Jak sprawdzić wiarygodność płatniczą kontrahenta
REKLAMA
REKLAMA
Celem proponowanych zmian jest stworzenie powszechnego, niedrogiego w użytkowaniu i sprawnego systemu wymiany informacji o wiarygodności płatniczej. Taki system będzie stanowił skuteczny mechanizm obniżania ryzyka działalności gospodarczej. Stąd kluczowe będą uregulowania dotyczące podstaw wpisu, weryfikacji jego wiarygodności i rozszerzenia podstaw usunięcia informacji z rejestrów.
REKLAMA
Nie mniej istotna - z punktu widzenia wzmocnienia bezpieczeństwa obrotu, a w konsekwencji podniesienia konkurencyjności gospodarki - jest kompletność informacji. Oznacza to dostęp nie tylko do informacji o niewywiązywaniu się ze zobowiązań (negatywnej), ale także informacji pozytywnej, czyli o prawidłowym wywiązywaniu się ze zobowiązań, jak również dostęp do niektórych informacji publicznoprawnych.
Optymalny system powinien zapewniać sprawność obsługi rejestrów po stosunkowo niskich kosztach. W ramach systemu muszą funkcjonować skuteczne mechanizmy ochrony praw dłużników. System powinien być zarazem wystarczająco atrakcyjny i skuteczny, tak aby stanowił prawdziwe wsparcie w odzyskiwaniu należności - dla wierzycieli oraz w ocenie wiarygodności płatniczej - dla potencjalnych kontrahentów.
Obecnie na rynku działają cztery biura informacji gospodarczej, co sprawia, że w istocie mamy do czynienia z kilkoma równolegle istniejącymi systemami, a uzyskanie pełnej informacji wymaga skorzystania z usług kilku podmiotów. Celowe jest zatem zapewnienie wymiany informacji gospodarczych między biurami i wprowadzenie możliwości uzyskania kompletnej informacji z wszystkich biur na podstawie jednego wniosku.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Deregulacja zawodów księgowych i finansowych w 2014r. - PDF
Projekt założeń został przygotowany w oparciu o wynik konsultacji publicznych dokumentu pn. Zielona księga o systemie informacji o wiarygodności płatniczej w obrocie gospodarczym z 25 października 2013 r.
Ministerstwo Gospodarki przeanalizowało uwagi zgłoszone w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. 22 lipca 2014 r. odbyła się konferencja uzgodnieniowa.
Poniżej tabele ze zgłoszonymi do projektu uwagami wraz ze stanowiskiem Ministerstwa Gospodarki:
Zestawienie uwag zgłoszonych w ramach uzgodnień międzyresortowych
Zestawienie uwag zgłoszonych w ramach konsultacji publicznych
Wszelkie uwagi proszę kierować na adres e-mail: mikolaj.szymanski@mg.gov.pl lub magdalena.sobczynska@mg.gov.pl.
Projekt założeń
Test regulacyjny
Zielona Księga o systemie informacji o wiarygodności płatniczej 2013.10.25.pdf
Źródło: Ministerstwo Gospodarki
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat