reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Dofinansowanie żłobków i przedszkoli z ulgą od 2016 roku

IFK poleca: Dofinansowanie żłobków i przedszkoli z ulgą od 2016 roku

Od 1 stycznia 2016 r. pracodawcy, którzy zdecydują się na tworzenie zakładowych żłobków, klubów dziecięcych lub przedszkoli, będą mogli poniesione na ten cel wydatki zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Zaliczą oni do kosztów również wydatki na prowadzenie takich placówek w wysokości nieprzekraczającej 400 zł na dziecko pracownika – w przypadku zakładowego żłobka lub klubu oraz 200 zł na dziecko pracownika – w przypadku zakładowego przedszkola.

Pracodawcy nie będą musieli tworzyć zakładowych żłobków, klubów i przedszkoli, aby wspierać swoich pracowników. Będą też mogli wypłacać im dofinansowanie na pokrycie kosztów dziennego opiekuna, żłobka, klubu dziecięcego lub przedszkola.

Kwoty takich świadczeń wypłaconych pracownikowi będą mogli również zaliczyć do kosztów podatkowych w wysokości nie większej niż 400 zł na dziecko pracownika – na dofinansowanie opiekuna dziennego, żłobka lub klubu dziecięcego oraz 200 zł na dziecko pracownika – na dofinansowanie przedszkola.

Aby pracodawca mógł zaliczyć ww. wydatki do kosztów podatkowych:

● nie mogą być one finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, a

● świadczenia wypłacane pracownikowi muszą odpowiadać wydatkom poniesionym i udokumentowanym przez pracownika (art. 22 ust. 1p–1r updof oraz art. 15 ust. 1za–1zc updop).

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Świadczenia otrzymane od pracodawcy na opiekę nad dziećmi będą dla pracowników przychodem zwolnionym z podatku dochodowego. Ulga ta przysługuje do wysokości kwot, które pracodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów (art. 21 ust. 1 pkt 67a i pkt 67b updof).

Zmiany wprowadza ustawa z 10 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2015 r., poz. 1296).

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama