REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenia emerytalno-rentowe dla kombatantów mieszkających za granicą

Świadczenia emerytalno-rentowe dla kombatantów mieszkających za granicą
Świadczenia emerytalno-rentowe dla kombatantów mieszkających za granicą
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

18 kwietnia 2015 r. weszły w życie przepisy umożliwiające przekazywanie polskich świadczeń przysługujących kombatantom za granicę do państw nieumownych (czyli państw innych niż państwa należące do UE/EFTA lub państwa, z którymi Polskę wiążą umowy międzynarodowe w dziedzinie zabezpieczenia społecznego), do miejsca ich zamieszkania.

Chodzi tu o ustawę z dnia 14 marca 2014 r. o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 496)

REKLAMA

Autopromocja

Przekazywanie za granicę świadczeń dla kombatantów i osób represjonowanych

Dotychczas świadczenia przysługujące kombatantom mieszkającym w państwach nieumownych mogły być im przekazywane jedynie w Polsce, tj. albo na rachunek bankowy świadczeniobiorcy założony w polskim banku albo do rąk osoby upoważnionej przez kombatanta/osobę represjonowaną do odbioru wypłaty świadczenia, zamieszkałej w Polsce.

Dzięki przepisom nowej ustawy, od 18 kwietnia 2015 r. kombatanci mieszkający na całym świecie, mogą otrzymywać wypłatę świadczeń kombatanckich na rachunki bankowe w państwie zamieszkania. W przypadku braku możliwości posiadania rachunku bankowego w tym państwie, wypłata świadczeń będzie mogła być przekazywana w innej formie, wskazanej przez ZUS. Wypłata świadczeń będzie dokonywana w walucie wymienialnej.

REKLAMA

Ponadto, jeśli kombatantom zamieszkałym w jednym z państw nieumownych, wraz ze świadczeniami kombatanckimi przysługują (lub zostaną przyznane) prawa do innych świadczeń emerytalno-rentowych (np. emerytura lub renta), mogą oni wystąpić o przekazanie wypłaty wszystkich tych świadczeń do państwa zamieszkania. Prawo do transferowania świadczeń emerytalno-rentowych do państw nieumownych nie przysługuje jednak osobom, które nie posiadają statusu kombatanta (takie osoby nadal mogą otrzymywać wypłatę emerytury lub renty z ZUS jedynie w Polsce, czyli na rachunek bankowy emeryta/rencisty lub do rąk osoby upoważnionej do odbioru wypłaty, zamieszkałej w Polsce).    

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przypomnijmy, że z dniem 18 października 2014 r. weszła w życie część przepisów nowej ustawy, na podstawie których wprowadzono możliwość transferu świadczeń kombatanckich do miejsca zamieszkania kombatantów mieszkających w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu oraz w państwach, z którymi Polskę łączy dwustronna umowa w dziedzinie ubezpieczeń społecznych.

Należy podkreślić, że uruchomienie transferu świadczeń kombatanckich wraz z przysługującymi świadczeniami emerytalno-rentowymi do miejsca zamieszkania następuje na wniosek kombatanta. Możliwe jest również wskazanie rachunku bankowego w Polsce do wypłaty świadczeń lub upoważnienie osoby zamieszkałej w Polsce do odbioru świadczeń drogą pocztową.

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń


Wzory formularzy:

  • ZUS-RZ-WDK-01 wniosek kombatanta/osoby represjonowanej o wypłatę za granicę do miejsca zamieszkania: dodatku kombatanckiego/świadczenia w  wysokości dodatku kombatanckiego/dodatku kompensacyjnego/ryczałtu energetycznego/świadczenia przyznanego w drodze wyjątku;
  • ZUS-ER-DKK-01 wniosek o świadczenie w wysokości dodatku kombatanckiego/dodatek kombatancki/dodatek kompensacyjny oraz ryczałt energetyczny

można znaleźć w zakładce formularze.

Więcej informacji na temat transferu wypłaty świadczeń przysługujących kombatantom/osobom represjonowanym mieszkającym za granicą można znaleźć na stronach ZUS.

Źródło: ZUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Korekta roczna VAT 2025 (za 2024 rok): proporcja, preproporcja, termin, zasady. Jak ustalić proporcję na 2025 rok?

W deklaracji JPK_V7 za styczeń 2025 r. podatnicy, którzy stosowali proporcję lub preproporcję albo zmienili przeznaczenie środków trwałych, będą wykazywać kwotę korekty rocznej za 2024 r. Można zrezygnować z jej dokonania, ale nie wszyscy podatnicy mają taką możliwość.

Podatki 2025 - przegląd najważniejszych zmian

Rok 2025 przyniósł ze sobą dość znaczące zmiany w polskim systemie podatkowym. Aktualizacje te mają na celu dostosowanie polityki podatkowej do dynamicznie zmieniającego się otoczenia gospodarczego, zwiększenie przejrzystości procesów oraz zapewnienie większej sprawiedliwości finansowej. Poniżej przedstawiam najważniejsze zmiany, które weszły w życie od 1 stycznia 2025r.

Zakupy z Chin mocno podrożeją po likwidacji zasady de minimis. Nadchodzi ofensywa celna UE i USA wymierzona w chiński e-commerce

Granice Unii Europejskiej przekracza dziennie 12,6 mln tanich przesyłek zwolnionych z cła, z czego 91% pochodzi z Chin. W USA to ponad 3,7 mln paczek, w tym prawie 61% to produkty z Państwa Środka. W obu przypadkach to import w reżimie de minimis, który umożliwił chińskim serwisom podbój bogatych rynków e-commerce po obu stronach Atlantyku i stanowił istotny czynnik wzrostu w logistyce, zwłaszcza międzynarodowym w lotnictwie towarowym. Zbliża się jednak koniec zasady de minimis, co przemebluje nie tylko międzynarodowe dostawy, ale także transgraniczny e-handel i prowadzi do znaczącego wzrostu cen.

Ceny energii elektrycznej dla firm w 2025 roku. Aktualna sytuacja i prognozy

W 2025 roku polski rynek energii elektrycznej dla firm stoi przed szeregiem wyzwań i możliwości. Zrozumienie obecnej sytuacji cenowej oraz dostępnych form dofinansowania, zwłaszcza w kontekście inwestycji w fotowoltaikę, jest kluczowe dla przedsiębiorstw planujących optymalizację kosztów energetycznych.

REKLAMA

Program do rozliczeń rocznych PIT

Rozlicz deklaracje roczne z programem polecanym przez tysiące firm i księgowych. Zawiera wszystkie typy deklaracji PIT, komplet załączników oraz formularzy NIP.

ETS 2: Na czym polega nowy system handlu emisjami w UE. Założenia, harmonogram i skutki wdrożenia. Czy jest szansa na rezygnację z ETS 2?

Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) odgrywa kluczową rolę w polityce klimatycznej UE, jednak jego rozszerzenie na nowe sektory gospodarki w ramach ETS 2 budzi kontrowersje. W artykule przedstawione zostały założenia systemu ETS 2, jego harmonogram wdrożenia oraz potencjalne skutki ekonomiczne i społeczne. Przeanalizowano również możliwości opóźnienia lub rezygnacji z wdrożenia ETS 2 w kontekście polityki klimatycznej oraz nacisków gospodarczych i społecznych.

Samotny rodzic, ulga podatkowa i 800+. Komu skarbówka pozwoli skorzystać, a kto zostanie z niczym?

Ulga prorodzinna to temat, który każdego roku podczas rozliczeń PIT budzi wiele emocji, zwłaszcza wśród rozwiedzionych lub żyjących w separacji rodziców. Czy opieka naprzemienna oznacza równe prawa do ulgi? Czy ten rodzaj opieki daje możliwość rozliczenia PIT jako samotny rodzic? Ministerstwo Finansów rozwiewa wątpliwości.

Rozliczenie podatkowe 2025: Logowanie do Twój e-PIT. Dane autoryzujące, bankowość elektroniczna, Profil Zaufany, mObywatel, e-Dowód

W ramach usługi Twój e-PIT przygotowanej przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową w 2025 roku, można złożyć elektronicznie zeznania podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-38 a także oświadczenie PIT-OP i informację PIT-DZ. Czas na to rozliczenie jest do 30 kwietnia 2025 r. Najpierw jednak trzeba się zalogować do e-US (e-Urząd Skarbowy - urzadskarbowy.gov.pl). Jak to zrobić?

REKLAMA

Księgowy, biuro rachunkowe czy samodzielna księgowość? Jeden błąd może kosztować Cię fortunę!

Prowadzenie księgowości to obowiązek każdego przedsiębiorcy, ale sposób jego realizacji zależy od wielu czynników. Zatrudnienie księgowego, współpraca z biurem rachunkowym czy samodzielne rozliczenia – każda opcja ma swoje plusy i minusy. Źle dobrane rozwiązanie może prowadzić do kosztownych błędów, kar i niepotrzebnego stresu. Sprawdź, komu najlepiej powierzyć finanse swojej firmy i uniknij pułapek, które mogą Cię słono kosztować!

Czym są przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Sądy odpowiadają niejednoznacznie

Przychody pasywne w Estońskim CIT. Czy w przypadku gdy firma informatyczna sprzedaje prawa do gier jako licencje, są to przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Na pytanie, czy limit do 50% przychodów z wierzytelności dla podatników na Estońskim CIT powinien być liczony z uwzględnieniem zbywania własnych wierzytelności w ramach faktoringu, sądy odpowiadają niejednoznacznie.

REKLAMA