reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > "Rzeczpospolita": Spółki menedżerskie na celowniku fiskusa

"Rzeczpospolita": Spółki menedżerskie na celowniku fiskusa

Urzędy skarbowe przez półtora roku zgadzały się na podatek liniowy i wyższe koszty u menedżerów działających w spółce jawnej lub komandytowej. Teraz niespodziewanie zmieniły zdanie - pisze "Rzeczpospolita".

 

Menedżer nie może się rozliczać jak przedsiębiorca, nawet gdy jest wspólnikiem spółki osobowej - twierdzi warszawska oraz bydgoska izba skarbowa. Sytuacja kadry kierowniczej zmienia się więc jak w kalejdoskopie. Jeszcze parę miesięcy temu wydawało się, że znalazła sposób na fiskusa. Urzędy seryjnie akceptowały bowiem korzystne opodatkowanie w spółkach menedżerskich

 

Przypomnijmy: Menedżerom nie przysługuje stawka liniowa. Płacą podatek według skali 19, 30 albo 40 proc. Nie mogą też odliczać kosztów prowadzenia firmy - wydatków na samochód, telefon, siedzibę, podróże służbowe. Ich przychody rozlicza płatnik, potrącając ryczałtowe koszty (tak jak u pracowników). Kadra kierownicza płaci więc wyższe podatki niż inne grupy zawodowe, które mogą rozliczać przychody z własnej firmy. Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 19 lipca 2007 r. (sygn. K 11/06)

 

Kadra kierownicza próbuje ominąć podatkowe ograniczenia. Najbezpieczniejszym sposobem wydawały się właśnie spółki menedżerskie, czyli zakładanie spółki jawnej albo komandytowej i podpisywanie umowy o zarządzanie. Dzieki nim menedżer może płacić 19-proc. liniowy podatek i odliczać firmowe koszty.

 

Co na to organy podatkowe? Menedżerów, którzy jeszcze parę miesięcy temu występowali o interpretacje, spotkała miła niespodzianka.

 

- Otrzymaliśmy około 30 pozytywnych stanowisk urzędów w tej sprawie - mówi Beata Hudziak z HLB Frąckowiak i Wspólnicy. - Do tej pory ich nie zmieniono ani nie uchylono.

 

Niestety w listopadzie fiskus wykonał zwrot o 180 stopni. Zarówno Izba Skarbowa w Warszawie, jak i w Bydgoszczy nie mają wątpliwości: spółka nie może wykonywać czynności zarządczych, stroną kontraktu jest więc menedżer - konkretna osoba. Wykonuje on działalność osobistą, a nie gospodarczą, co wynika z art. 13 pkt 9 ustawy o PIT, który jest przepisem szczególnym w stosunku do regulacji mówiącej o przychodach z udziału w spółce osobowej.

 

Więcej w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej"

 

 

reklama

Czytaj także

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama