REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rada Ministrów: Wakacje od ZUS (tylko 1 miesiąc) na pewno w 2024 roku. Są już najważniejsze założenia

Rada Ministrów: Wakacje od ZUS (tylko 1 miesiąc) na pewno w 2024 roku. Są już najważniejsze założenia
Rada Ministrów: Wakacje od ZUS (tylko 1 miesiąc) na pewno w 2024 roku. Są już najważniejsze założenia
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman poinformował 4 stycznia 2024 r., że w kierowanym przez niego resorcie trwają prace nad projektem "wakacji od ZUS" (zwanych także jako "urlop dla przedsiębiorców") - chodzi o wakacje składkowe, czyli możliwość niepłacenia przez 3 miesiące składek na ZUS. Minister przekazał, że program ten na pewno będzie działał w 2025 roku ale nie można wykluczyć, że ruszy jeszcze w 2024 roku. W dniu 9 stycznia 2024 r. Rada Ministrów podjęła decyzję, że ów tzw. urlop dla przedsiębiorców zacznie obowiązywać jeszcze w 2024 roku. Ale Kancelaria Prezesa Rady Ministrów napisała w komunikacie tylko o 1 miesiącu niepłacenia składek ZUS. Ten 1 miesiąc potwierdził też premier Donald Tusk na konferencji prasowej po posiedzieniu Rady Ministrów.

"Wakacje od ZUS" - Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad projektem

"Bardzo mocno pracujemy nad projektem wakacji od ZUSu, dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą, jednoosobową działalność gospodarczą. Mam nadzieję, że w niedługim czasie będę miał przyjemność przedstawić założenia tego projektu i zaprosić na kolejne spotkanie, na którym przedstawimy założenia tego projektu, W tej chwili konsultujemy. Przede wszystkim chcemy to bardzo dobrze policzyć, musimy to zrobić we współpracy z MF i ZUS" - powiedział Hetman.

"Jeśli chodzi o zabezpieczanie finansowania, to na rok 2024 r. takiego zabezpieczania w budżecie nie mamy, jeśli chodzi o wakacje od ZUSu. Mieliśmy niewiele czasu na przygotowanie projektu budżetu na 2024 r." - dodał.

Minister wskazał, że program będzie obowiązywał w 2025 r., ale nie można wykluczyć, że ruszy jeszcze w 2024 r.

"Z pewnością będzie działał w 2025 r., ale nie mogę wykluczyć, że po tym, jak założenia programu będą stworzone, może się okazać, że przy nowelizacji tegorocznego budżetu, te środki się znajdą, aby od drugiej połowy roku program wprowadzić. Ale obiecać tego nie mogę. Chcemy to dokładnie policzyć" - powiedział minister Hetman.

Autopromocja

Założenia projektu wakacji składkowych

Tego samego dnia w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiły się założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten zakłada, że każdy przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, będzie mógł poinformować ZUS o zamiarze niepodlegania pod obowiązkowe ubezpieczenia społeczne, a także o nieopłacaniu składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy w wymiarze do 3 miesięcy kalendarzowych w ciągu roku kalendarzowego. 

W założeniach omawianego projektu nie ma wyszczególnionych żadnych warunków takiej decyzji przedsiębiorcy, a zatem można przypuszczać, że nie będzie ona uzależniona np. od wykazania trudnej sytuacji finansowej (biznesowej).

Oczywiście omawiane wakacje od ZUS (wakacje składkowe) będą opcją (czyli dobrowolną decyzją przedsiębiorcy) dla wszystkich przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą bez względu na formę rozliczania podatku dochodowego. 

To nowe rozwiązanie ma na celu ograniczenie skali zawieszania i zamykania działalności gospodarczych.

Co po wakacjach składkowych?

Jak czytamy w założeniach omawianego projektu, po upływie okresu (lub okresów) "wakacji od ZUS", ponowne objęcie obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi następować będzie automatycznie i nie będzie wymagało osobnego zgłoszenia.

Wakacje od ZUS a zasiłek chorobowy

Korzystanie z możliwości niepłacenia składek na ZUS nie będzie miało wpływu na uprawnienie do zasiłku chorobowego jednoosobowego przedsiębiorcy – o ile składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe były opłacane przez minimalny, wskazany w przepisach okres 90 dni.

Ważne

Omawiany projekt ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i skierowany do Sejmu jeszcze w I kwartale 2024 roku.

Tzw. Urlop dla przedsiębiorców. Decyzja Rady Ministrów z 9 stycznia 2024 r.

W dniu 9 stycznia 2024 r. Rada Ministrów przyjęła informację o kierunku i harmonogramie prac legislacyjnych wdrażających tzw. urlop dla przedsiębiorców, przedłożoną przez Ministra Rozwoju i Technologii.
Rząd zamierza wprowadzić wakacje od składek dla przedsiębiorców. Nie będą oni musieli płacić składek na ubezpieczenie społeczne przez jeden miesiąc w roku. Na posiedzeniu Rady Ministrów odbyła się debata na temat kierunku i harmonogramu prac legislacyjnych wdrażających to rozwiązanie.

Najważniejsze założenia:

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, nie będą musieli płacić składek na ubezpieczenie społeczne przez jeden miesiąc w roku. (Uwaga! tu jest zasadnicza rozbieżność między decyzją Rady Ministrów - gdzie napisano o 1 miesiącu niepłacenia składek a zapowiedziami ministra Hetmana i założeniach projektu opublikowanych w Wykazie prac legislacyjnych i programowych RM - gdzie widnieje zapis o 3 miesiącach niepłacenia składek)

Rozwiązanie będzie dotyczyć mikroprzedsiębiorców oraz osób samozatrudnionych.

Podczas korzystania z ulgi, przedsiębiorcy będą mogli nadal prowadzić działalność gospodarczą i wystawiać faktury.

W miesiącu, w którym przedsiębiorca będzie korzystał z ulgi, składkę na ubezpieczenie społeczne zapłaci za niego ZUS.

Projekt ustawy dotyczący tzw. urlopu dla przedsiębiorców będzie przyjęty przez Radę Ministrów do końca marca, a zacznie obowiązywać jeszcze w 2024 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

oprac. Paweł Huczko

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Mirella
    2024-01-10 09:15:56
    Jakość materiałów szkoleniowych jest imponująca - są klarowne, dobrze zorganizowane i w pełni profesjonalne. Polecam Wiedzę i praktykę jeśli siedzicie w księgowosci
    0
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

REKLAMA