REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W Portugalii wychowujący dziecko zmniejszają swój podatek

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Podatnicy wychowujący dzieci w Portugalii mogą odliczać od podatku określone prawem kwoty. Wysokość ulgi zależy od statusu podatnika i liczby dzieci.

Portugalski system ulg prorodzinnych oparty jest na metodzie odliczenia określonych kwot od podatku. Łukasz Karwacki, konsultant w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers, wyjaśnia, że wysokość tych kwot jest zależna od sytuacji osobistej i materialnej podatnika. Odmienne jest tylko podejście do alimentów orzeczonych przez sąd. Kwota uzyskana na tej podstawie jest wyłączona z podstawy opodatkowania.

Autopromocja

Wysokość ulgi

Podstawowym rodzajem odliczeń są odliczenia należne każdemu podatnikowi, ale różne w zależności od jego sytuacji życiowej.

- Osoba samotna może odliczyć 221,65 euro od podatku. Małżeństwo dwukrotność tej kwoty, dodatkowo kolejne 221,65 euro odliczy podatnik utrzymujący przodka, a 161,20 euro można odliczyć od podatku z tytułu każdego utrzymywanego dziecka. Samotny rodzic będzie mógł obniżyć swój podatek o kwotę 322,40 euro - tłumaczy Łukasz Karwacki.

Jednocześnie dodaje, że ciekawym rozwiązaniem stosowanym w Portugalii jest wypłacanie jednorazowych, wolnych od opodatkowania, kwot z okazji zawarcia małżeństwa. Natomiast już jako małżeństwo para zobowiązana jest do wspólnego rozliczenia podatkowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- W przeciwieństwie do rozwiązań stosowanych w Polsce para nie ma w tej kwestii możliwości zastosowania rozdzielnego rozliczenia, nawet gdyby było ono bardziej korzystne - stwierdza Łukasz Karwacki

Dodatek pieniężny

Kolejnym wsparciem dla rodziny jest dodatek płacony zgodnie z zasadami zasiłku macierzyńskiego. Joanna Narkiewicz-Tarłowska, starszy menedżer, doradca podatkowy w PricewaterhouseCoopers, wskazuje, że jest on płacony w Portugalii przez pierwsze dziesięć miesięcy życia dziecka, a więc około 42-44 tygodni.

- Rodzina może odliczyć odpowiednie kwoty z tytułu posiadania dziecka aż do ukończenia przez niego 15 roku życia (dla dzieci uczących się aż do 24 roku życia pod warunkiem zamieszkiwania z rodzicami). Posiadanie dziecka jest w tym wypadku jedynym warunkiem zastosowania takiego odliczenia - argumentuje Joanna Narkiewicz-Tarłowska.

Wsparcie w ciężkiej sytuacji

Z informacji ekspertów PricewaterhouseCoopers wynika też, że innym rodzajem wsparcia jest dodatek, który mogą otrzymać rodzice w ciężkiej sytuacji materialnej, a których dzieci się uczą. Uzyskanie takiego dodatku musi poprzedzić wniosek do instytucji państwowej będącej odpowiednikiem polskiej opieki społecznej.

- Warto wiedzieć, że w Portugalii istnieje ulga wspierająca rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi - dodaje Joanna Narkiewicz-Tarłowska.

ULGA NA CZŁONKÓW RODZINY

W Portugalii rodzina może także odliczyć 30 proc. wydatków na naukę każdego jej członka. Co prawda osoby samotne także mają taką możliwość, natomiast prorodzinność tej ulgi uwidacznia się przy zwiększeniu limitu odliczenia dla każdego z wychowywanych dzieci. Oczywiście niezbędne jest udokumentowanie poniesienia takich wydatków.

W celu zniwelowania różnic edukacyjnych rodziny, której łączne dochody nie przekraczają najwyższego progu podatkowego (obecnie 61 260 euro), może ona odliczyć od podatku 50 proc. wydatków na komputery, części komputerowe lub programy komputerowe.

Autopromocja

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA