reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Przedsiębiorcy chcą przywrócenia przepisów dotyczących przedawnienia

IFK poleca: Przedsiębiorcy chcą przywrócenia przepisów dotyczących przedawnienia

Posłowie Podkomisji stałej do monitorowania systemu podatkowego wyłączyli z prezydenckiego projektu nowelizacji ustawy - Ordynacja podatkowa propozycję uchylenia przepisów, służących zawieszaniu i przerywaniu biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. W ocenie Konfederacji Lewiatan przywrócenie funkcji stabilizacyjnej przedawnienia zobowiązania podatkowego oraz zagwarantowanie podatnikom terminu, po upływie którego prawidłowość ich rozliczeń nie będzie kwestionowana jest pilne i nie powinno być odwlekane, w najlepszym wypadku, do 2018 r.

Obecni na posiedzeniu Podkomisji przedstawiciele Ministerstwa Finansów, popierając odstąpienie od zmiany zaproponowanej przez Prezydenta RP wskazywali, że regulacje dotyczące przedawnień zobowiązań podatkowych, zostaną kompleksowo uregulowane w ustawie przygotowywanej przez Komisję Kodyfikacyjną Ogólnego Prawa Podatkowego i obecnie nie należy wprowadzać żadnych modyfikacji.

Wątpliwości rozstrzygane będą na korzyść podatników od 2016 roku

W ocenie Konfederacji Lewiatan przywrócenie funkcji stabilizacyjnej przedawnienia zobowiązania podatkowego oraz zagwarantowanie podatnikom terminu, po upływie którego prawidłowość ich rozliczeń nie będzie kwestionowana jest pilne i nie powinno być odwlekane, w najlepszym wypadku, do 2018 r. Obecne przepisy stanowią dla organów podatkowych „zabezpieczenie" ich nieefektywności i opieszałości. W wielu przypadkach są wykorzystywane instrumentalnie i wszczęcie postępowania karnego - skarbowego, które powoduje zawieszenie terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, nie służy ukaraniu sprawcy czyny zabronionego, a jedynie ma na celu zapobiegnięciu przedawnieniu.

W orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego możemy przeczytać „że jakkolwiek przedawnienie nie jest prawem obywatelskim, to jednak, gdy ustawodawca je wprowadza, powinno mieć charakter rzeczywisty, a nie pozorny, tzn. musi nastąpić w realnej perspektywie. Obowiązujące dzisiaj przepisy nie spełniają tego warunku, a zatem budzą poważne zastrzeżenia, co do ich zgodności z Konstytucją RP."

Przywrócenie pierwotnego brzmienia projektu oraz jego uchwalenie, doprowadzi do zwiększenia efektywności pracy aparatu skarbowego, ograniczy nadużycia ze strony organów podatkowych oraz spowoduje wzrost poziomu zaufania obywateli do instytucji państwa.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Padała

Instruktorka nauki jazdy kat.B z uprawnieniami egzaminatora

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama