| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe samochody nie zawsze bez akcyzy

Nowe samochody nie zawsze bez akcyzy

Samochody sprowadzane z UE i mające mniej niż dwa lata nie zawsze muszą być zwolnione z akcyzy. Jeśli na auta kupowane w Polsce i sprowadzane z UE akcyza jest równa, to nabywca może być obciążony podatkiem.


ORZECZENIE

Podatnik w listopadzie 2004 r. sprowadził samochód osobowy z Unii Europejskiej. Pojazd miał mniej niż dwa lata. Organy celne zażądały akcyzy. Podatnik ją zapłacił, ale wystąpił o stwierdzenie nadpłaty. Organy odmówiły. Sprawa trafiła do sądu administracyjnego. WSA uwzględnił skargę podatnika. Wyjaśnił, że w tym przypadku akcyza nie powinna być płacona przy sprowadzeniu samochodu do Polski.

Skargę kasacyjną do NSA skierował dyrektor izby celnej, ale sąd ją oddalił. Niemniej jednak w ustnym uzasadnieniu wyroku zakwestionował merytoryczne stanowisko sądu I instancji.

Wskazując na orzeczenie ETS w sprawie polskiej akcyzy na samochody sprowadzane z UE z 18 stycznia 2007 r. (sygn. akt C-313/05), NSA nie miał wątpliwości, że w większości przypadków podatnik sprowadzający samochód starszy niż dwuletni nie powinien płacić drugi raz podatku. Sąd podkreślił jednak, że zgodnie z orzeczeniem ETS w każdym przypadku należy badać, czy nie dochodzi do łamania zasady konkurencyjności.

Zdaniem NSA, w orzeczeniu ETS nie zakwestionowano jednak prawa do pobierania akcyzy, jeżeli chodzi o samochody młodsze niż dwuletnie. Orzeczenie ETS nakazuje badać, czy w przypadku takich samochodów stawka akcyzy od sprowadzanego samochodu jest identyczna ze stawką płaconą od samochodu kupowanego w kraju. Dlatego stanowisko WSA, że akcyzy nie ma, jest nie tylko przedwczesne, ale przede wszystkim zbyt daleko idące.

Wyrok jest prawomocny.

Sygn. akt IFSK 800/07

Ważne!

Według ETS, jeśli chodzi o pojazdy używane mające mniej niż dwa lata, to sąd krajowy powinien zbadać, czy podlegają one rzeczywiście identycznemu obciążeniu przez to, że kwota rezydualna akcyzy zawarta w wartości rynkowej pojazdów osobowych zarejestrowanych w Polsce jest równa kwocie tego podatku obciążającej podobne pojazdy osobowe pochodzące z innego państwa członkowskiego niż Polska

ALEKSANDRA TARKA

aleksandra.tarka@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK