reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Nowe formularze VAT

IFK poleca: Nowe formularze VAT

Od 1 lipca 2015 r. zaczną obowiązywać nowe formularze VAT - VAT-27, czyli krajowa informacja podsumowująca oraz VAT-28, czyli formularz wniosku w sprawie kaucji gwarancyjnej wraz z załącznikami. Formularze są już dostępne na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych.

VAT-27 Będzie po raz pierwszy składany za lipiec 2015 r. (w przypadku podatników rozliczających się miesięcznie) lub za III kwartał 2015 r. (w przypadku podatników rozliczających się kwartalnie). VAT-27 krajowej informacji podsumowującej jest przeznaczony dla podatników – sprzedawców towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT (art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT) oraz sprzedawców usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych (art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy o VAT). VAT-27 powinien być składany za okresy rozliczeniowe, w których powstaje obowiązek podatkowy od sprzedaży towarów/usług opodatkowanych u nabywcy na zasadzie odwrotnego obciążenia (art. 101a ustawy o VAT).

Polecamy produkt: VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

W deklaracji należy wykazać informacje o dostawach dokonanych na rzecz poszczególnych nabywców. Z objaśnień do deklaracji wynika, że:

   ● gdy liczba nabywców przekracza liczbę wierszy przeznaczonych do ich wpisania w części C lub D informacji, należy wypełnić kolejną informację i oznaczyć ją odpowiednim numerem załącznika w ogólnej liczbie złożonych załączników,

   ● korektę informacji należy złożyć, jeżeli dane zawarte we wcześniej złożonej informacji podsumowującej wymagają zmiany,

   ● w przypadku informacji składanej papierowo, poz. 11 lub 12 Razem wypełnia się tylko na ostatnim załączniku,

   ● w przypadku informacji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej (interaktywnej) poz. 6 nie wypełnia się (wiersze w części C lub D stanowią listę rozwijalną),

    w części C lub D informacji:

– kol. a. wypełnia się tylko, jeśli w poz. 8 zaznaczono kwadrat nr 2 „korekta informacji”,

– w kol. c. należy wpisać poprawny identyfikator podatkowy NIP nabywcy towarów lub usług,

– w kol. d. należy wpisać łączną wartość dostaw towarów lub świadczonych usług, dla których podatnikiem jest nabywca zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 i 8 ustawy, dokonanych w okresie, za który składana jest informacja, dla poszczególnych nabywców.

Sprawdź, czy kontrahent nie jest oszustem podatkowym, bo nie odliczysz VAT

Z kolei wraz z formularzem wniosku VAT-28 wnioskodawcy będą składali odpowiednie załączniki (VAT-28/A – przyjęcie kaucji gwarancyjnej, VAT-28/B – przedłużenie terminu ważności kaucji gwarancyjnej, VAT-28/C – podwyższenie wysokości kaucji gwarancyjnej, VAT-28/D – zwrot kaucji gwarancyjnej).

Formularze dotyczące kaucji gwarancyjnej są składane przez podatników dokonujących dostawy tzw. towarów wrażliwych wymienionych w załączniku nr 13 do ustawy o VAT (m.in. paliw). Formularze te są składane w przypadku, gdy podmiot dokonujący dostawy towarów wrażliwych decyduje się na złożenie zabezpieczenia w postaci kaucji gwarancyjnej (art. 105b ustawy o VAT).

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama