REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie zagranicznych spółek kontrolowanych od 1 stycznia 2015 r.

Opodatkowanie zagranicznych spółek kontrolowanych od 1 stycznia 2015 r. /Fotolia
Opodatkowanie zagranicznych spółek kontrolowanych od 1 stycznia 2015 r. /Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zagraniczne spółki kontrolowane przez polskich podatników (ang. CFC – Controlled Foreign Corporation) będą od 1 stycznia 2015 r. opodatkowane liniową stawką podatku od osób prawnych wynoszącą 19% - przewiduje nowelizacja ustaw PIT i CIT.

W dniu 16 września 2014 r. prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę z dnia 26 sierpnia 2014 r. o zmianie m.in. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

REKLAMA

Autopromocja

Kluczową zmianą wynikającą z powyższych przepisów jest fakt, iż zagraniczne spółki kontrolowane przez polskich podatników (ang. CFC – Controlled Foreign Corporation) będą opodatkowane liniową stawką podatku od osób prawnych wynoszącą 19%. Powyższe przepisy – mimo błędów proceduralnych, do których doszło w trakcie procesu legislacyjnego – najprawdopodobniej wejdą w życie od 1 stycznia 2015 r.

Informacja zawarta na stronie internetowej prezydenta pokrótce wyjaśnia przyczyny uchwalenia nowych przepisów - „Pierwszy (powód) to uszczelnienie systemu podatkowego oraz zwalczanie szkodliwej konkurencji ze strony rajów podatkowych oraz przeciwdziałanie odraczaniu lub unikaniu opodatkowania przy wykorzystaniu mechanizmu przesuwania dochodów do spółek zależnych zlokalizowanych w krajach o preferencyjnych systemach podatkowych.” Należy wysnuć więc jednoznaczny wniosek, iż przedmiotowa nowelizacja służy opodatkowaniu tych spółek zagranicznych, które zostały utworzone poza Polską jedynie w celach optymalizacyjnych.

Kto może odczuć wejście w życie przepisów o CFC?

REKLAMA

Należy wskazać, jakie warunki musi spełniać spółka, aby była ona objęta opodatkowaniem. Ustawa przede wszystkim wprowadza definicję legalną spółki zagranicznej, która oznacza osobę prawną, spółkę kapitałową w organizacji, jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej inną niż spółka niemająca osobowości prawnej oraz spółkę niemającą osobowości prawnej, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o CIT, które nie posiadają siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto przepisy dotyczące CFC będą miały zastosowanie do tych podmiotów, w których polski podatnik posiada - pośrednio lub bezpośrednio - co najmniej 25% udziałów w kapitale lub 25 % głosów w organach kontrolnych bądź stanowiących albo 25% udziałów, z którymi związane jest prawo do uczestniczenia w zyskach tej spółki.

Oprócz tego, za CFC uznany będzie podmiot położony w państwie wymienionym w wykazie krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową, który jest publikowany w rozporządzeniu wydawanym przez ministra finansów. Za CFC będą również uznawane podmioty położone w państwie, z którym Polska nie wymienia informacji podatkowych.

Jakie będą zmiany w polityce podatkowej

Niektóre spółki będą zwolnione z opodatkowania. Będą to te, których roczne przychody nie przekroczą kwoty odpowiadającej 250 000 euro oraz te, które prowadzą „rzeczywistą działalność gospodarczą” w państwach na terenie UE lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jednak warunki, od których będzie zależała ocena, czy spółka prowadzi działalność gospodarcza, czy nie, są mocno nieprecyzyjne i niejasne, co w przyszłości może stwarzać pole do nadużyć oraz poważnych wątpliwości interpretacyjnych.


Autor: Piotr Dobrowolski


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

REKLAMA