REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowość w odliczeniach od dochodu. Od listopada kupując obligacje oszczędnościowe uciekniesz od podatku!

Teraz obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa mogą być przedmiotem ulgi podatkowej
Teraz obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa mogą być przedmiotem ulgi podatkowej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Znamy już ofertę obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa na listopad 2023 r. Ciekawą nowością jest możliwość inwestowania w te bezpieczne instrumenty finansowe w ramach IKZE – Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. W ten sposób w 2023 r. można uchronić przed podatkiem nawet prawie 12,5 tys. zł z osiąganych dochodów.

IKZE to szczególnie dobry instrument finansowy dla osób o wyższych dochodach. Nie tylko dlatego, że im łatwiej oszczędzać – w tym na emeryturę, korzystając z instrumentów w ramach tzw. trzeciego filara – ale i dla największych korzyści podatkowych. Inwestycje w ramach IKZE mogą uchronić przed koniecznością zapłaty nawet 32 proc. podatku, gdy dochody przekraczają 120 tys. zł rocznie.

Autopromocja

Teraz obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa także w ramach IKZE

Nowością w listopadowej ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa jest nabywanie obligacji oszczędnościowych także w ramach konta emerytalnego – IKZE-Obligacje.

Konto IKZE-Obligacje będzie można założyć w punktach sprzedaży jednego z agentów Ministerstwa Finansów – Banku PKO BP.

Jest to drugi, obok IKE-Obligacje, produkt emerytalny, w ramach którego kupimy obligacje oszczędnościowe.

Wszystkich, którzy myślą o bezpiecznym gromadzeniu środków na przyszłą emeryturę od listopada br. może zainteresować możliwość założenia Konta IKE-Obligacje oraz IKZE-Obligacje. Można mieć jednocześnie oba konta: IKE-Obligacje oraz IKZE-Obligacje bądź tylko jedno z nich.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa to bezpieczny instrument finansowy o poziomie bezpieczeństwa porównywalnym z lokatą w banku.

Wśród wielu typów obligacji, w listopadzie godne szczególnej uwagi są te, które oprocentowane będą wyżej niż stopa referencyjna NBP. Tak oprocentowane będą obligacje, których oprocentowanie ustalane jest na podstawie tej stopy.

W listopadzie trafią do sprzedaży obligacje 1-roczne ze stopą 6,25% w pierwszym okresie odsetkowym i 2-letnie oprocentowane 6,50% w pierwszym okresie odsetkowym. Marże obligacji 2-letnich, których oprocentowanie w kolejnych okresach odsetkowych uzależnione jest od stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego oraz obligacji 4-, 6-, 10 i i 12-letnich, których oprocentowanie uzależnione jest od inflacji pozostają niezmienione.

Ile można uchronić przed podatkiem, oszczędzając na IKZE

Wpłaty na IKZE, do wysokości, która jest określona w przepisach ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego, można odliczyć od:

 • dochodu, który jest opodatkowany według skali podatkowej,
 • dochodu, który jest opodatkowany podatkiem liniowym (19%),
 • przychodu, który jest opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Przypomnijmy, że od 2021 roku istnieją dwa limity wpłat na IKZE, w zależności czy oszczędzający na IKZE jest osobą prowadzącą  pozarolniczą działalność (1,8 przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego), czy nie prowadzi takiej działalności (1,2 przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego).

Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia  13 października  2022 r. w sprawie wysokości kwoty wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego w roku 2023 wysokość kwoty wpłat na IKZE w roku 2023 wynosi  8 322 zł.

Dla osób prowadzących pozarolniczą działalność, w rozumieniu art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 423, z późn. zm.) wysokość kwoty wpłat na IKZE w roku 2023 wynosi 12 483  zł.

Limity obowiązujące w 2024 r. powinniśmy poznać lada dzień.

Samo IKZE może być zaś prowadzone przez zawarcie umowy z:

 • funduszem inwestycyjnym albo
 • podmiotem prowadzącym działalność maklerską o świadczenie usług polegających na wykonywaniu zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych i prowadzenie rachunku papierów wartościowych        oraz rachunku pieniężnego, albo
 • zakładem ubezpieczeń – ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, albo
 • bankiem o prowadzenie rachunku bankowego, albo
 • dobrowolnym funduszem emerytalnym  prowadzonym przez powszechne towarzystwo emerytalne.

Wypłata z IKZE – czy jest opodatkowana?

Z konta IKZE nie można wycofać części zgromadzonych środków, tak jak z konta IKE.

Autopromocja

Z IKZE możliwe jest tylko dokonanie zwrotu wszystkich środków zgromadzonych na tym koncie. Zwrot środków podlega opodatkowaniu PIT wg skali podatkowej.

Wypłata środków zgromadzonych na IKZE następuje wyłącznie:

 • na wniosek oszczędzającego, po osiągnięciu przez niego wieku 65 lat oraz pod warunkiem dokonywania wpłat na IKZE co najmniej w 5 latach kalendarzowych,
 • w przypadku śmierci oszczędzającego - na wniosek osoby uprawnionej.

Środki zgromadzone przez oszczędzającego na IKZE mogą być, w zależności od wniosku oszczędzającego, wypłacone jednorazowo lub w ratach.

Autopromocja

Wypłata w ratach następować będzie przez co najmniej 10 lat, chyba że okres oszczędzania w  ramach IKZE był krótszy (jednak nie mniej niż 5 lat). W takim przypadku wypłata środków będzie mogła być pobierana przez okres równy okresowi oszczędzania, tj. okresowi, w jakim dokonywane były wpłaty. Środki wypłacane po zakończeniu oszczędzania na IKZE, niezależnie od formy wypłaty (jednorazowa albo w ratach) będą opodatkowane podatkiem zryczałtowanym w stawce 10%.

Największe korzyści podatkowe z wpłat na IKZE uzyskują więc aktualnie osoby, które dzięki wpłatom mogą uchronić je przed podatkiem w wysokości 32 proc. (skala podatkowa) lub 19-procentowym (podatek liniowy).

Jednak nawet obniżenie pierwszego progu w PIT do 12 proc. nie powinno zniechęcać – zysk w różnicy podatku płaconego teraz a przy wypłacie jest co prawda tylko 2 procentowy. Jednak zakładając, że w przyszłości nasze dochody gwałtownie spadną, wypłata czy wypłaty w ratach pozwalają „przenieść” podatek z obecnego czasu na przyszłość. Ponadto przy odpowiednim inwestowaniu oszczędności na IKZE powinny one dać korzyści nie tylko podatkowe, ale i będące efektem pomnażania pieniędzy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • GS
  2023-10-31 12:00:57
  Co za przekłamany tytuł! Normalnie Pudelek się robi z tego portalu.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy faktury dla konsumentów będą wystawiane w KSeF?

Faktury w systemie KSeF. Czy faktury dla osób fizycznych (konsumentów) będą mogły być dobrowolnie wystawiane w KSeF?

Zerowy VAT na żywność 2024. "Większość sejmowa nie chce tego rozwiązania"

Projekt ustawy o zerowym VAT na żywność w pierwszym półroczu 2024 roku jest gotowy, ale nowa większość sejmowa ma problem z jego przyjęciem, bo jest autorstwa naszego rządu; za ich podejście, niestety, zapłacą Polacy - powiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki.

Ceny energii 2024. Zamrożenie cen kosztem jednej firmy

Ceny energii w 2024 roku. "Jestem za tym, by zamrozić ceny energii, ale nie można tego robić kosztem jednej narodowej firmy" - podkreślił prezes Orlenu Daniel Obajtek. Dodał, że wówczas część inwestycji Orlenu mogłaby być zagrożona.

Podejrzenie fałszerstwa faktur na ponad 10 mln zł. Kolejne pięć osób zatrzymanych

Podejrzenie fałszerstwa faktur. Pięć osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się wystawianiem lub posługiwaniem się nierzetelnymi fakturami, w celu zaniżenia nienależnego podatku VAT, zostało zatrzymanych przez CBŚP. Skarb państwa miał stracić na działalności grupy co najmniej 12 mln zł.

Limit działalności nierejestrowanej w 2024 r. wzrośnie do 3225 zł. Ale VAT i tak trzeba będzie niekiedy zapłacić.

Kolejny wzrost limitu dla działalności nierejestrowanej cieszy tych, którzy poprawiają kondycję domowego budżetu korzystając z możliwości prowadzenia niewielkiej działalności bez konieczności jej rejestrowania w CEIDG. Jednak brak rejestracji to jedno, a rozliczenia na gruncie VAT, to odrębna sprawa. Warto sprawdzić, czy ciesząc się uproszczeniami przewidzianymi dla tej formy działalności nie zaniedbuje się obowiązków czynnego podatnika VAT.

Jak sformułować klauzulę arbitrażową w umowie?

Klauzule arbitrażowe w umowach. Jak odzyskać zaległą płatność nawet w 3 tygodnie? Duże, ale także małe firmy np. z sektorów budowalnego, logistycznego czy informatycznego coraz częściej korzystają z arbitrażu online zamiast sądów powszechnych.

Tabela kursów średnich NBP z 5 grudnia 2023 roku - nr 235/A/NBP/2023

Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 5 grudnia 2023 roku - nr 235/A/NBP/2023. Kurs euro to 4,3233 zł.

Wyższe opłaty drogowe w transporcie – czy zapłacą za nie konsumenci?

Podwyżki opłat drogowych, które wyniosą nawet 80 proc. w Niemczech sprawią, że firmy transportowe będą musiały szukać oszczędności gdzie indziej. Jedynym skutecznym rozwiązaniem wydaje się podniesienie cen frachtu, chociaż wiadomo, że koszty tego rozwiązania poniosą nie zleceniodawcy, lecz konsumenci. A niezależnie od tego firmy transportowe i tak muszą dobrze przygotować się do funkcjonowania w nowej, droższej rzeczywistości. Sprawdzamy nastroje panujące w branży i szukamy rozwiązań, które mogą pomóc przewoźnikom oszczędzać nie tylko w tym trudnym okresie. 

Nowe stawki minimalnego wynagrodzenia w 2024 roku. Wyższe nie tylko pensje. Jak wzrosną w nowym roku inne świadczenia pracownicze?

Minimalne wynagrodzenie za pracę, które obecnie wynosi 3600 zł, od 1 stycznia 2024 r. wzrośnie do 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. - o kolejne kilkadziesiąt złotych, do 4300 zł. Łącznie da to wzrost płacy minimalnej o 19,4%. Zaplanowana na przyszły rok podwyżka będzie rekordową w ujęciu kwotowym i bliską rekordowej w ujęciu procentowym. Od 2000 roku tylko dwukrotnie procentowy wzrost płacy minimalnej był wyższy. W 2008 r. jej kwota została ona podniesiona z 936 zł do 1126 zł, a więc o 20,3%. Natomiast w 2023 r. dwie zmiany, obowiązujące od stycznia i od lipca, wywindowały płacę minimalną z 3010 zł do 3600 zł, a więc łącznie o 19,6%. Podwyższenie płacy minimalnej wpłynie również w 2024 roku na szereg wskaźników i świadczeń pracowniczych. 

Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia. Kiedy przysługuje i ile wynosi? Jakie warunki trzeba spełnić? Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim?

ZUS informuje, że zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy nie tylko w trakcie zatrudnienia, lecz także podczas wypowiedzenia, a nawet po rozwiązaniu umowy o pracę. Ale w tym przypadku muszą być spełnione określone warunki. Jakie?

REKLAMA