REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ryczałt: przekroczenie limitu pozbawia prawa do podatku liniowego

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Podatnik, który straci prawo do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, musi rozliczać PIT na zasadach ogólnych. Od 2008 roku utrata ryczałtu w trakcie roku będzie skutkować opodatkowaniem tylko według skali progresywnej. Przedsiębiorca nie będzie miał prawa do liniowego PIT i wspólnego rozliczenia z małżonkiem.

Od przyszłego roku podatnik ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, który przekroczy limit obrotów w wysokości 150 tys. euro straci prawo do rozliczeń w tej formie i od następnego miesiąca będzie musiał przejść na opodatkowanie według zasad ogólnych. Co ciekawe, te zasady ogólne nie będą oznaczać wyboru między progresywną skalą PIT ze stawkami 19, 30 i 40 proc. a 19-proc. podatkiem liniowym. Były ryczałtowiec będzie miał prawo do opodatkowania swojej działalności tylko według skali PIT. Dlaczego?

REKLAMA

Zgodnie ze stanowiskiem prezentowanym przez organy podatkowe, aby podatnik mógł rozliczać się liniowym PIT, do 20 stycznia musi taki wybór zgłosić w urzędzie skarbowym. Oznacza to, że jeśli podatnik ryczałtu przekroczy limit obrotów np. 22 stycznia, to przez pozostałą część roku będzie musiał płacić PIT według skali.

Same minusy

Dotychczas ryczałt był dla przedsiębiorców - zwłaszcza małych - prostą, dającą możliwości rozwoju formą rozliczeń z fiskusem. Jednak od przyszłego roku ryczałt zamiast korzyści może być przyczyną wielu problemów.

Łukasz Bączyk, konsultant w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers, zwrócił uwagę, że obecnie osoby fizyczne, których przychody z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekroczyły w poprzednim roku podatkowym kwoty 250 tys. euro, mają prawo do opodatkowywania swoich przychodów ryczałtem przez cały rok podatkowy. Od początku przyszłego roku kwota ta ulegnie obniżeniu do 150 tys. euro. Ponadto, jeżeli przychody podatnika rozliczającego się ryczałtem przekroczą ten limit w danym miesiącu, już od następnego będzie on zobowiązany do prowadzenia ksiąg i opodatkowania uzyskanych dochodów według progresywnej skali podatkowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dotychczas przekroczenie limitu powodowało obowiązek zmiany formy opodatkowania dopiero od następnego roku.

REKLAMA

Co więcej, po zmianie podatnik nie będzie mógł opodatkować swoich dochodów według 19-proc. stawki liniowej, ponieważ warunkiem umożliwiającym skorzystanie z tej preferencyjnej formy opodatkowania jest złożenie odpowiedniego wniosku do urzędu skarbowego do 20 stycznia danego roku.

- Nie będzie mógł także rozliczyć swoich dochodów łącznie z małżonkiem (lub z dzieckiem, jeżeli je samotnie wychowuje), ponieważ przez część roku rozliczał się ryczałtem - dodał Łukasz Bączyk.

Przydatne szacowanie

Organy podatkowe stoją na stanowisku, że podatnik, który w trakcie roku utracił prawo do opodatkowania ryczałtem, nie może rozliczać się za pozostałą część roku wspólnie z małżonkiem. Fiskus twierdzi też, że podatnik taki nie może się rozliczać podatkiem liniowym według stawki 19 proc. W przypadku podatników kontynuujących działalność, do skorzystania z tego sposobu opodatkowania wymagane jest złożenie oświadczenia do 20 stycznia roku podatkowego. Jedynie podatnik rozpoczynający działalność może takiego zgłoszenia dokonać w innym terminie.

REKLAMA

- Tak niekorzystne uregulowania dotyczące ryczałtowców wynikają wprost z ustawy. Stanowisko organów podatkowych jest więc oparte na brzmieniu przepisów i zapewne nie ulegnie zmianie - stwierdziła Joanna Patyk, konsultant podatkowy w BDO Numerica.

Jednocześnie podkreśliła, że jedynym rozwiązaniem w omawianej sytuacji jest obliczenie przez podatnika, na podstawie danych z roku 2007, szacowanej wysokości obrotów w roku 2008. Po dokonaniu takich wyliczeń podatnik powinien zdecydować, czy pozostać na ryczałcie, czy złożyć w urzędzie skarbowym do 21 stycznia 2008 r. oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie liniowej (w przyszłym roku termin do złożenia to 21 stycznia, bo 20 stycznia wypada w niedzielę).

- Takie postępowanie podatnika, wymuszone obowiązującymi przepisami, pozwoli mu uniknąć niekorzystnych konsekwencji wynikających z tych regulacji - argumentowała Joanna Patyk.

Wysokie ryzyko

W obliczu obniżenia kwot limitów przychodów umożliwiających opodatkowanie na zasadach zryczałtowanych, ryzyko utraty uprawnień do opodatkowania w tej formie znacznie wzrasta. Na ten aspekt zwrócił uwagę Paweł Jabłonowski, doradca podatkowy w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, który wyjaśnił, że jeżeli taka okoliczność już się pojawi, podatnik zmuszony jest do opodatkowania na zasadach ogólnych. Stawka podatku wzrośnie, jednak jest możliwość potrącenia kosztów uzyskania przychodu i w ten sposób finansowo można nie odczuć utraty przedmiotowego prawa. Sytuacja podatnika może się jednak pogorszyć, gdy po utracie prawa do opodatkowania w formie podatku ryczałtowego wpadnie w wyższy próg skali podatkowej.

- W obliczu takiej ewentualności można rozważyć sytuację zakończenia działalności gospodarczej i jej ponownego rozpoczęcia, przy założeniu zgłoszenia opodatkowania na zasadach podatku liniowego. Organy podatkowe co do zasady akceptują taką praktykę - wskazał Paweł Jabłonowski.

Konsekwencji takich uregulowań nie muszą obawiać się natomiast podatnicy wychowujący dzieci. Korzystając z ulgi prorodzinnej, która podatnikom liniowego PIT nie przysługuje, mogą też zyskać na opodatkowaniu według skali. Nie tyle jednak - co pokazały nasze opublikowane wczoraj symulacje - ile w przypadku gdyby korzystali i z ulgi, i z małżeńskiego rozliczenia. A do tego ostatniego w roku utraty ryczałtu prawa mieć nie będą.

Nieumyślna pułapka

Analizując zmiany w ryczałcie, które będą obowiązywały od początku 2008 roku, można odnieść wrażenie, że ustawodawca chciał zniechęcić podatników do korzystania z tej formy rozliczeń. Warto też przypomnieć, że Ministerstwo Finansów przez długi czas chciało w ogóle zlikwidować tę formę opodatkowania. Można zatem postawić pytanie, czy utrudnienia dla ryczałtowców nie mają doprowadzić do takiego samego efektu?

Arkadiusz Michaliszyn, prawnik, partner CMS Cameron McKenna, uważa, że jest to klasyczna pułapka, w jaką wpaść może przedsiębiorca.

- Nie sądzę, aby był to celowy zamysł, ale raczej wynik zagubienia ustawodawcy w gąszczu własnych przepisów. Przyczyną problemu jest nałożony na podatnika obowiązek meldowania do 20 stycznia roku podatkowego urzędowi skarbowemu woli korzystania z 19-proc. stawki podatku. Gdyby nie było tego obowiązku, nie otwarłaby się jakaś furtka, dzięki której podatnik mógłby osiągnąć ponadnormatywne korzyści - tłumaczył Arkadiusz Michaliszyn.

Według niego urząd nie potrzebuje tej informacji. Mimo to obowiązek ten istnieje i jest doskonałym przykładem nikomu niesłużących ograniczeń biurokratycznych.

- Teraz okazuje się, że oprócz niepotrzebnego zawracania głowy, przepis ten prowadzi do pokrzywdzenia ryczałtowców - podsumował nasz rozmówca z CMS Cameron McKenna.

Ważne!

Ostatnim dniem na wybór w 2008 roku 19-proc. liniowego PIT jest 21 stycznia 2008 r. Termin ustawowy, czyli 20 stycznia, to niedziela, dlatego następuje przesunięcie terminu na najbliższy dzień roboczy, czyli poniedziałek 21 stycznia

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Rozliczenie ryczałtu ewidencjonowanego

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ryczałt

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

Polski podatek cyfrowy jeszcze w tym roku? Rząd nie ogląda się na Brukselę

Choć Komisja Europejska wycofała się z planów nałożenia podatku cyfrowego, Polska idzie własną drogą. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada, że projekt ustawy będzie gotowy do końca roku.

KSeF 2026: koniec z papierowymi fakturami, zmiany w obiegu dokumentów i obsłudze procesu sprzedaży w firmie

W przyszłym roku w Polsce zostanie uruchomiony obowiązkowy system fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek ten wejdzie w życie na początku 2026 roku i wynika z procedowanego w Parlamencie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Aktualny postęp prac legislacyjnych nad projektem, oznaczonym numerem druku 1407, można śledzić na stronach Sejmu.

Składki ZUS dla małych firm w 2025 roku - preferencje: ulga na start, mały ZUS plus i wakacje składkowe

Ulga na start, preferencyjne składki, czy „Mały ZUS plus”, a także wakacje składkowe – to propozycje wsparcia dla małych przedsiębiorców. Korzyści to możliwość opłacania niższych składek lub ich brak. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje z tym związane. ZUS tłumaczy kto i z jakich ulg może skorzystać oraz jakie są zagrożenia z tym związane.

REKLAMA

Zwracasz pracownikom wydatki na taksówki – czy musisz pobrać zaliczkę na podatek PIT? Najnowsze wyjaśnienia fiskusa (taksówki w podróży służbowej i w czasie wyjścia służbowego)

Pracodawcy mają wątpliwości, czy w przypadku zwracania pracownikom wydatków na taksówki (kiedy to pracownicy wykonują obowiązki służbowe – zarówno w podróży służbowej jak i w czasie tzw. wyjścia służbowego), trzeba od tych kwot pobierać zaliczki na podatek dochodowy? Pod koniec czerwca 2025 r. wyjaśnił to dokładnie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Kilka miesięcy wcześniej odpowiedzi na to pytanie udzielił Minister Finansów.

Minister Majewska chce uproszczenia ZUS dla firm – konkretne propozycje zmian już na stole

Minister Agnieszka Majewska zaproponowała szereg zmian w przepisach dotyczących ubezpieczeń społecznych, które mają ułatwić życie mikro, małym i średnim przedsiębiorcom. Wśród postulatów znalazły się m.in. podniesienie limitu Małego ZUS Plus, likwidacja składki rentowej dla emerytów-przedsiębiorców, uproszczenia przy wakacjach składkowych oraz ułatwienia dla łączących biznes z rodzicielstwem.

Miliardy z KPO usprawniają kolejową infrastrukturę

Prawie 11,5 mld zł warte są inwestycje realizowane ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zarządzająca infrastrukturą kolejową spółka, która jest największym beneficjentem KPO, zawarła już ponad 120 umów z wykonawcami na kwotę 8 mld zł. Przeszło 160 prowadzonych zadań ma przyczynić się do zwiększenia prędkości pociągów, a także zwiększenia przepustowości tras oraz usprawnienia zarządzania ruchem kolejowym. Inwestycje poprawiają bezpieczeństwo ruchu i komfort obsługi podróżnych. Na stacjach i przystankach budowany jest nowoczesny system informacji pasażerskiej, a ich infrastruktura - dopasowywana do potrzeb osób o ograniczonej mobilności.

Darowizna od brata ponad limit 36 120 zł. Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby nie stracić prawa do zwolnienia podatkowego?

Co robić gdy darowizna przekazana przez brata przekracza limit kwoty wolnej w wysokości 36 120 zł? Czy podlegała zwolnieniu od podatku od spadków i darowizn, pomimo że jest dokonywana z majątku wspólnego brata i jego małżonki? Jakie warunki muszą zostać spełnione, żeby nie stracić prawa do zwolnienia?

REKLAMA

KSeF wymusi zmiany. Rejestry VAT i wydatki pracownicze po nowemu od 2026 roku

Wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur to jeden z najważniejszych projektów cyfryzacyjnych polskiej administracji podatkowej ostatnich lat. Od 1 lutego lub od 1 kwietnia 2026 roku – w zależności od poziomu sprzedaży w 2024 roku – podatnicy VAT będą zobowiązani do wystawiania faktur wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem KSeF. To nie tylko zmiana technologiczna, ale także rewolucja organizacyjna, która wymusi dostosowanie systemów księgowych, procesów wewnętrznych i codziennej pracy działów finansowych.

Kredyt EKOlogiczny 2025 – bezzwrotna dotacja dla firm na modernizację energetyczną. Jakie warunki trzeba spełnić?

Już od października 2025 r. przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie z Kredytu EKOlogicznego – dotacji realizowanej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG 3.01).

REKLAMA