który zakłada pobieranie kaucji za opakowania. Kaucja ta jest zwracana konsumentowi po oddaniu opakowania do punktu zbiorczego. Wprowadzenie system kaucyjnego od 2025 roku ma na celu zachęcanie konsumentów do zwrotu opakowań po zużyciu produktu, co ma przyczynić się do zwiększenia poziomu recyklingu i zmniejszenia ilości odpadów trafiających na składowiska.

Jakie opakowania będą objęte systemem kaucyjnym?

Ustawa z dnia 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw, opublikowana w Dzienniku Ustaw pod pozycją 1852, precyzuje, jakie opakowania będą objęte systemem kaucyjnym.

Opakowania na napoje jednorazowego użytku

System kaucyjny będzie obejmował butelki jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych przeznaczone na napoje o pojemności do trzech litrów. W tym zakresie uwzględnione zostaną również zakrętki i wieczka z tworzyw sztucznych. Wyjątek stanowią szklane lub metalowe butelki na napoje, których zakrętki i wieczka są wykonane z tworzyw sztucznych.

Puszki metalowe

Do systemu kaucyjnego zostaną włączone puszki metalowe o pojemności do jednego litra. Puszki te są powszechnie używane do napojów gazowanych, piwa czy napojów energetycznych.

Autopromocja

Butelki szklane wielokrotnego użytku

Butelki szklane wielokrotnego użytku o pojemności do półtora litra również zostaną objęte systemem kaucyjnym. Są one często wykorzystywane dla napojów premium lub regionalnych, które klienci mogą zwrócić po zużyciu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opakowania po zużytych produktach będzie można zwrócić w sklepie, by odzyskać wcześniej uiszczoną kaucję.

Sklepy o powierzchni przekraczającej 200 metrów kwadratowych będą zobowiązane do przyjmowania tych opakowań. Mniejsze punkty handlowe będą miały możliwość dobrowolnego dołączenia do systemu i przyjmowania opakowań objętych kaucją.

Jakie oznakowanie opakowań?

Wszystkie opakowania objęte systemem kaucyjnym będą musiały być odpowiednio oznakowane. Wzór oznakowania będzie wskazywać na objęcie opakowania systemem kaucyjnym oraz określać wysokość kaucji. Oznakowanie to powinno być wyraźne, widoczne, czytelne i trwałe, a także kontrastować z tłem opakowania.

Jaka wysokość kaucji?

Zgodnie z art. 40m. 1 ustawy maksymalna wysokość kaucji wynosi 2 zł. Przy czym minister właściwy do spraw klimatu w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych oraz ministrem właściwym do spraw gospodarki określi, w drodze rozporządzenia, wysokości kaucji dla poszczególnych rodzajów opakowań objętych systemem kaucyjnym, kierując się potrzebą ustalenia jej wysokości na poziomie stanowiącym zachętę do zwrotu opakowań i odpadów opakowaniowych, a także akceptowalnym społecznie poziomem stawki kaucji.

Kto będzie prowadził system kaucyjny?

Zgodnie z nowymi przepisami, system kaucyjny będzie prowadzony przez podmiot reprezentujący, który spełnia określone warunki. Kapitał zakładowy takiego podmiotu musi wynosić co najmniej 5 000 000 zł. Ponadto, podmiot ten musi posiadać zezwolenie na prowadzenie systemu kaucyjnego.

Podmioty prowadzące system kaucyjny będą miały szereg obowiązków. Wśród nich znajduje się prowadzenie ewidencji, sporządzanie sprawozdań, a także zapewnienie odpowiedniej infrastruktury do zbierania opakowań.

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK

Co to jest opłata produktowa?

Opłata produktowa stanowi jeden z kluczowych elementów nowego systemu kaucyjnego, wprowadzonego od 2025 roku. Jej głównym celem jest zachęcenie producentów i importerów do aktywnego uczestnictwa w systemie recyklingu oraz odpowiedzialnego zarządzania odpadami opakowaniowymi. Poniżej najważniejsze informacje dotyczące opłaty produktowej w kontekście nowych przepisów.

 • Cel opłaty produktowej - opłata produktowa została wprowadzona w celu zmotywowania producentów do aktywnego uczestnictwa w systemie recyklingu oraz do wypełniania obowiązków związanych z selektywnym zbieraniem odpadów opakowaniowych.
 • Naliczanie opłaty - opłata produktowa jest naliczana w sytuacji, gdy wprowadzający produkty w opakowaniach na napoje nie wypełni określonych obowiązków dotyczących selektywnego zbierania opakowań i odpadów opakowaniowych.
 • Podział odpowiedzialności - w sytuacji niewypełnienia obowiązków przez wprowadzającego produkty, zarówno on sam, jak i podmiot reprezentujący system kaucyjny, do którego przystąpił, są zobowiązani do wniesienia opłaty produktowej. Opłata ta jest obliczana oddzielnie dla różnych rodzajów opakowań, a koszty są dzielone równo między obie strony - każdy z podmiotów ponosi 50% kosztów.
 • Maksymalna stawka opłaty - w przypadku niewypełnienia obowiązków, maksymalna stawka opłaty produktowej dla opakowań wynosi 25 zł za 1 kg.
 • Określenie stawek - minister właściwy do spraw klimatu, we współpracy z ministrem odpowiedzialnym za gospodarkę, ma za zadanie określić stawki opłat produktowych dla różnych rodzajów opakowań. Przy ustalaniu stawek uwzględniane są negatywne oddziaływania opakowań i odpadów opakowaniowych na środowisko oraz koszty ich zagospodarowania.
 • Konsekwencje nieprzekazania danych - jeśli wprowadzający produkty w opakowaniach na napoje nie dostarczy wymaganych danych podmiotowi reprezentującemu system kaucyjny, zostanie obciążony opłatą produktową obliczoną dla opakowań objętych systemem, o których nie poinformował podmiotu reprezentującego.

Jakie korzyści z wprowadzenia systemu kaucyjnego?

Wprowadzenie systemu kaucyjnego ma na celu poprawę gospodarki odpadami opakowaniowymi. Dzięki temu możliwe będzie zwiększenie ilości zbieranych opakowań, co przyczyni się do zmniejszenia ilości odpadów trafiających na składowiska. Ponadto, system ten ma zachęcić konsumentów do bardziej odpowiedzialnego postępowania z opakowaniami.

Podsumowanie

Nowy system kaucyjny, który ma wejść w życie od 2025 roku, wprowadza wiele zmian w zakresie gospodarki opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Ma on na celu poprawę gospodarki odpadami oraz zachęcenie konsumentów do oddawania opakowań. Wprowadzenie tego systemu to ważny krok w kierunku bardziej zrównoważonej gospodarki odpadami w Polsce.

Zobacz pełną treść ustawy z dnia 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw

Autopromocja

Instrukcje księgowego. 101 praktycznych procedur z bazą narzędzi online

Kup książkę:

Instrukcje księgowego. 101 praktycznych procedur + narzędzia online
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • emeryt
  2023-09-17 23:15:36
  To straszne! Zamiast wrzucać opakowania każde do odpowiedniej frakcji odpadów (obecnie MUSZĘ mieć w domu 5 pojemników na śmieci, gdy jeszcze 5 lat temu miałem jeden!) będę musiał mieć szósty na opakowania kaucjonowane i będę musiał nosić je z powrotem Bóg wie gdzie, bo przecież to kupię tam, a tamto gdzie indziej. Raczej wiąże się to z wywaleniem tych opłat za kaucję w paszczę państwa, bo moje mieszkanie jakoś nie chce się powiększyć, by to wszystko pomieścić, a buty i zdrowie potrzebne do denerwowania się, że "tego nie przyjmujemy, bo to nie u nas kupione" też kosztują. Precz z takim systemem!!!
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odsetki ustawowe w 2023 roku - aktualne stawki, kalkulatory (zmiana oprocentowania od 5 października)

Jakie odsetki ustawowe obowiązują w 2023 roku? Jaka jest aktualna stawka odsetek ustawowych kapitałowych i odsetek ustawowych za opóźnienie określonych w kodeksie cywilnym? Ile wynosi obecnie stawka odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych? Uwaga! Od 5 października nastąpiła zmiana oprocentowania.

Stopy procentowe NBP 2023 - obniżka o 0,25 pkt proc. od 5 października

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła 4 października 2023 r. (ze skutkiem od 5 października br.) wszystkie stopy procentowe o 0,25 pkt proc (25 punktów bazowych). Stopa referencyjna, główna stopa NBP, spadła z 6% do 5,75%.

Międzynarodowe standardy rachunkowości - nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej od 16 października 2023 r.

Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie (UE) 2023/1803 z dnia 13 sierpnia 2023 r. przyjmujące międzynarodowe standardy rachunkowości. Nowe rozporządzenie stanowi uproszczenie konstrukcji przepisów UE dotyczących międzynarodowych standardów rachunkowości w celu zapewnienia jasności i przejrzystości. Rozporządzenie wejdzie w życie 16 października 2023 r.

Tabela kursów średnich NBP nr 192/A/NBP/2023 - z 4 października 2023

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 października 2023 roku. NBP nr 192/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6303 zł.

Sprzedaż e-commerce i import towarów - limity 2024

W roku 2024 nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów dla sprzedaży e-commerce oraz importu towarów. W porównaniu z rokiem 2023, nowe limity będą niższe, co może wpłynąć na działalność wielu przedsiębiorców działających w branży e-commerce.

EBC: kurs EUR/PLN z 2 października 2023 r.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 2 października 2023 roku. Kurs EUR/PLN to 4,6123 zł.

Mały podatnik 2024. Limit do VAT, PIT, CIT

Rok 2024 przynosi zmiany dotyczące małych podatników w zakresie VAT, PIT oraz CIT, które dotyczą limitów wartości sprzedaży oraz przychodu, które decydują o tym, czy podatnik może korzystać ze statusu "małego podatnika". W poniższym tekście przedstawiamy szczegółowe informacje na ten temat, oparte o kurs euro z 2 października 2023 roku, ogłoszony przez NBP.

Zatrudniasz młodocianych pracowników? Sprawdź, co zmienia najnowsze rozporządzenie!

30 września weszło w życie nowe rozporządzenie dotyczące wykazu prac wzbronionych młodocianym pracownikom oraz warunków ich zatrudniania. Kiedy i na jakich warunkach może być zatrudniona osoba niepełnoletnia? Jakie zmiany wprowadzają nowe przepisy? 

Zrozumieć startupy: 3 błędy, które trzeba naprawić, by odblokować innowacyjność

To nie granty pozwalają przyciągać najlepsze startupy do Polski – przyciągają „grant turystów”. Wokół startupów wciąż jest wiele niezrozumienia. Traktujemy je jako projekty technologiczne, albo oczekujemy, że będą zatrudniać jak korporacje. Zdaniem założyciela Maverick Nation, dopóki nie nauczymy się, na czym polega ich wartość, nie zbudujemy prawdziwej innowacyjności.

Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

REKLAMA