Nie wszyscy wiedzą, jak przekazać 1 proc. podatku
REKLAMA
Już od kilku lat podatnicy mają możliwość przekazania 1 proc. swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP). Jeszcze nigdy nie było to tak proste - w tym roku na podstawie nowelizacji ustawy o PIT, zmieniła się procedura, formalności zostały ograniczone do minimum: to nie podatnik, a urząd skarbowy w jego imieniu przeleje kwotę wybranej organizacji.
REKLAMA
Jednak, jak podkreślają w komunikacie przedstawiciele sektora OPP, nie wszyscy wiedzą o tej zmianie, a omyłka podatnika oznacza, że zarówno on jak i organizacja ponoszą dodatkowe koszty.
Jak poinformowała Elżbieta Janczur ze stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce, podatnicy wciąż przesyłają datki z tytułu 1 proc. podatku bezpośrednio do wybranej organizacji, tak, jak miało to miejsce w ubiegłych latach. "Zaczęły już do nas napływać wpłaty od osób indywidualnych. Dzwoniliśmy do urzędu skarbowego z pytaniem co możemy zrobić w tej sytuacji. Po zmianie przepisów możemy jedynie zwrócić przekazane nam pieniądze" - powiedziała.
Zdaniem przedstawicieli organizacji kampanie medialne skupiają się na namawianiu podatników do przekazania 1 proc., nie informują zaś o zmianie procedury. Dlatego postanowili wystąpić do telewizji publicznej z apelem o wyemitowanie serii komunikatów informujących o nowych zasadach. Ponadto Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych (OFOP) ma zwrócić się do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z prośbą o wydrukowanie plakatów informacyjnych, które - za pośrednictwem Ministerstwa Finansów - mogłyby zawisnąć w urzędach skarbowych.
W ocenie organizacji pozarządowych tego rodzaju problemy mogą mieć negatywne skutki w przyszłości, ponieważ zniechęcą podatników do korzystania z mechanizmu jednoprocentowego. OFOP oraz Forum Darczyńców zamierzają wystąpić o grant na prowadzenie kampanii informacyjnej na ten temat, która nie wskazywałaby żadnych konkretnych organizacji, a jedynie przedstawiała podatnikom zasady mechanizmu jednoprocentowego.
W styczniu przedstawiciele OFOP zwrócili się Ministerstwa Finansów z prośbą o spotkanie, które, ich zdaniem przyczyniłoby się do usprawnienia zarówno kampanii informacyjnej, jak i wdrażania nowej procedury. Ministerstwo jednak do tej pory nie odpowiedziało.
Aby przekazać 1 proc. podatku wybranej fundacji, wystarczy wpisać w odpowiednie miejsce w formularzach rocznych zeznań podatkowych nazwę organizacji pożytku publicznego, jej numer KRS (numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego) i wyliczoną wcześniej kwotę 1 proc. podatku. Jest też możliwość, by pieniądze trafiły do konkretnej osoby, która jest pod opieką wybranej fundacji. W takiej sytuacji trzeba w rubryce "Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem" wpisać podopiecznego wskazanej organizacji.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat