reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Odwrócony VAT od komórek i laptopów od 1 kwietnia 2015 r.

Odwrócony VAT od komórek i laptopów od 1 kwietnia 2015 r.

Rozszerzenie na nowe grupy towarów stosowania mechanizmu odwróconego obciążenia VAT zakłada projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz Prawa zamówień publicznych, którym ma zająć się rząd. Mechanizmem odwróconego obciążenia zostaną objęte telefony komórkowe, laptopy, notebooki czy konsole do gier. Zmiany miałyby wejść w życie 1 kwietnia 2015 r.

Zobacz: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015    

Podatki 2015 - komplet

Głównym celem przygotowanego przez resort finansów projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz Prawa zamówień publicznych, jest walka z oszustami podatkowymi. Minister finansów Mateusz Szczurek powiedział PAP w poniedziałek, że zmiany mają ułatwić walkę z przestępczością podatkową.

"Część przepisów tego projektu dotyczy zwalczania nadużyć podatkowych szczególnie w obrocie elektroniką i złotem. Jeżeli chcemy utrzymywać podatki na niskim poziomie lub chcemy je obniżać to muszą być płacone powszechnie. Stąd zwalczanie przestępstw i nadużyć podatkowych jest ciągłą pracą, której jednym z elementów jest przygotowany przez nas projekt nowelizacji ustawy o VAT" - powiedział szef resortu finansów.

Propozycje MF zakładają m.in. rozszerzenie na nowe grupy towarów stosowania mechanizmu odwróconego obciążenia, w którym podatek zamiast sprzedawcy rozlicza nabywca. Do listy zostaną dopisane m.in. telefony komórkowe, laptopy, notebooki czy konsole do gier.

Dłuższy termin na rozliczenie VAT w imporcie przez upoważnionych przedsiębiorców (AEO)

Zgodnie z propozycją resortu finansów, wprowadzony ma być obowiązek sporządzania informacji podsumowujących, które będą składane przez sprzedawców towarów objętych mechanizmem odwrotnego VAT.

Ponadto - według projektu - solidarna odpowiedzialność podatkowa oraz obowiązek jednomiesięcznego rozliczania podatku od towarów i usług obejmie podmioty sprzedające srebro i platynę w postaci surowca. Poza tym podwyższona ma zostać minimalna i maksymalna kwota kaucji gwarancyjnej składanej przez podmioty dostarczające paliwa.

Projekt przewiduje też wprowadzenie zmian w zakresie odliczania podatku naliczonego w odniesieniu do zakupionych towarów i usług wykorzystywanych do celów mieszanych (podlegających i niepodlegających podatkowi VAT), w tym możliwości uzgodnienia z naczelnikiem urzędu skarbowego sposobu określenia proporcji podatku podlegającego odliczeniu u takich podatników. MF zaproponowało również wprowadzenie zmian w zakresie stosowania tzw. ulgi na złe długi.

500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF

Projekt przewiduje, że nowe regulacje miałyby wejść w życie 1 kwietnia 2015 r. (PAP)

rbk/ mmu/ drag/

Zadaj pytanie na FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Inventage

Inventage jest międzynarodową firmą specjalizującą się w optymalizacji kosztów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama