REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przepisy o kontroli podatników zostaną w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej

Prof. Etel: przepisy o kontroli mogą zostać w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej
Prof. Etel: przepisy o kontroli mogą zostać w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej

REKLAMA

Komisja Kodyfikacyjna Ogólnego Prawa Podatkowego wyraziła zgodę, by przepisy dotyczące kontroli podatników pozostały w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej - poinformował przewodniczący tej komisji prof. Leonard Etel. Początkowo Komisja chciała, żeby przepisy dotyczące kontroli znalazły się w Ordynacji podatkowej, ale resort gospodarki domagał się, by regulacje w sprawie kontroli firm pozostawić w przepisach adresowanych tylko do przedsiębiorców.

Podkreślono, że ustawa ta określa najistotniejsze dla nich zasady wykonywania kontroli, a proponowane przez Komisję rozwiązanie dotyczące wyłącznie kontroli podatkowej byłoby odstępstwem od obowiązującego w tym zakresie stanu prawnego.

Etel powiedział PAP, że zakończyły się konsultacje publiczne opracowanych przez Komisję kierunkowych założeń do nowej Ordynacji podatkowej. Podczas nich zgłoszono wiele uwag, najczęściej bardzo szczegółowych, które będą rozpatrzone na etapie pisania ustawy. Część komisja uwzględniła.

Na korzyść podatnika, czy fiskusa?

Autopromocja

"Uwzględniliśmy m.in. uwagi ministerstwa gospodarki ponieważ uważamy, że przedsiębiorcy powinni mieć swoją całościową regulację dotyczącą kontroli w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, czy przygotowanym prawie działalności gospodarczej" - powiedział Etel. Dodał, że komisja chce, by uprawnienia związane z kontrolami, które przysługują tylko przedsiębiorcom, przyznać też innym podatnikom poprzez umieszczenie w Ordynacji podatkowej odesłania do odpowiednich przepisów prawa działalności gospodarczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Podczas konsultacji nie było uwag, które odrzucałyby całą koncepcję nowej Ordynacji. Bardzo pozytywnie zostały przyjęte propozycje dotyczące tzw. niewładczego załatwiania spraw podatkowych; porozumień, rozmowy z podatnikiem, regulacje dotyczące mediacji" - powiedział Etel. Według niego chwalono także propozycje związane z uproszczeniem postępowania podatkowego oraz rozróżnienie postępowań dotyczących dużych i mniej istotnych kwot.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Zdaniem profesora ze zrozumieniem przyjęto propozycje dotyczące środków komunikacji elektronicznej oraz koncepcję umieszczenia w ustawie zasad ogólnych prawa podatkowego. Pozytywną opinię uzyskał także pomysł rozdzielenia kontroli podatkowej i skarbowej oraz uporządkowanie spraw dotyczących kontroli podatkowej.

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK

Etel zauważył, że największe kontrowersje budził m.in. pomysł wprowadzenia klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania, ale także propozycje dotyczące przedawnienia zobowiązania podatkowego, czy praw i obowiązków podatnika. Komisji zarzucano, że nie chce wprowadzić instytucji rzetelnego podatnika, który cieszyłby się dodatkowymi przywilejami np. związanymi z terminami zwrotów podatków, czy załatwiania spraw.

Od 2016 r. wątpliwości rozstrzygane będą na korzyść podatników

"My wszystkich podatników chcemy traktować jak rzetelnych podatników, zdając sobie sprawę, że niektórzy tacy nie są. Do tych ostatnich adresowane mają być specjalne przepisy, które ułatwią egzekwowanie od nich podatków" - wyjaśnił Etel. Dodał, że komisji zarzucono, iż jest też przeciwna wprowadzeniu Rzecznika Praw Podatnika. Zdaniem komisji Ordynacja podatkowa nie służy temu, by wprowadzać tego typu instytucje, poza tym nowy rzecznik mógłby pozbawić części kompetencji umocowanego konstytucyjnie Rzecznika Praw Obywatelskich. Komisja kodyfikacyjna nie zgodziła się także z postulatem, by wprowadzić możliwość zaskarżania wydawanych przez ministra finansów interpretacji ogólnych oraz znieść dwuinstancyjne postępowanie podatkowe.

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Autopromocja

Instrukcje księgowego. 101 praktycznych procedur z bazą narzędzi online

Kup książkę:

Instrukcje księgowego. 101 praktycznych procedur + narzędzia online

Po przyjęciu założeń przez rząd komisja kodyfikacyjna rozpocznie prace nad projektem, które będą trwały maksymalnie dwa lata. Jednym z głównych zadań nowej Ordynacji podatkowej ma być zmiana społecznego przekonania, że „organy podatkowe są złe". Żeby to wyobrażenie zmienić, trzeba zadbać o prawa podatnika w jego relacjach z organem podatkowym. Drugie ważne zadanie nowej Ordynacji to zwiększenie efektywności realizacji zobowiązań podatkowych. (PAP)

mmu/ jzi/

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Odsetki ustawowe w 2023 roku - aktualne stawki, kalkulatory (zmiana oprocentowania od 5 października)

    Jakie odsetki ustawowe obowiązują w 2023 roku? Jaka jest aktualna stawka odsetek ustawowych kapitałowych i odsetek ustawowych za opóźnienie określonych w kodeksie cywilnym? Ile wynosi obecnie stawka odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych? Uwaga! Od 5 października nastąpiła zmiana oprocentowania.

    Stopy procentowe NBP 2022 - obniżka o 0,25 pkt proc. od 5 października

    Rada Polityki Pieniężnej obniżyła 4 października 2023 r. (ze skutkiem od 5 października br.) wszystkie stopy procentowe o 0,25 pkt proc (25 punktów bazowych). Stopa referencyjna, główna stopa NBP, spadła z 6% do 5,75%.

    Międzynarodowe standardy rachunkowości - nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej od 16 października 2023 r.

    Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie (UE) 2023/1803 z dnia 13 sierpnia 2023 r. przyjmujące międzynarodowe standardy rachunkowości. Nowe rozporządzenie stanowi uproszczenie konstrukcji przepisów UE dotyczących międzynarodowych standardów rachunkowości w celu zapewnienia jasności i przejrzystości. Rozporządzenie wejdzie w życie 16 października 2023 r.

    Tabela kursów średnich NBP nr 192/A/NBP/2023 - z 4 października 2023

    Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 października 2023 roku. NBP nr 192/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6303 zł.

    Sprzedaż e-commerce i import towarów - limity 2024

    W roku 2024 nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów dla sprzedaży e-commerce oraz importu towarów. W porównaniu z rokiem 2023, nowe limity będą niższe, co może wpłynąć na działalność wielu przedsiębiorców działających w branży e-commerce.

    EBC: kurs EUR/PLN z 2 października 2023 r.

    Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 2 października 2023 roku. Kurs EUR/PLN to 4,6123 zł.

    Mały podatnik 2024. Limit do VAT, PIT, CIT

    Rok 2024 przynosi zmiany dotyczące małych podatników w zakresie VAT, PIT oraz CIT, które dotyczą limitów wartości sprzedaży oraz przychodu, które decydują o tym, czy podatnik może korzystać ze statusu "małego podatnika". W poniższym tekście przedstawiamy szczegółowe informacje na ten temat, oparte o kurs euro z 2 października 2023 roku, ogłoszony przez NBP.

    Zatrudniasz młodocianych pracowników? Sprawdź, co zmienia najnowsze rozporządzenie!

    30 września weszło w życie nowe rozporządzenie dotyczące wykazu prac wzbronionych młodocianym pracownikom oraz warunków ich zatrudniania. Kiedy i na jakich warunkach może być zatrudniona osoba niepełnoletnia? Jakie zmiany wprowadzają nowe przepisy? 

    Zrozumieć startupy: 3 błędy, które trzeba naprawić, by odblokować innowacyjność

    To nie granty pozwalają przyciągać najlepsze startupy do Polski – przyciągają „grant turystów”. Wokół startupów wciąż jest wiele niezrozumienia. Traktujemy je jako projekty technologiczne, albo oczekujemy, że będą zatrudniać jak korporacje. Zdaniem założyciela Maverick Nation, dopóki nie nauczymy się, na czym polega ich wartość, nie zbudujemy prawdziwej innowacyjności.

    Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

    Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

    REKLAMA