Kapica: Do końca 2018 r. większość rozliczeń podatkowych przez internet
REKLAMA
REKLAMA
W kolejnych trzech latach stopniowo będzie postępować elektronizacja rozliczeń – podatku PIT, CIT i VAT. Te, które można już rozliczać online, m.in. podatek od czynności cywilno-prawnych czy od spadków i darowizn, będą z kolei przenoszone na wyższy poziom technologiczny. W 2018 roku elektronicznie będzie można rozliczyć większość deklaracji.
REKLAMA
– Proces cyfryzacji usług nie ma końca, bo coraz to nowe usługi są udostępniane i każda z nich musi być przeniesiona do świata cyfrowego, do komunikacji elektronicznej. Główny element tego procesu w obszarze podatków będzie zrealizowany do końca 2018 roku – zapowiada w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Jacek Kapica, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. – Teraz trwa elektronizacja rozliczeń z zakresu podatków od czynności cywilno-prawnych, podatku od spadków i darowizn i podatku w zakresie karty podatkowej, w następnym roku – podatku PIT, w 2017 roku – podatku CIT, a w 2018 roku – podatku VAT.
IFK poleca: Dochód 1 tys. zł miesięcznie zwolniony z PIT
Resort przedstawił ostatnio projekt CVP, czyli katalog usług cyfrowych przygotowany dla podatników dotyczący centralizacji obsługi podatków CIT i VAT. Ma on ułatwić im wypełnianie obowiązków podatkowych, zmniejszyć uciążliwość kontroli i zwiększyć efektywność ściągalności podatków.
– To jest tak naprawdę cyfryzacja usług, które są realizowane w resorcie finansów. To nie jest wymyślanie koła, tylko coś, co przenosimy ze świata realnego do komunikacji cyfrowej. Takim przykładem cyfryzacji usług jest składanie deklaracji. Każdy z nas może tę deklaracje złożyć w formie papierowej, a równocześnie możemy komunikować się z urzędem skarbowym w formie elektronicznej. To samo dotyczy obsługi w zakresie celnej bądź akcyzowej – wyjaśnia Jacek Kapica.
Polecamy: Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia
W dwóch ostatnich przypadkach rozliczenia elektroniczne będą przenoszone na wyższy poziom technologiczny, który będzie też zgodny z wymaganiami stawianymi przez UE.
W ramach projektu będą również rozwijane takie usługi, jak elektroniczny wgląd w akta spraw i rozliczeń podatkowych czy automatyczne udzielanie informacji o braku zaległości w podatkach dla procedury zamówień publicznych.
Nowy system obsługi i wsparcia podatnika w urzędach skarbowych w 2016 r.
Według stanu na koniec maja ponad połowa wszystkich dokumentów w tym roku wpłynęła do urzędów w wersji elektronicznej. Z tej drogi chętnie korzystają płatnicy – 96 proc. ich deklaracji wpływa przez internet. W tym roku elektronicznie wpłynęło blisko 5,2 mln zeznań PIT-37.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat