REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rada Konsultacyjna Prawa Podatkowego przy MF - inauguracja

Rada Konsultacyjna Prawa Podatkowego przy MF - inauguracja
Rada Konsultacyjna Prawa Podatkowego przy MF - inauguracja
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 26 listopada 2014 r. w Ministerstwie Finansów odbyło się inauguracyjne posiedzenie Rady Konsultacyjnej Prawa Podatkowego, na którym Sekretarz Stanu Janusz Cichoń w imieniu ministra finansów Mateusza Szczurka wręczył akty powołania Przewodniczącemu oraz członkom Rady.

Dziękuję Państwu za to, że pozytywne odpowiedzieliście na nasze zaproszenie. Utworzenie Rady Konsultacyjnej Prawa Podatkowego wpisze się w funkcjonowanie nie tylko Ministerstwa Finansów, ale też polskich finansów publicznych i polskich podatków. Jest to materia trudna, ale decydująca o funkcjonowaniu naszego państwa. Rada będzie nam służyła nie tylko opinią dotyczącą projektów zmian prawa podatkowego w Polsce. Liczymy również na to, że wspomoże nas w zmianach wprowadzanych w administracji podatkowej i kontroli skarbowej - powiedział minister Janusz Cichoń.

Autopromocja

W skład Rady weszli specjaliści ze wszystkich dziedzin prawa podatkowego: przedstawiciele świata nauki, przedsiębiorców, doradcy podatkowi.

Przewodniczącym Rady Konsultacyjnej został prof.  dr hab. Bogumił Brzeziński – Kierownik Katedry Prawa Finansów Publicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Katedry Prawa Finansowego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Więcej na temat funkcjonowania Rady będę mógł powiedzieć po jej ostatnim spotkaniu. Mam nadzieję, że współpraca między Ministerstwem Finansów a środowiskami zainteresowanymi funkcjonowaniem polskich podatków się rozwinie - powiedział Przewodniczący Rady prof. Bogumił Brzeziński.

Bogumił Brzeziński powiedział, że Rada będzie przekładnią, łącznikiem między opinią społeczną i specjalistami z dziedziny podatków, a pracami prowadzonymi przez Ministerstwo Finansów. "Ten postulat ma dosyć długą drogę, jest wysuwany w literaturze co najmniej od dziesięciu lat" - powiedział Brzeziński. Wskazał, że próbowano już stworzyć podobne organy, ale nie odniosły one specjalnego sukcesu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

"Element decyzyjny, jeśli chodzi o kształt prawa podatkowego przesuwa się z parlamentu na administrację. Czy to jest dobre, czy nie, o tym nie dyskutujemy (...), ale tak jest. Skoro prawdziwe, nieformalne decyzje zapadają wśród pracowników aparatu podatkowego, ministrów, wiceministrów, to takie grono chciałoby mieć zwierciadło tego, co robi" - mówił Brzeziński.

Rada będzie miała za zadanie doradzać Ministrowi Finansów w sprawach regulowanych prawem podatkowym, a w szczególności wyrażać opinie w sprawach przedstawianych Radzie przez Ministra oraz przedstawiać własne propozycje zmian przepisów prawa podatkowego, które uzna za potrzebne. Ponadto Rada będzie stanowić forum dyskusji i konsultacji oraz umożliwi wyrażenie i wymianę poglądów różnych środowisk na tematy związane z szeroko rozumianym prawem podatkowym.

Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne PDF

W ramach rady będą działały Zespoły problemowe do spraw:

1)      Podatków Bezpośrednich,
2)      Podatków Pośrednich,
3)      Podatków Lokalnych,
4)      Administracji Podatkowej, Ordynacji podatkowej i Egzekucji Administracyjnej.

Na zaproszenie przewodniczącego Rady, w pracach Rady, w charakterze ekspertów, będą mogły uczestniczyć również inne osoby mające praktyczne doświadczenie w dziedzinie prawa podatkowego lub znajomości zagadnień funkcjonowania aparatu skarbowego.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Lista członków Rady Konsultacyjnej Prawa Podatkowego:

1)    prof. dr hab. Bogumił Brzeziński  - przewodniczący Rady
2)    prof. dr hab. Włodzimierz Nykiel
3)    prof. nadzw. SGH dr hab. Wiesław Czyżowicz
4)    prof. dr hab. Hanna Litwińczuk
5)    prof. UMK dr hab. Wojciech Morawski
6)    dr hab. Dominik Gajewski
7)    dr hab. Krzysztof Lasiński-Sulecki
8)    dr Marcin Jamroży
9)    dr Piotr Karwat
10)   dr Janusz Marciniuk
11)   dr Marian Masternak
12)   dr Irena Ożóg
13)   dr Jowita Pustuł
14)   dr Maciej Ślifirczyk
15)   dr Karolina Tetłak
16)   Iwona Georgijew
17)   Mariusz Korzeb
18)   Witold Literacki
19)   Mariusz Marecki
20)   Jerzy Martini
21)   Grzegorz Mularczyk
22)   Roman Namysłowski
23)   Tomasz Siennicki
24)   Agnieszka Tałasiewicz
25)   Dariusz Wasylkowski

Kalkulatory

Źródło: Ministerstwo Finansów / PAP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Finansów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA