IFK poleca: Będzie reforma systemu opodatkowania firm
REKLAMA
Zdecydowanie najważniejszymi z planowanych inicjatyw są strategia wprowadzenia Common Consolidated Corporate Tax Base, czyli wspólnej skonsolidowanej podstawy opodatkowania osób prawnych oraz ramy zapewniające efektywne opodatkowanie zysków tam, gdzie zostały wypracowane. Nie można pominąć również inicjatywy zwiększenia przejrzystości podatkowej i ujednolicenia podejścia do niechętnych do współpracy państw. Bardzo istotne jest w tym kontekście opublikowanie przez Komisję Europejskiej pierwszego ogólnowspólnotowego spisu państw trzecich uznanych za raje podatkowe.
REKLAMA
VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
Duże znacznie ma także fakt rozpoczęcia konsultacji społecznych, mających na celu ustalenie jednolitego stanowiska w sprawie tego, czy spółki powinny być zobligowane do ujawniania niektórych informacji podatkowych, w tym za pośrednictwem sprawozdawczości z podziałem na poszczególne kraje. Konsultacje te, oprócz realizowanej przez Komisję oceny skutków, pomogą w podejmowaniu decyzji dotyczących tej kwestii. Szeroko zakrojony dialog społeczny na poziome zarówno krajowym, jak i europejskim ma ogromne znaczenie dla wypracowania mechanizmów sprawiedliwych, sprzyjających wzrostowi gospodarczemu oraz wprowadzających pozytywne zmiany dla przedsiębiorców działających na terytorium każdego państwa członkowskiego, w tym oczywiście Polski.
Cieszy indywidualne podejście Komisji Europejskiej do każdego przedsiębiorcy działającego na terenie Unii Europejskiej – niezależnie od rozmiaru i zakresu prowadzonej przez niego działalności. Należy zgodzić się tutaj z Pierre’em Moscovicim, Komisarzem ds. gospodarczych i finansowych, podatków i ceł, iż w trosce o wzrost gospodarczy, a także uczciwość i konkurencyjność państwa członkowskie powinny ze sobą współpracować oraz prowadzić efektywny dialog. Organy Unii Europejskiej i poszczególne państwa członkowskie, tworząc mechanizmy mające przeciwdziałać unikaniu opodatkowania, nie mogą jednak zapominać o przedsiębiorcach, którzy uczciwie wnoszą swój wkład finansowy w budżet Unii Europejskiej. Z tego powodu należy eliminować nieuczciwe zakłócenia w konkurencyjności między przedsiębiorstwami, polegające na wykorzystywaniu faktu, że poszczególne działania prowadzone w państwach członkowskich znacznie od siebie odbiegają.
50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online
Plan działania na rzecz sprawiedliwszego i wydajniejszego systemu opodatkowania przedsiębiorstw jest częścią ambitnego planu na rzecz zwalczania uchylania się od opodatkowania przez przedsiębiorstwa, a także wspierania wzrostu gospodarczego i wzrostu zatrudnienia oraz zwiększania liczby inwestycji na terytorium Unii Europejskiej. Powstaje jednak pytanie o to, czy ten ambitny plan rzeczywiście przyniesie pożądane efekty i w jakim zakresie.
Źródło: Pracodawcy RP
Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat