REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawcy za rozstrzyganiem wątpliwości na korzyść podatników

Pracodawcy za rozstrzyganiem wątpliwości na korzyść podatników
Pracodawcy za rozstrzyganiem wątpliwości na korzyść podatników
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedstawiciele pięciu organizacji pracodawców i przedsiębiorców podpisali w środę list intencyjny, w którym deklarują wzajemną współpracę na rzecz uchwalenia przez Sejm projektu noweli Ordynacji podatkowej autorstwa prezydenta Bronisława Komorowskiego.

List podpisali przedstawiciele: Pracodawców RP, Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP), Konfederacji Lewiatan, Związku Rzemiosła Polskiego oraz Stowarzyszenia Niepokonani 2012.

REKLAMA

REKLAMA

Autopromocja

"To kolejny etap akcji +Wyrwij fiskusowi bat+, której celem jest uzyskanie możliwie największego społecznego poparcia dla projektu nowelizacji ustawy Ordynacja podatkowa, którego autorem jest prezydent Bronisław Komorowski, a której ideą jest rozstrzyganie wątpliwości prawnych na korzyść podatnika" - powiedział na konferencji prasowej prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski. Dodał, że bezpośrednim celem akcji jest wywarcie wpływu na organy państwa, by prezydencka nowelizacja trafiła na tzw. szybką ścieżkę legislacyjną.

W grudniu ub.r. Komorowski podpisał i skierował do Sejmu projekt noweli Ordynacji podatkowej. Zgodnie z nim wątpliwości powinny być rozstrzygane na korzyść podatników. Projekt zawiera m.in. regulacje, które zwiększą pewność podatników w kwestiach związanych z przedawnieniem zobowiązań podatkowych.

"Dziś po 25 latach od transformacji ustrojowej, wciąż żyjemy w czasach, w których przedsiębiorcy, podatnicy, a więc ci, którzy budują ten kraj i pozwalają mu funkcjonować, są przez to państwo traktowani, jak przestępcy. Dla fiskusa bowiem wszyscy jesteśmy przestępcami" - ocenił Malinowski.

REKLAMA

Podatki 2015 - komplet

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak tłumaczył, przepisy podatkowe w Polsce są "ostatnim bastionem zasady domniemania winy". "Wszelkie wątpliwości interpretacyjne tych przepisów rozstrzygane są na korzyść fiskusa. To jest nic innego, tylko urzędniczy bat na podatników. (...) Odpowiedzią na ten stan rzeczy jest nasza akcja +wyrwij fiskusowi bat+. Chcemy pozbawić fiskusa możliwości bezkarnego gnębienia podatników" - podkreślił Malinowski. Dodał, że w Polsce są przykłady ludzi, którzy przez fiskusa stracili dorobek całego życia.

"Nie godzimy się na to. Żądamy jak najszybszego uchwalenia zasady rozstrzygania wątpliwości interpretacyjnej w prawie podatkowym na korzyść podatnika. To nie może być tak, że państwo, które tworzy niezrozumiałe dla obywateli przepisy, całą winę z tego powodu przerzuca na tych, których te przepisy dotyczą" - zaznaczył.

Zdaniem przedstawicieli pracodawców, konieczne jest wprowadzenie zmian jeszcze w trwającej kadencji Sejmu. "Prezydencki projekt, to tlen, którego polski podatnik potrzebuje do tego by żyć i móc funkcjonować" - powiedział Malinowski. A tymczasem - jak zaznaczył - na posiedzeniu komisji finansów publicznych podjęto jednak uchwałę o skierowaniu projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej do prac podkomisji stałej do monitorowania systemu podatkowego. "Takie działanie oznacza dla podatników znaczne opóźnienie w uchwaleniu tych regulacji" - dodał.

500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF

Prezes ZPP Cezary Kaźmierczak powiedział, że prawo interpretowane na niekorzyść podatnika oznacza utratę setek tysięcy miejsc pracy, miliardów do budżetu i zaufania do władz. "Nie rozumiem dlaczego rządzący nie chcą o tym pamiętać, szczególnie w roku wyborczym" - podkreślił.

Dodał, że jednocześnie będą prowadzone działania informacyjne i zbierane podpisy pod petycją do premier Ewy Kopacz i marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego w sprawie poparcia prezydenckiej poprawki Ordynacji podatkowej. W petycji napisano m.in., że projekt ten zakłada uchwalenie niezbędnych w polskim systemie podatkowym zmian, m.in. wprowadzenie do porządku prawnego zasady, zgodnie z którą niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzygane będą na korzyść podatników. "Projekt powstał w wyniku zakrojonych na szeroką skalę konsultacji społecznych i półtorarocznych prac, w których udział wzięli także przedstawiciele świata nauki, środowisko przedsiębiorców i praktycy prawa podatkowego" - napisano w petycji.

Minister w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński mówił w grudniu dziennikarzom, że rząd planuje przygotowanie nowej Ordynacji podatkowej, ale termin zakończenia tych prac może być bardzo odległy. Tymczasem przygotowany przez Kancelarię Prezydenta projekt jest "dobrym krokiem w dobrą stronę".

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

W połowie marca br. premier Ewa Kopacz na konferencji prasowej powiedziała, że powstały kierunkowe założenia do nowej Ordynacji podatkowej, które zostaną poddane konsultacjom społecznym. Zaznaczyła, że założenia przewidują wprowadzenie równowagi między interesem podatnika a interesem publicznym. (PAP)

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Jak na SAFE może skorzystać polski biznes? Które branże mogą być częścią łańcuchów dostaw dla wojska

Dyskusja wokół programu SAFE koncentruje się przede wszystkim na bezpieczeństwie państwa i modernizacji sił zbrojnych. Trudno się temu dziwić, bo przecież mówimy o jednym z największych programów finansowania obronności w historii Unii Europejskiej, a Polska ma otrzymać w jego ramach nawet 43,7 mld euro. Warto jednak spojrzeć na ten instrument z szerszej perspektywy. SAFE może stać się nie tylko impulsem dla sektora obronnego, ale również ważnym czynnikiem wzrostu dla wielu przedsiębiorstw działających na rynku prywatnym.

Payroll po polsku: najważniejsze wyzwania i trendy w obsłudze kadr i płac na współczesnym rynku

Jedna błędnie naliczona lista płac może oznaczać korekty dokumentów, dodatkowe koszty i dziesiątki pytań ze strony pracowników. Tymczasem dział kadr i płac odpowiada za znacznie więcej niż terminowe wynagrodzenia.

Czy kara za odstąpienie od umowy może być kosztem uzyskania przychodu?

Naczelny Sąd Administracyjny po raz kolejny zajął stanowisko w sprawie podatkowego rozliczenia kar umownych. W wyroku z 9 czerwca 2026 r. (sygn. II FSK 989/23) Sąd potwierdził, że kara umowna zapłacona w związku z odstąpieniem od nierentownej umowy może stanowić koszt uzyskania przychodów.

Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy – jak uzyskać i ile można dostać w 2026 roku? Czy można dostać pieniądze na zakup samochodu?

Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy to jedna z najpopularniejszych form wsparcia dla przedsiębiorców, którzy planują zatrudnić nowego pracownika i potrzebują środków na przygotowanie dla niego miejsca pracy. W praktyce oznacza to, że firma najpierw tworzy lub doposaża stanowisko, zatrudnia osobę skierowaną przez Powiatowy Urząd Pracy, a następnie otrzymuje zwrot części poniesionych kosztów. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla firm, które chcą się rozwijać, ale nie chcą od razu ponosić pełnych kosztów zakupu sprzętu, narzędzi, mebli, maszyn czy wyposażenia niezbędnego do pracy.

REKLAMA

Zmiany w kasach fiskalnych od 2027 r. (projekt rozporządzenia). Koniec możliwości wystawiania faktur na kasie rejestrującej i inne nowości

Ministerstwo Finansów opublikowało 26 czerwca 2026 r. projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących. Przypomnijmy, że na podstawie ustawy wdrażającej Krajowy System e-Faktur podatnicy będą mogli wystawiać faktury VAT przy użyciu kas rejestrujących (tzw. fiskalnych) tylko do 31 grudnia 2026 r. Dlatego konieczne jest usunięcie z przepisów rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych przepisów pozwalających na wystawianie i ewidencjonowanie tych faktur na kasie fiskalnej. Są też i inne zmiany.

Klimatyzacja w kosztach firmy – bezpośrednio albo przez amortyzację. Decydują wartość, montaż i sposób wykorzystania. A gdy mieszkanie służy jako biuro?

Wysoka temperatura potrafi skutecznie obniżyć wydajność pracy. Jest jednak dobra wiadomość – po spełnieniu kilku warunków zakup klimatyzacji można rozliczyć w działalności gospodarczej. Sposób ujęcia takiego wydatku zależy od trzech elementów: wartości urządzenia wraz z montażem, przewidywanego okresu używania oraz tego, czy klimatyzacja jest samodzielnym sprzętem, czy instalacją trwale związaną z budynkiem.

Czy utracone wadium to koszt uzyskania przychodu? Wadium i koszty przetargów w praktyce

Wadium, koszty uzyskania przychodów i szeroko rozumiane koszty przetargów to tematy, które regularnie wracają w firmach startujących w zamówieniach publicznych i przetargach prywatnych. Przedsiębiorca, który przygotowuje ofertę, angażuje czas zespołu, kupuje dokumentację, korzysta z pomocy prawnej albo wnosi wadium, musi wiedzieć, które wydatki może podatkowo rozliczyć. Najwięcej pytań budzi sytuacja, w której wadium nie wraca do wykonawcy, lecz zostaje zatrzymane przez organizatora przetargu.

Zmiany w zgłoszeniach celnych od 1 lipca 2026 roku. Nowelizacja rozporządzenia już w Dzienniku Ustaw

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował w komunikacie, że w Dzienniku Ustaw poz. 837 zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Finansów i Gospodarki z 22 czerwca 2026 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zgłoszeń celnych.

REKLAMA

Globalny podatek minimalny pod znakiem zapytania. Rząd sceptyczny, biznes ostrzega przed utratą konkurencyjności

Globalny podatek minimalny miał ograniczyć unikanie opodatkowania przez największe międzynarodowe korporacje i wyrównać zasady konkurencji między państwami. W praktyce jednak zarówno Ministerstwo Finansów, jak i przedsiębiorcy wskazują na rosnące problemy. Rząd nie ukrywa sceptycyzmu wobec nowych regulacji, a biznes alarmuje, że mogą one osłabić skuteczność ulg inwestycyjnych i zmniejszyć atrakcyjność Polski dla nowych inwestorów.

Wystawienie faktury ustrukturyzowanej to czynność wewnętrzna nie tworząca skutków prawnych inter pares. Dlaczego lepiej nie ściągać z KSeF obcych faktur ustrukturyzowanych

Wystawienie faktury ustrukturyzowanej w KSeF, jest czynnością techniczną nie rodzącą co do zasady jakichkolwiek stosunków prawnych (ani publicznych ani prywatnych) w relacjach inter pares (tj. między stronami) – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. I radzi, by nie używać poza KSeF (nie „ ściągać”) elektronicznych wersji obcych faktur ustrukturyzowanych.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

REKLAMA