Opodatkowanie zagranicznych spółek kontrolowanych od 1 stycznia 2015 r.
REKLAMA
REKLAMA
W dniu 16 września 2014 r. prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę z dnia 26 sierpnia 2014 r. o zmianie m.in. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
REKLAMA
Kluczową zmianą wynikającą z powyższych przepisów jest fakt, iż zagraniczne spółki kontrolowane przez polskich podatników (ang. CFC – Controlled Foreign Corporation) będą opodatkowane liniową stawką podatku od osób prawnych wynoszącą 19%. Powyższe przepisy – mimo błędów proceduralnych, do których doszło w trakcie procesu legislacyjnego – najprawdopodobniej wejdą w życie od 1 stycznia 2015 r.
Informacja zawarta na stronie internetowej prezydenta pokrótce wyjaśnia przyczyny uchwalenia nowych przepisów - „Pierwszy (powód) to uszczelnienie systemu podatkowego oraz zwalczanie szkodliwej konkurencji ze strony rajów podatkowych oraz przeciwdziałanie odraczaniu lub unikaniu opodatkowania przy wykorzystaniu mechanizmu przesuwania dochodów do spółek zależnych zlokalizowanych w krajach o preferencyjnych systemach podatkowych.” Należy wysnuć więc jednoznaczny wniosek, iż przedmiotowa nowelizacja służy opodatkowaniu tych spółek zagranicznych, które zostały utworzone poza Polską jedynie w celach optymalizacyjnych.
Kto może odczuć wejście w życie przepisów o CFC?
REKLAMA
Należy wskazać, jakie warunki musi spełniać spółka, aby była ona objęta opodatkowaniem. Ustawa przede wszystkim wprowadza definicję legalną spółki zagranicznej, która oznacza osobę prawną, spółkę kapitałową w organizacji, jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej inną niż spółka niemająca osobowości prawnej oraz spółkę niemającą osobowości prawnej, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o CIT, które nie posiadają siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Ponadto przepisy dotyczące CFC będą miały zastosowanie do tych podmiotów, w których polski podatnik posiada - pośrednio lub bezpośrednio - co najmniej 25% udziałów w kapitale lub 25 % głosów w organach kontrolnych bądź stanowiących albo 25% udziałów, z którymi związane jest prawo do uczestniczenia w zyskach tej spółki.
Oprócz tego, za CFC uznany będzie podmiot położony w państwie wymienionym w wykazie krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową, który jest publikowany w rozporządzeniu wydawanym przez ministra finansów. Za CFC będą również uznawane podmioty położone w państwie, z którym Polska nie wymienia informacji podatkowych.
Jakie będą zmiany w polityce podatkowej
Niektóre spółki będą zwolnione z opodatkowania. Będą to te, których roczne przychody nie przekroczą kwoty odpowiadającej 250 000 euro oraz te, które prowadzą „rzeczywistą działalność gospodarczą” w państwach na terenie UE lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jednak warunki, od których będzie zależała ocena, czy spółka prowadzi działalność gospodarcza, czy nie, są mocno nieprecyzyjne i niejasne, co w przyszłości może stwarzać pole do nadużyć oraz poważnych wątpliwości interpretacyjnych.
Autor: Piotr Dobrowolski
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat