Nadpłata i jej zaliczanie na poczet zaległości podatkowych
REKLAMA
REKLAMA
W obecnym stanie prawnym nadpłatę stanowią każdorazowo kwoty nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku, kwoty pobrane przez płatnika nienależnie lub w wysokości wyższej niż należna oraz zapłacone kwoty określone nienależnie lub w wysokości większej od należnej w decyzji o odpowiedzialności podatkowej płatnika lub inkasenta. Proponowane rozszerzenie zakłada, iż na równi z nadpłatą będą traktowane nienależnie zapłacone odsetki za zwłokę, opłaty prolongacyjne oraz inne zaległości wymienione w art. 52 i 52a.
REKLAMA
Projektowane zmiany dotyczyć będą także zasad zaliczania nadpłat na zaległości podatkowe. Obecnie nadpłaty zaliczane są przez urząd automatycznie na poczet powstałych zaległości, z dniem powstania nadpłaty.
W nowym brzmieniu przepisów stosowne zaliczenie będzie dokonywane dopiero z dniem złożenia zeznania, deklaracji lub korekty wykazującej nadpłatę. Do tego czasu powstawać będą odsetki od zaległości, zwiększając tym samym obciążenie podatnika i dochody fiskusa.
Ordynacja podatkowa – zmiany od 2015 i 2016 roku
Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Z pozoru niewielka zmiana może mieć w praktyce poważne konsekwencje dla tych podatników, u których nastąpi stwierdzenie nadpłaty i zaległości podatkowych powstałych kilka lat wcześniej np. na skutek wykazania sprzedaży na potrzeby podatku od towarów i usług w nieprawidłowym okresie rozliczeniowym. W takim przypadku zaliczenie nastąpi dopiero po złożeniu korekty, a więc po tych kilku latach od powstania zaległości, zaś odsetki przez ten okres będą normalnie naliczane.
Zmiany w zakresie nadpłat mają wejść w życie od 1 czerwca 2015 r.
Projekt ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw
Bartłomiej Kurant, Młodszy Konsultant Podatkowy
Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy Sp. z o.o.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat