reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ PIT-5

JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ PIT-5

JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ PIT-5
Osoby osiągające dochody z niektórych źródeł przychodów, m.in. z działalności gospodarczej, najmu lub dzierżawy, z działalności wykonywanej osobiście, są obowiązane bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy oraz składać deklarację według ustalonego wzoru. Tą deklaracją jest PIT-5. Warto więc przyjrzeć się, kiedy powstaje obowiązek złożenia pierwszej deklaracji, kiedy taki obowiązek istnieje, a kiedy nie, jak sporządzić taką deklarację i jakie wątpliwości mogą pojawić się przy jej wypełnieniu. Trzeba bowiem podkreślić, że obowiązek złożenia pierwszej deklaracji dla osób, które uzyskały przychody z określonych źródeł w styczniu br., istnieje do 20 lutego br.
Dochody z działalności wykonywanej osobiście
Zacznijmy w takim razie od wskazania poszczególnych źródeł przychodów, z którymi wiąże się obowiązek składania deklaracji PIT-5. Przyjrzyjmy się przychodom z działalności wykonywanej osobiście. Zgodnie z art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności (..). Podatnicy osiągający dochody z ww. działalności są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, według zasad określonych w art. 44 ust. 1a i 3a ww. ustawy.
Przepis art. 44 ust. 3a ustawy stanowi, iż podatnicy uzyskujący dochody, o których mowa w ust. 1a, są obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 19 proc. dochodu za miesiące, w których uzyskali ten dochód, w terminie do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień – w terminie złożenia zeznania podatkowego. W terminach płatności zaliczek podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatników, deklaracje, według ustalonego wzoru (PIT-5). Za dochód, o którym mowa w zdaniu pierwszym, uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody po odliczeniu kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 lub 9 oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2, opłaconych w danym miesiącu. Podatnik przy obliczaniu zaliczki może stosować zamiast stawki 19 proc. odpowiednio stawkę 30 , 40 lub 50 proc.
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kalinowska

Dyrektor inwestycyjny, Podlaski Fundusz Kapitałowy Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama