reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Czytniki elektroniczne pomogą zinwentaryzować produkcję w toku

Czytniki elektroniczne pomogą zinwentaryzować produkcję w toku

Spółka może przeprowadzić spis z natury za pomocą czytników mobilnych pod warunkiem stworzenia w systemie odrębnej bazy danych.


Podczas przeprowadzania inwentaryzacji produkcji w toku niejednokrotnie pojawiają się wątpliwości, czy można zastosować arkusze z wydrukowanymi materiałami oraz wykonanymi operacjami. Czy można dodać ilości materiałów, jakie przypadają na wytworzony wyrób? Spis z natury obejmowałby wtedy tylko sprawdzenie ilości wyrobów będących w produkcji w toku.

Czy w ogóle zachodzi potrzeba dokonywania inwentaryzacji produkcji w toku, gdy jej monitorowanie (rejestrowanie poprzez czytniki mobilne do zintegrowanego systemu informatycznego) odbywa się na bieżąco przez osoby uprawnione do tego i w dowolnym momencie istnieje możliwość dokładnego określenia stanu faktycznego?

Katarzyna Szaruga, biegły rewident, dyrektor departamentu audytu Europejskiego Centrum Audytu, wyjaśnia, że na dzień bilansowy należy przeprowadzić inwentaryzację produkcji w toku za pomocą spisu z natury. Jeżeli jest taka możliwość, jednostka może przeprowadzić ten spis z natury za pomocą czytników mobilnych, pod warunkiem stworzenia w systemie odrębnej bazy danych wynikających ze spisu na dzień bilansowy. Ekspert twierdzi również, że powołany zespół spisowy rejestruje poprzez czytniki mobilne stany produkcji w toku na dzień bilansowy. Zarejestrowane w trakcie spisu stany w odrębnej bazie danych porównuje się ze stanami wykazywanymi na dzień bilansowy w programie magazynowym (produkcyjnym) i rozlicza ewentualne różnice. W przypadku braku takiej możliwości należy przeprowadzić spis z natury obejmujący sprawdzenie ilości produktów w toku.

- Moim zdaniem możliwe jest korzystanie z arkuszy spisowych z wypełnionymi nazwami wyrobów będących w produkcji w toku wraz z uwzględnieniem stopnia zaawansowania (zużyte materiały i wykonane usługi) - twierdzi nasza rozmówczyni. Dodaje, że znacznie usprawni to przeprowadzenie inwentaryzacji i nie spowoduje zniekształcenia rzeczywistego obrazu posiadanego przez spółkę majątku pod warunkiem przestrzegania podstawowych zasad.

Według Katarzyny Szarugi, po pierwsze, w trakcie spisu powinien następować wiarygodny, komisyjny pomiar i rejestracja poszczególnych, posiadanych przez jednostkę składników majątku przez osoby kompetentne, niezainteresowane wynikami spisu. Poza tym spisujący nie mogą być informowani o ilości i jakości spisywanych produktów w toku, gdyż wówczas łatwo przyjąć stan ewidencyjny za rzeczywisty.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kampanie SEO

Kampanie SEO to agencja marketingowa z ponad 10-letnim doświadczeniem, którą tworzą doświadczeni i kreatywni eksperci.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama