REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powrót do ryczałtowej składki zdrowotnej odliczanej od podatku, kasowy PIT, dobrowolny ZUS - propozycje przedstawione w Sejmie

Powrót do ryczałtowej składki zdrowotnej odliczanej od podatku, kasowy PIT, dobrowolny ZUS - propozycje przedstawione w Sejmie
Powrót do ryczałtowej składki zdrowotnej odliczanej od podatku, kasowy PIT, dobrowolny ZUS - propozycje przedstawione w Sejmie
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Powrót do ryczałtowej składki zdrowotnej, która jest odliczana od podatku dochodowego, projekt kasowego PIT-u, dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców i koniec blokowania kont przez Urzędy Skarbowe i ZUS - to propozycje Konfederacji dla przedsiębiorców przedstawione 30 stycznia 2024 r. w Sejmie.

Problemy polskich firm

"Rok 2023 był rokiem wielu niechlubnych rekordów. Jesteśmy tu dzisiaj żeby porozmawiać o kolejnym z nich, tym niechlubnym rekordem był rekord upadłości polskich firm. Z rynku zniknęło 220 tys. firm, w większości jednoosobowych działalności gospodarczych. Kolejne 372 tys. działalności zawiesiło swoją działalność. To oznacza, że w ubiegłym roku zlikwidowano o 10 tys. więcej firm, niż w roku poprzednim" - podał na konferencji prasowej w Sejmie poseł Konfederacji Michał Wawer.

Dodał, że "do tego dochodzi problem zatorów płatniczych, które przekroczyły już 9 mld zł w polskich przedsiębiorstwach". "A zaległości w płatnościach w zeszłym roku dotyczyły aż 264 tys. firm, czyli na dodatek do kilkuset tysięcy firm zamkniętych i zawieszonych mamy kolejne 260 tys. firm, które nie mają płynności, które mają zatory płatnicze" - przekazał polityk.

Ocenił, że "w Polsce mamy dziesiątki różnych barier dla rozwoju przedsiębiorczości, dla funkcjonowania normalnych firm". "Te bariery niestety są mnożone przez każdy kolejny rząd, niezależnie od tego, czy jest to pod barwami SLD, pod barwami PiS-u czy pod barwami Platformy Obywatelskiej, kolejne bariery dla polskiej przedsiębiorczości rosną" - podkreślił Wawer.

"Nie pozwólmy na to, żeby Polska stała się krajem zdominowanym wyłącznie przez wielkie korporacje, pracujące w oparciu o tanią siłę roboczą. (...) Walczmy o to, żeby polscy przedsiębiorcy mieli swoje prawa, mieli swoje możliwości, mieli możliwość tego, żeby zakładać firmy, rozwijać je, żeby z małych firm rosły średnie, a z średnich rosły duże firmy i wyrastały globalne polskie marki, żebyśmy nie byli tylko podwykonawcą dla globalnej gospodarki" - zaapelował Wawer.

REKLAMA

Autopromocja

Powrót do ryczałtowej składki zdrowotnej odliczanej od podatku, kasowy PIT, dobrowolny ZUS - propozycje Konfederacji

Lider Konfederacji w woj. kujawsko-pomorskim Marcin Sypniewski przedstawił propozycje Konfederacji w tym zakresie.

"Mamy kilka dobrych propozycji dla przedsiębiorców. Jest to przede wszystkim powrót do ryczałtowej składki zdrowotnej, która jest odliczana od podatku dochodowego, to jest projekt kasowego PIT-u, czyli płatność podatku dopiero po otrzymaniu zapłaty, dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców i koniec bezprawnego blokowania kont przez Urzędy Skarbowe i ZUS" - powiedział Sypniewski.
(PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ par/

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA