Mikrorachunek podatkowy z nowymi funkcjami od 1 stycznia 2024 r.
REKLAMA
REKLAMA
Dotychczas wpłacali te należności na wyznaczone rachunki Urzędu Skarbowego w Nowym Targu.
REKLAMA
Ministerstwo Finansów planuje, by kolejne należności (m.in. cło i akcyza) trafiały na mikrorachunki podatkowe. Dotychczas podatnicy korzystali z indywidualnego rachunku podatkowego, tzw. mikrorachunku podatkowego wpłacając PIT, CIT i VAT. Poszerzenie katalogu wpłat realizowanych przy użyciu mikrorachunku podatkowego wynika ze zmiany rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 października 2022 r. w sprawie określenia rodzajów podatków, opłat lub niepodatkowych należności budżetowych, których wpłata jest realizowana przy użyciu mikrorachunku podatkowego. Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2024 r.
To dopiero pierwszy etap zmian
Wprowadzone rozwiązania są pierwszym etapem zmian dotyczących wdrożenia obsługi należności scentralizowanych przy użyciu mikrorachunku podatkowego. Docelowo podatnicy będą wpłacali na swój mikrorachunek PIT, CIT, VAT, podatek od wydobycia niektórych kopalin, podatek od gier, podatek akcyzowy, cło, opłatę emisyjną, opłatę paliwową, dopłaty w grach liczbowych, loteriach pieniężnych i grze telebingo, podatek od towarów i usług w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych.
Jak sprawdzić numer mikrorachunku?
Numer swojego mikrorachunku podatkowego można sprawdzić w dowolnym momencie w ciągu roku, korzystając z generatora dostępnego na stronie podatki.gov.pl lub w każdym urzędzie skarbowym. Wygenerowanie i korzystanie z mikrorachunku nie wiąże się z żadnymi opłatami. Wystarczy go sprawdzić w generatorze i wykorzystać podczas przelewu.
Więcej informacji na temat mikrorachunku podatkowego można znaleźć na stronie https://www.podatki.gov.pl/mikrorachunek-podatkowy/
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat