reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Hipoteka i zastaw skarbowy – zmiany od 2015 roku

Hipoteka i zastaw skarbowy – zmiany od 2015 roku

Istotnym elementem nowelizacji Ordynacji podatkowej (projekt z 9 lipca 2014 r.) jest likwidacja wpływu hipoteki oraz zastawu skarbowego na bieg przedawnienia zobowiązań podatkowych. Zmiana w tym zakresie podyktowana jest koniecznością wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 8 października 2013 r. (SK 40/12).

W stanie prawnym obowiązującym do dnia wydania powołanego orzeczenia, zobowiązania zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym nie podlegały przedawnieniu. Trybunał zakwestionował zgodność przepisu przewidującego brak takiego przedawnienia z art. 64 ust. 2 Konstytucji. Skutkiem tego, w projekcie przewidziano uchylenie odpowiedniego przepisu art. 70 § 8.

Nie oznacza to jednak, że po stwierdzeniu przedawnienia nie będzie można zaspokoić się z przedmiotu zabezpieczonego hipoteką lub zastawem. Projektodawca (Minister Finansów) dodał bowiem jednocześnie nowy art. 59a stanowiący, iż przedawnienie tak zabezpieczonego zobowiązania nie narusza uprawnienia do uzyskania zaspokojenia z hipoteki lub zastawu. Dla potrzeb zaspokojenia przewidziano ustawową fikcję, iż mimo przedawnienia przyjmuje się, że zobowiązanie nie wygasło.

Ordynacja podatkowa – zmiany od 2015 i 2016 roku

Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Zmiany dotknęły również funkcjonowanie rejestrów zastawów skarbowych. Wraz z wejściem w życie nowelizacji zostanie zlikwidowany dualizm rejestrów zastawów skarbowych, poprzez stworzenie jednego Rejestru Zastawów Skarbowych w miejsce rejestrów prowadzonych przez naczelników urzędów skarbowych oraz rejestru centralnego.

Nowy rejestr prowadzony ma być w formie elektronicznej i udostępniany każdorazowo zainteresowanym stronom, z zastrzeżeniem informacji dotyczących osoby zobowiązanej. Jest to warty odnotowania postęp i ułatwienie w stosunku do zasad obowiązujących dotychczas.

Omawiane zmiany mają wejść w życie od 1 czerwca 2015 r.

Jedynie przepisy dotyczące Rejestru Zastawów Skarbowych mają wejść w życie dopiero z dniem 1 stycznia 2017 r. Zmiany dotyczące Rejestru Zastawów Skarbowych wymagają stworzenia ram technicznych i organizacyjnych w celu przygotowania się administracji podatkowej do funkcjonowania Rejestru.

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw

Bartłomiej Kurant, Młodszy Konsultant Podatkowy

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy Sp. z o.o.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Emil Kowalski

www.asib.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama