Odwrócony VAT od komórek i laptopów od 1 kwietnia 2015 r.
REKLAMA
REKLAMA
Zobacz: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015
REKLAMA
Głównym celem przygotowanego przez resort finansów projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz Prawa zamówień publicznych, jest walka z oszustami podatkowymi. Minister finansów Mateusz Szczurek powiedział PAP w poniedziałek, że zmiany mają ułatwić walkę z przestępczością podatkową.
"Część przepisów tego projektu dotyczy zwalczania nadużyć podatkowych szczególnie w obrocie elektroniką i złotem. Jeżeli chcemy utrzymywać podatki na niskim poziomie lub chcemy je obniżać to muszą być płacone powszechnie. Stąd zwalczanie przestępstw i nadużyć podatkowych jest ciągłą pracą, której jednym z elementów jest przygotowany przez nas projekt nowelizacji ustawy o VAT" - powiedział szef resortu finansów.
Propozycje MF zakładają m.in. rozszerzenie na nowe grupy towarów stosowania mechanizmu odwróconego obciążenia, w którym podatek zamiast sprzedawcy rozlicza nabywca. Do listy zostaną dopisane m.in. telefony komórkowe, laptopy, notebooki czy konsole do gier.
Dłuższy termin na rozliczenie VAT w imporcie przez upoważnionych przedsiębiorców (AEO)
Zgodnie z propozycją resortu finansów, wprowadzony ma być obowiązek sporządzania informacji podsumowujących, które będą składane przez sprzedawców towarów objętych mechanizmem odwrotnego VAT.
Ponadto - według projektu - solidarna odpowiedzialność podatkowa oraz obowiązek jednomiesięcznego rozliczania podatku od towarów i usług obejmie podmioty sprzedające srebro i platynę w postaci surowca. Poza tym podwyższona ma zostać minimalna i maksymalna kwota kaucji gwarancyjnej składanej przez podmioty dostarczające paliwa.
Projekt przewiduje też wprowadzenie zmian w zakresie odliczania podatku naliczonego w odniesieniu do zakupionych towarów i usług wykorzystywanych do celów mieszanych (podlegających i niepodlegających podatkowi VAT), w tym możliwości uzgodnienia z naczelnikiem urzędu skarbowego sposobu określenia proporcji podatku podlegającego odliczeniu u takich podatników. MF zaproponowało również wprowadzenie zmian w zakresie stosowania tzw. ulgi na złe długi.
500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF
Projekt przewiduje, że nowe regulacje miałyby wejść w życie 1 kwietnia 2015 r. (PAP)
rbk/ mmu/ drag/
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat