REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowość w odliczeniach od dochodu. Od listopada kupując obligacje oszczędnościowe uciekniesz od podatku!

Teraz obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa mogą być przedmiotem ulgi podatkowej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Znamy już ofertę obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa na listopad 2023 r. Ciekawą nowością jest możliwość inwestowania w te bezpieczne instrumenty finansowe w ramach IKZE – Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. W ten sposób w 2023 r. można uchronić przed podatkiem nawet prawie 12,5 tys. zł z osiąganych dochodów.

IKZE to szczególnie dobry instrument finansowy dla osób o wyższych dochodach. Nie tylko dlatego, że im łatwiej oszczędzać – w tym na emeryturę, korzystając z instrumentów w ramach tzw. trzeciego filara – ale i dla największych korzyści podatkowych. Inwestycje w ramach IKZE mogą uchronić przed koniecznością zapłaty nawet 32 proc. podatku, gdy dochody przekraczają 120 tys. zł rocznie.

Autopromocja

Teraz obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa także w ramach IKZE

Nowością w listopadowej ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa jest nabywanie obligacji oszczędnościowych także w ramach konta emerytalnego – IKZE-Obligacje.

Konto IKZE-Obligacje będzie można założyć w punktach sprzedaży jednego z agentów Ministerstwa Finansów – Banku PKO BP.

Jest to drugi, obok IKE-Obligacje, produkt emerytalny, w ramach którego kupimy obligacje oszczędnościowe.

Wszystkich, którzy myślą o bezpiecznym gromadzeniu środków na przyszłą emeryturę od listopada br. może zainteresować możliwość założenia Konta IKE-Obligacje oraz IKZE-Obligacje. Można mieć jednocześnie oba konta: IKE-Obligacje oraz IKZE-Obligacje bądź tylko jedno z nich.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa to bezpieczny instrument finansowy o poziomie bezpieczeństwa porównywalnym z lokatą w banku.

Wśród wielu typów obligacji, w listopadzie godne szczególnej uwagi są te, które oprocentowane będą wyżej niż stopa referencyjna NBP. Tak oprocentowane będą obligacje, których oprocentowanie ustalane jest na podstawie tej stopy.

W listopadzie trafią do sprzedaży obligacje 1-roczne ze stopą 6,25% w pierwszym okresie odsetkowym i 2-letnie oprocentowane 6,50% w pierwszym okresie odsetkowym. Marże obligacji 2-letnich, których oprocentowanie w kolejnych okresach odsetkowych uzależnione jest od stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego oraz obligacji 4-, 6-, 10 i i 12-letnich, których oprocentowanie uzależnione jest od inflacji pozostają niezmienione.

Ile można uchronić przed podatkiem, oszczędzając na IKZE

Wpłaty na IKZE, do wysokości, która jest określona w przepisach ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego, można odliczyć od:

 • dochodu, który jest opodatkowany według skali podatkowej,
 • dochodu, który jest opodatkowany podatkiem liniowym (19%),
 • przychodu, który jest opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Przypomnijmy, że od 2021 roku istnieją dwa limity wpłat na IKZE, w zależności czy oszczędzający na IKZE jest osobą prowadzącą  pozarolniczą działalność (1,8 przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego), czy nie prowadzi takiej działalności (1,2 przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego).

Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia  13 października  2022 r. w sprawie wysokości kwoty wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego w roku 2023 wysokość kwoty wpłat na IKZE w roku 2023 wynosi  8 322 zł.

Dla osób prowadzących pozarolniczą działalność, w rozumieniu art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 423, z późn. zm.) wysokość kwoty wpłat na IKZE w roku 2023 wynosi 12 483  zł.

Limity obowiązujące w 2024 r. powinniśmy poznać lada dzień.

Samo IKZE może być zaś prowadzone przez zawarcie umowy z:

 • funduszem inwestycyjnym albo
 • podmiotem prowadzącym działalność maklerską o świadczenie usług polegających na wykonywaniu zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych i prowadzenie rachunku papierów wartościowych        oraz rachunku pieniężnego, albo
 • zakładem ubezpieczeń – ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, albo
 • bankiem o prowadzenie rachunku bankowego, albo
 • dobrowolnym funduszem emerytalnym  prowadzonym przez powszechne towarzystwo emerytalne.

Wypłata z IKZE – czy jest opodatkowana?

Z konta IKZE nie można wycofać części zgromadzonych środków, tak jak z konta IKE.

Z IKZE możliwe jest tylko dokonanie zwrotu wszystkich środków zgromadzonych na tym koncie. Zwrot środków podlega opodatkowaniu PIT wg skali podatkowej.

Wypłata środków zgromadzonych na IKZE następuje wyłącznie:

 • na wniosek oszczędzającego, po osiągnięciu przez niego wieku 65 lat oraz pod warunkiem dokonywania wpłat na IKZE co najmniej w 5 latach kalendarzowych,
 • w przypadku śmierci oszczędzającego - na wniosek osoby uprawnionej.

Środki zgromadzone przez oszczędzającego na IKZE mogą być, w zależności od wniosku oszczędzającego, wypłacone jednorazowo lub w ratach.

Wypłata w ratach następować będzie przez co najmniej 10 lat, chyba że okres oszczędzania w  ramach IKZE był krótszy (jednak nie mniej niż 5 lat). W takim przypadku wypłata środków będzie mogła być pobierana przez okres równy okresowi oszczędzania, tj. okresowi, w jakim dokonywane były wpłaty. Środki wypłacane po zakończeniu oszczędzania na IKZE, niezależnie od formy wypłaty (jednorazowa albo w ratach) będą opodatkowane podatkiem zryczałtowanym w stawce 10%.

Największe korzyści podatkowe z wpłat na IKZE uzyskują więc aktualnie osoby, które dzięki wpłatom mogą uchronić je przed podatkiem w wysokości 32 proc. (skala podatkowa) lub 19-procentowym (podatek liniowy).

Jednak nawet obniżenie pierwszego progu w PIT do 12 proc. nie powinno zniechęcać – zysk w różnicy podatku płaconego teraz a przy wypłacie jest co prawda tylko 2 procentowy. Jednak zakładając, że w przyszłości nasze dochody gwałtownie spadną, wypłata czy wypłaty w ratach pozwalają „przenieść” podatek z obecnego czasu na przyszłość. Ponadto przy odpowiednim inwestowaniu oszczędności na IKZE powinny one dać korzyści nie tylko podatkowe, ale i będące efektem pomnażania pieniędzy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Zatrudnianie i rozliczanie kierowców w branży produkcyjnej. Jak i dlaczego różni się od rozliczania pozostałych pracowników?

W firmach, w których transport jest jedynie narzędziem do wykonywania ich głównego biznesu, istnieje wiele różnic pomiędzy rozliczaniem kierowców a pracowników na innych stanowiskach. Ewidencja czasu pracy i naliczenie wynagrodzenia w branży produkcyjnej to ciekawy przypadek, często także problematyczny dla kadr. Na czym polegają te różnice?

Przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty (art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej)

Kiedy występuje przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty, co wynika z przepisów zawartych w art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej? Co do zasady prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ministerstwo Finansów: Coraz więcej spraw można załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Wystarczy internet i telefon

Klienci Krajowej Administracji Skarbowej coraz więcej spraw urzędowych mogą załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Jest to możliwe z dowolnego miejsca za pośrednictwem infolinii KAS lub za pośrednictwem usług e-Urzędu Skarbowego.

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Sprawdź, jakie są zasady

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu z VAT. Ale czy również przy odsprzedaży?

20 maja upływa termin na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok

20 maja jest ostatnim dniem, kiedy przedsiębiorca musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2024 r. wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Jest to również termin na opłacenie należnych składek za kwiecień 2024 r. wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.

Okulary dla pracownika. O odliczeniu VAT nie przesądza wskazanie podatnika jako nabywcy. Kluczowe jest prawo do rozporządzania towarem jak właściciel

Do najczęściej popełnianych błędów VAT należą nieprawidłowości w zakresie odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących pracowników. O prawie do odliczenia nie przesądza wykazanie podatnika jako nabywcy na fakturze. Kluczowe jest nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

REKLAMA