reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Jedno okienko rozliczeniowe rusza 1 października 2015 r.

IFK poleca: Jedno okienko rozliczeniowe rusza 1 października 2015 r.

Stosownie do wcześniejszych zapowiedzi Służba Celna finalizuje działania mające na celu centralizację zadań z zakresu rozliczeń ceł i podatków - jedno okienko rozliczeniowe z wykorzystaniem Zintegrowanego Systemu Poboru Należności i Rozrachunków z UE i Budżetem ZEFIR 2. Jest to jedno z działań, które będzie realizowane w II połowie br. w oparciu o Ramowy harmonogram udostępniania usług Programu e-Cło. Zakończenie procesu uruchomienia jednego okienka rozliczeniowego jest zaplanowane na 1 października 2015 r.

Jedno okienko rozliczeniowe oznacza, że przedsiębiorcy zajmujący się: obrotem towarowym z zagranicą, nabyciem wewnątrzwspólnotowym wyrobów akcyzowych, produkcją lub obrotem wyrobami akcyzowymi wewnątrz kraju, organizacją gier hazardowych będą mogli rozliczać należności celne, podatkowe i inne należności, których pobór należy do Służby Celnej, w jednym miejscu. Obecnie przedsiębiorcy prowadzący działalność w wielu miejscach w kraju wpłacają należności celne i podatkowe na kilka rachunków bankowych (każda izba celna prowadzi odrębne rachunki bankowe).

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Działania z zakresu rozliczeń ceł i podatków będzie realizowała Izba Celna w Krakowie – Centrum Rozliczeń w Nowym Targu. Jednym z działań przygotowawczych jest również standaryzacja formularza wpłaty gotówkowej oraz polecenia przelewu.

Uruchomienie jednego okienka rozliczeniowego musi zostać również poprzedzone udostępnieniem usługi e-Klienta, która tworzy bazę użytkowników zewnętrznych i pozwala na ich jednoznaczną identyfikację pod kątem rozliczeń ceł i podatków obsługiwanych przez Służbę Celną. Poprawna identyfikacja klienta Służby Celnej jest również niezbędna przy obsłudze w zakresie importu, exportu, tranzytu i przemieszczaniu wyrobami akcyzowymi.

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Wraz z uruchomieniem Systemu ZEFIR2 i jednego okienka z dniem 1 października 2015 r. deklaracje elektroniczne dla akcyzy i gier hazardowych dotychczas obsługiwane za pomocą e-Zefira będą obsługiwane przez Platformę Usług Elektronicznych Służby Celnej PUESC przygotowaną w ramach Programu e-Cło. PUESC będzie dostępny od początku lipca niemniej obsługa deklaracji akcyzowych i w podatku od gier będzie się odbywała za jego pomocą od 1 października 2015 r. Do tego dnia obsługa ww. deklaracji będzie odbywała się za pomocą e-Zefira na dotychczasowych zasadach.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Burcan

Ekspert Kredytowy, Partner Zarządzający w Trinity House & Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama